Ramazan Bayramı’nı Sağlıklı Geçirmeni Sağlayacak 5 Öneri

Buradasınız

Ye-İç 11 Mayıs 2021

ramazan, ramazan bayramı, şeker, kız

Ramazan ayının verdiği rehavetle bayramda daha çok yemek yeme eğilimi gösterilebiliyor. Ramazan ayı boyunca yavaşlayan metabolizma hızı bayramda tüketilen tatlıların verdiği enerjiye uyum sağlayamıyor ve bayramı sağlık problemleriyle geçirmek zorunda kalabiliyorsun. Bayramı sağlıkla ve keyifle geçirebileceğin önerileri senin hazırladık.

Günün ilk adımı kahvaltı

ramazan, ramazan bayramı, sağlıklı, beslenme

Uzun bir aradan sonra kahvaltı edeceğin için heveslenip ağır bir kahvaltı yapma isteği duyabilirsin ancak bedenin bir süredir buna alışık olmadığı için günün ilk zamanlarında çok yemek mide problemlerine yol açabilir. Günün geri kalanını keyifle geçirmek istiyorsan dengeli ve hafif bir kahvaltı etmelisin.

Öğün sayısı

ramazan, ramazan bayramı, sağlıklı, beslenme, kahvaltı

Ramazan ayı boyunca iki öğün olarak beslenmek metabolizma hızını yavaşlattı. Bu sebeple öğün sayısını artırırken dikkatli davranmalısın. Yemek saatine 1 ya da 2 saat kala tüketeceğin kuruyemiş, meyve gibi yiyecekler kan şekerini düzenler ve ana yemekte fazla yemeni engelleyerek yaşayacağın mide problemlerinin önüne geçer.

Tatlı tüketimi

ramazan, ramazan bayramı, şeker, tatlı, çilek

Tatlı tüketimini minimum seviyede tutmaya özen göstermelisin. Özlediğin tatlıları kontrolsüz olarak tüketmen hem sağlıksız kilo alımına hem mide ve bağırsak problemlerine yol açabileceğinden bayramını keyifli geçirmeni engelleyebilir.

Pişirme yöntemi olarak fırın

ramazan, ramazan bayramı, fırın, et, pişirme

Bayram boyunca öğünlerini fırında yapabilirsin. Tatlı kaçamaklarına çok müsait bir ortam oluşmasından dolayı bedenini dengede tutabilmen için yemeklerini pişirmek için fırını tercih edebilirsin. Fırın yemekleri kızartmalara oranla daha sağlıklı olduğundan kızartmanın yaratacağı mide yanmalarının da önüne geçebilirsin.

Sıvı tüketimi

ramazan, ramazan bayramı, sıvı, su, içmek, sağlık

Bedenini dengede tutmanın ilk basamaklarından biri sıvı tüketimidir. Ramazan boyunca da ekstra dikkat etmen gereken sıvı tüketimine bayramda da özen göstermelisin. Suyun yanında şekersiz limonata, ayran gibi sıvıları da suyun yanına ekleyerek bedeninin sıvı ihtiyacını karşılayabilirsin.

Bayramı sevdiklerinle ve güvenle geçirmeyi özlemiş olabilirsin. Sevdiklerinle mutlu ve beraber olduğun günleri beklerken hayatın karşına çıkarabileceği beklenmedik kazalara karşı kendini ve sevdiklerini güvence altına almayı planlıyorsan QNB Sigorta’nın sunduğu “Aileme Değer Ferdi Kaza Sigortası”nı inceleyebilirsin. Aileme Değer Ferdi Kaza Sigortası ile herhangi bir kaza durumunda sizin ve sevdiklerinizin geleceğine maddi koruma sağlar.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
18 + 2 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.