Ana içeriğe atla

Sağlıklı Tüyolar

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Sağlığınız İçin Evi Temizlerken Bu Hataları Yapmayın
Sağlığınız İçin Evi Temizlerken Bu Hataları Yapmayın

iyihisset.com

27 Oca 2021

Ev temizliği, aile bireylerinin ya da o evde ikamet eden kişilerin sağlıklı bir hayat sürmeleri için dikkat etmeleri gereken en önemli konuların başında geliyor. Özellikle pandeminin ve ondan bağımsız olarak kış hastalıklarının kol gezdiği bu dönemde evleri, doğru ürünleri kullanarak ve en ince ayrıntısına kadar temizlemek gerekiyor. Evin her bir alanı için birbirinden farklı temizlik maddeleri kullanarak hijyenik bir ortam yaratmak ve ev içerisinde yaşayan herkes için sağlıklı bir yaşam alanı oluşturmanın püf noktalarını bu yazımızda bulacaksınız.

Öncelikle uygun malzemelerden işe başlayın

Evin farklı noktaları, farklı kullanım amaçlarına hizmet ettiği için kirlenme şekilleri de değişiklik gösterebilmektedir. Bunun için her bir alana özel olarak üretilmiş temizlik ürünlerini kullanmalısınız. Örneğin banyo için kullandığınız bir ürün balkonda işe yarayamayabilir. Camları temizlemek için farklı üretim özellikleri taşıyan bezler kullanmalısınız. Toz almak içinse daha farklı. Bu ürünlerin satışını yapan noktalardaki uzman satış temsilcileri sizlere yardımcı olacaklardır.

Yukarıdan aşağıya kuralını uygulayın

Ev temizliği yaparken dikkat edilmesi kurallardan biri de temizlik sürecinin yukarıdan aşağıya doğru yapılmasıdır. Evin içerisindeki yüksek noktalar önce temizlenmeli, buradan aşağıya doğru inecek toz, kir gibi unsurlar ise sonraya bırakılmalıdır. İlk önce alt yüzeyler temizlenirse yukarıdan düşeceklerle burası tekrar kirlenebilir. Bunun için siz de yukarıdan başlayarak aşağıya doğru temizlik işlemini gerçekleştirirseniz daha iyi ve hijyenik bir sonuç elde edebilirsiniz.

Detayları atlamayın

Evinizde temizlikle birlikte hijyenik bir ortam oluşturmak istiyorsanız eskilerin tabiriyle köşe bucak temizlik yapmayı, en ufak yerleri temizlemeyi ve detayları atlamamalısınız. Örneğin halıların altı, dolapları altı, ayakkabılık, panjurlar, balkon köşeleri gibi yerlerde biriken kir ve tozlar zaman içerisinde farklı hastalıkların oluşmasına da sebep olabilirler. Özellikle alerji hastaları için riskli olabilecek bu noktaları da düzenli temizleyin ve sağlığı evinize çağırın.

Buharın gücünden faydalanın

Son dönemde temizlik cihazlarındaki teknolojik gelişmelerle artık çok daha iyi, kusursuz ve hijyenik temizliğe kavuşmak mümkün. Bunun en iyi yollarından biri de buharlı temizlik cihazları. Evin farklı noktalarında rahatlıkla kullanabileceğiniz bu cihazlar, buharın gücü ve ısısından faydalanarak çok daha iyi temizlik sonuçları elde edebiliyorlar. Yüksek ısıda çalışan bu cihazlar, ev akarları ve myteları da yok etme gücüne sahipler ve bu yolla özellikle alerji hastaları için önemli bir fark yaratabiliyorlar.

Mutlaka düzenli şekilde evi havalandırın

Ev temizliğinin ana kurallarından biri de düzenli olarak evin havalandırılmasıdır. Evin hemen her yerini temizledikten sonra havasının da değişmesi, tazelenmesi ve temizlenmesi için mutlaka camları ve kapıları açarak havalandırılması gerekir. Birçok kişi bu basit işlemi atlar ancak havada biriken toz taneleri ve gözle görülmeyen virüsler, mikropların arındırılması için bu işlem çok önemlidir. Hatta temizlikten bağımsız olarak sağlıklı bir yaşam için her gün camların 10 dakika kadar açıp evlerin havalandırılmasında büyük fayda vardır.

Temiz bir ev sağlıklı bir yaşam için kaçınılmaz

Ev temizliği, herkes tarafından çok iyi bilindiği iddia edilen ancak detayları çok da bilinmeyen bir konu. Dikkatli ve doğru şekilde yapılmadığında önce temizliği yapan kişiye ardından da evin içerisinde yaşayan insanlara ve evcil hayvanlara zarar verebiliyor. Dolayısıyla ev içerisinde sağlıklı bir hayat sürmek için temizlik kurallarına dikkat edilmesi ve doğru sıralamada, doğru ürünler kullanılarak ve hijyenik temizlik yapılmalı.

Ev içinde temizliğin sağlanması ve bunu sürekli kılınmasının önemi büyük. Sizin ve sevdiklerinizin sağlığı için evinizin hijyenik olmasına büyük önem veriyorsunuz. Peki ev ya da farklı noktalarda başınıza gelebilecek istenmeyen ve beklenmedik kazalar için hazırlıklı mısınız? QNB Sigorta’nın sunduğu Sağlıklı Yaşam Ferdi Kaza Sigortası, sizi ve sevdiklerinizi olası risklere ve kazalara karşı korumaya alıyor. Check-up, diş ve göz bakımı paketi hizmetlerinden ücretsiz faydalanabileceğiniz bu sigorta ile aynı zamanda anlaşmalı kurumlarda yapılacak göz tedavilerinde %30’a varan, optik alışverişlerinde ise %20’ye varan indirimden faydalanabilirsiniz.

 

 

 

 

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Sağlıklı Tüyolar yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.