Cigna Finan Hemen Bilgi Al

Ramazan’da Gün Boyu Sıvı Dengesini Koruyan 4 Temel İçecek

YE-İÇ19 Haziran 2016

Ramazan ayı yaza denk geldiğinde oruç tutanlar için uzun bir bekleyiş başlıyor. Yapılan pek çok araştırma oruç tutanların sıvı tüketimine dikkat etmediğini ortaya koyarken, iftardan sahura kadar olan sürede stratejik bir şekilde beslenmek gerektiğini ortaya koyuyor.

Malum yeterli sıvı almayan vücudun verdiği kimi tepkiler var: Bulantı, baş dönmesi, halsizlik ve bayılma hissi gibi... Bunlara bağlı olarak vücudun sıvı-elektrolit dengesinin bozulması başta böbrekler olmak üzere, kalp ve dolaşım sistemi ve beyin sağlığını olumsuz etkiliyor. Hal böyle olunca biz de Diyetisyen Aysen Arıcan Öz’e sorduk: Oruç tutanlar Ramazan ayı boyunca hangi içeceklere ağırlık versin?

 

Tabii ki Su


Bu şıkkı tahmin etmek zor olmasa gerek. Ama önemli olan ne kadar su içmek gerektiği. İdeal olan Ramazan süresince günde 2,5-3 litre su tüketmek. Oruç süresi ortalama 16 saati bulduğu için geriye oldukça az bir zaman kalıyor. Tüm bu su miktarını tek seferde tüketmek mümkün değil elbette. Bu yüzden sahura kalkmak ve tüketilecek bu miktarı zamana yaymak daha sağlıklı olacaktır. Tadı biraz çeşitlendirmek için sürahi içine meyve dilimleri atabilirsiniz. Ve unutmayın, suyun yerini gerçekten hiçbir şey tutamaz.

 

Ayran ve Sakinleştirici Etkisi

Su dışında sıvı dengesini koruyan alternatif içeceklerin başında, yaz aylarının en gözdesi ayran geliyor. Sodyum ve klorür açısından zengin olduğu gibi içeriğindeki yoğurt bakterileri, sindirim sistemi için de oldukça etkili. Normal kan basıncını dengelemede önemli bir rolü olmasının yanında sakinleştirici bir etkisi olduğu da biliniyor. Açlık ve susuzluğa karşı direnirken gerilen sinirlere iyi geleceği kesin. Ve de tabii ki harareti aldığını da es geçmemek gerek. Yalnız Diyetisyen Aysen Arıcan Öz’ün önemli bir notu da var: “Eğer yemeklerde yoğurt tüketiliyorsa, ayranı aynı oranda daha az almakta fayda var. Ne de olsa her şeyin fazlası zarar.”

 

Vitaminsiz Kalmamak için Taze Meyve Suyu

Sıvıyla birlikte vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri almanın en leziz yolu meyve suları. Ancak taze sıkılmış olması koşuluyla. Aksi halde konsantre meyve sularıyla yalnızca aldığınız şeker oranını artırmış olursunuz. İster tek bir meyveden hazırlayın, ister yaz meyvelerinden bir kokteyl yapın. Ama sakın ekstra şeker eklemeyin. Kivi veya kayısı gibi bazı meyvelerin kıvamı koyu gelebilir, su katarak seyreltebilirsiniz. 

 

Ev yapımı limonata

Limonatanın ne muazzam bir C vitamini kaynağı olduğunu söylemeye gerek yok. Ayrıca çok iyi bir potasyum kaynağı olması, beyin, kalp ve sinir sistemi fonksiyonlarında etkili olmasını da sağlıyor. Limon suyunun diğer önemli özelliği birçok diyet programlarından hatırlayacağınız üzere, açlık hissine karşı etkili bir savaşçı olması. Kokusunun sakinleştirici etkisi de cabası. Tavsiye edilen içine hiç şeker katmadan tüketilmesi ancak siz yine de bu tavsiyeye uyamıyorsanız, yemeklerdeki şekerle dengelemeye bakın. İftarda ya da sahurda tatlı varsa, limonata yerinde diğer sıvıları tercih edin. Bu arada limonatanıza tatlandırması için nane ya da zencefil de katabilirsiniz. Hem tadı güzelleşir hem de sindirim sisteminiz rahatlamış olur.

 

 

 

 

 

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Yumurta konusunda geçmişte bilim dünyasını ikiye ayıran tartışmalar olsa da günümüzde yumurtanın faydaları daha çok dile getiriliyor. Uzmanlar 7’den 70’e herkesin düzenli olarak (aşırıya kaçmadan) yumurta tüketmesi gerektiğini söylüyor. Neden mi? Hemen anlatalım...

1. Yumurta Beyni Tıpkı Bir Zırh Gibi Koruyor


Yumurtada bulunan kolin, beynin en önemli yapı taşı olduğu için hafızayı koruyarak erken bunama riskini azaltıyor. Kolin ayrıca kanser hücreleriyle de savaşıyor. Ancak söz konusu kanser olunca, genetik faktörler ve hayat tarzını da kapsayan pek çok değişken var. Bu nedenle yumurta tüketmenin yanında daha profesyonel önlemler de almak gerekiyor. Örneğin Kansere İnat Yaşasın Hayat Sigortası yaptırmak gibi... Cigna Finans Ayrıcalıklar Kulübü’ne de ücretsiz üye olacağınız bu sigortayla kendinizi maddi güvence altına almanın yanı sıra spor ve sigara bırakma merkezleri, beslenme danışmanlığı gibi sağlıklı yaşamı destekleyen birçok hizmetten %40’a varan indirimlerle faydalanabilirsiniz.

2. Yumurta Çok Zengin Bir D Vitamini Kaynağı

Güneş ışığıyla aktif hale geçen D vitamini, her ne kadar balık yağıyla özdeşleşse de yumurtada da bol miktarda bulunuyor. 1 tane yumurtayla günlük D vitamini ihtiyacınızın %4’ünü karşılayabileceğinizi biliyor muydunuz? Hiç yoktan iyidir!

3. Göz Sağlığını Koruyor

Yumurtanın faydaları, göz sağlığı konusunda da kendini gösteriyor. Yumurtada bulunan lutein, göz sağlığı problemlerini engelliyor, bozulma ve görme kaybı gibi sorunları minimuma indiriyor.

4. Karaciğeri Koruyor

Karaciğer sağlığı yeme, içme ve hayat tarzı gibi birçok faktörden çabucak etkilenebiliyor. Yumurtadaki fosfolipidler karaciğere zarar veren toksinleri yok ettiği için düzenli olarak yumurta tüketerek karaciğer sağlığınızı koruyabilirsiniz.

5. Cilt ve Saçları Koruyor

İşte yumurtanın faydaları arasında en çok hoşunuza gideceklerden biri! Yumurtada bulunan biyotin ve B12 vitamini, saç ve ciltteki yıpranmaları mümkün olduğunca azaltıyor, yaşlanma belirtileriyle erken yaşta yüzleşmenizi engelliyor.

6. Kolesterolü Dengeliyor

Son yıllarda yapılan çalışmalar, yumurtanın sarısında bulunan kolesterolün zararlı olabileceğine dair soru işaretlerini yok ediyor. Bilimsel çalışmalara göre yumurtada bulunan kolesterol dengeleyici olmanın yanı sıra vücudun kendi ürettiği zararlı kolesterolü de engelliyor. Ayrıca yumurtada bulunan omega-3 yağ asitleri kalp hastalıklarına karşı da koruyor.

7. Kilo Verdiriyor

Yumurtanın faydaları arasında kilo kontrolü de yer alıyor. Yumurtada bulunan “örnek protein” tok tuttuğu için kilo vermeyi kolaylaştırıyor. Kilo verdirici etkisini artırmak için yumurtayı özellikle kahvaltı masalarından eksik etmemekte fayda var.

 Hemen Başvur