Ramazan'da En Çok Yapılan Beslenme Hataları

Buradasınız

Ye-İç 01 Mayıs 2020

Yılın en güzel dönemlerinden biri olan Ramazan ayı geldi. Bir yandan ibadet etmenin verdiği huzur her yanı kaplarken bir yandan tadına doyulmaz Ramazan sofraları evleri süslemeye başladı. Bu ay oruç tutarken aynı zamanda sağlığınıza da dikkat etmeniz gerekiyor. Özellikle günlerin uzun olduğu bugünlerde oruç tutarken yapılan beslenme hataları sağlığınızı doğrudan etkileyebilir. 

Sahura kalkmamak

Ramazan ayında yapılan en temel hatalardan biri de sahura kalkmamaktır. Gece uyanmada zorluk çekenlerin en çok uyguladığı bu hata, vücudun daha fazla yorulmasına ve daha agresif tutumlar sergilemenize neden olacaktır. Dolayısıyla Ramazan ayında hem vücut için gereken enerjiyi almak hem de fiziksel yorgunluğu azaltmak için mutlaka sahura kalkılması gerekir.

Sıvı tüketimini aksatmayın

Uzun zamandır sıcak aylara denk gelen Ramazan’da sıvı tüketimine özen gösterin. Su, insanın doğal ihtiyacıdır. Susuz bir vücut hastalıklara ve rahatsızlıklara neden olabilmektedir. Dolayısıyla Ramazan’da bol bol su içmek ve sıvı gıdalar tüketmek vücudunuzun direncini koruyacaktır.

Aşırı tuzdan ve şekerden uzak durun

Aşırı tuz ve şeker, normal zamanlarda da yararlı olmadığı gibi Ramazan’da da yararlı değildir. Oruç öncesi tüketilmiş olan aşırı tuzlu ve şekerli gıdalar, oruçlu olduğunuz gün boyunca susuzluk çekmenize, tansiyon yükselmelerine/düşmelerine ve ödeme sebebiyet verecektir.

Yağ ve baharat tüketiminden de uzaklaşın

Ramazan’da en çok tüketilen gıdaların başında yağlı ve baharatlı besinler gelir. Bu yağlı ve baharatlı besinlerin zararı Ramazan’da etkisini daha da fazla göstermektedir. Gün boyu vücudun alabileceği enerji, sahurda yenilen yağlı besinden karşılandığında, kalp ve damar rahatsızlıkları daha çok baş gösterebilir. Ayrıca baharatlı besinler tüketmek, hazımsızlık şikayetlerini arttırarak susuzluk çekmenize neden olacaktır.

Mideye en çok zararı gazlı içecekler veriyor

Ramazan ayında uzun saatler boyu boş kalan mideyi, iftarda gazlı içecekler ile buluşturduğunuzda, mide bu içeceklerden her zamankinden daha da fazla zarar alıyor. Boş bir mideyi gazlı içecekler ile doldurmak; ani şeker rahatsızlıklarına, mide kramplarına ve delinmelere neden olabilir. Dolayısıyla Ramazan’da gazlı içeceklerin tüketiminde daha dikkatli olunması gerekmektedir.

Hızlı hızlı yemekten vazgeçin

İftara yaklaşan saatlerde vücudun açlık hissi daha da belirginleşir. Bu açlık hissini kontrol etmemeniz, iftarda besinleri hızlı tüketmenize neden olacaktır. Dolayısıyla iftar saatleri yaklaşırken gün boyu gösterdiğiniz sabrı, yemek yerken de göstermelisiniz. Yemeği hızlı tüketmek, normal zamanlarda bile zararlı bir durumken oruçlu olunan saatlerin oluşturduğu mide boşluğunun da etkisiyle daha fazla zarar verebilmektedir. Bu durum sindirim sorunlarına ve kalp hastalıklarına sebebiyet verir.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
8 + 4 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.