Ana içeriğe atla

Sağlıklı Tüyolar

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Papatya Çayının Faydaları Nelerdir?
Papatya Çayının Faydaları Nelerdir?

iyihisset.com

15 Ağu 2018

Doğanın bize sunduğu en güzel hediyelerden biri olan papatyanın aslında sadece romantizmi ve baharı simgelemediğini biliyor muydunuz? Hem göze hem de sağlığa hitap eden papatyanın faydaları saymakla bitmiyor. Papatyadan elde edilen papatya çayı ise bu zarif çiçeğin en yararlı yanı. Siz de papatya çayı neye iyi gelir, merak ediyorsanız içeriğimize göz atabilirsiniz.

Uykusuzluğa ve Strese Birebir

Hindistanlı diyetisyen Dr. Anshul Jaibharat’a göre papatya çayının faydaları arasında sinir sistemini yatıştırması ve sinirleri gevşetmesi bulunuyor. Geceleri bir bardak kafeinsiz papatya çayı içmek uykusuzluk sorunu yaşayanların derdine derman olabiliyor. Ayrıca stresli ve yorucu geçen günlerde de bir bardak papatya çayı içmek baş ağrılarını ortadan kaldırabiliyor.

Regl Ağrılarına İyi Gelir

Kadınların en büyük sorunları arasında yer alan regl ağrıları da papatya çayının faydaları ile azalıyor. Kasların gevşemesini sağlayan bu çay ile kadınlar en acılı dönemlerini daha rahat geçirebiliyor. İran’da 2010 yılında doğum bilimi ve jinekoloji üzerine yapılan bir çalışma, bir ay boyunca içilen papatya çayının aylık ağrılarda oldukça etkili olduğunu gösteriyor.

Bakterilerle Savaşır

Soğuk algınlığına karşı papatya çayının faydaları kendini iyice gösteriyor. Fortis Hastanesi’nden Dr. Ahuja, papatya çayının zararlı bakterilere karşı savaş açtığını ve bağışıklık sistemini güçlü kıldığını belirtiyor. Grip sürecinde de papatya çayının buharını solumak burun ve boğaz kanallarını açıyor. Siz de kendinizi mikroplara karşı koruma altına almak istiyorsanız, papatya çayını hayatınıza sokabilirsiniz.

Mide Ağrısına İyi Gelir

Papatya çayının spazmı önleyen etkisi mide ağrılarına birebir. Gaz sancılarına iyi gelen, papatya çayının faydaları arasında ülserle, bağırsak problemleriyle, mide kramplarıyla başa çıkmak yer alıyor. Sabahları ve akşamları günde iki kez olmak üzere tüketilen papatya çayı sayesinde mide rahatsızlıklarının önüne geçebilirsiniz.

Saç Renginizi Açar

Saçlarınızın rengini kimyasal yollardan değil de doğal yollardan açmak istiyorsanız, papatya çayından faydalarından yararlanabilirsiniz. Çünkü papatya, kahverengi saçlarınıza karamel tonunu kazandıracak olan yegane bitkiler arasında yer alıyor. Yaz döneminde saçlarınıza uygulayarak güneşe çıkabilir ve saçlarınızın kazandığı yeni görünümün keyfini sürebilirsiniz.

Göz Yorgunluğunu Alır

Şişmiş göz kapakları, moraran göz altları ve gözünüzün çevresindeki halkalar canınızı sıkıyorsa papatya çayı kullanabilirsiniz çünkü papatya çayının faydaları arasında göz yorgunluğunun olumsuz etkilerini yok etmek de yer alıyor. Bir parça pamuğu ya da temiz bezi papatya çayına batırarak göz çevrenize sürebilir ve bu işlemi düzenli bir şekilde tekrar ederek göz yorgunluğunun yaratmış olduğu olumsuz etkilerden kurtulabilirsiniz.

Bazı Kanser Türlerinde Etkili

Papatya çayının faydaları arasında kanser üzerinde etkili olması da bulunuyor. Güçlü bir antioksidan kaynağı olan papatya çayı içeriğindeki apigenin maddesi ile kanserli hücreleri yok etmede başarı sağlıyor. Özellikle meme ve tiroit kanserleri üzerinde etkili olan papatya çayını düzenli olarak içmek sevindirici sonuçlar doğurabiliyor.

Sivilcelerle Savaşır

İşte size papatya çayının faydaları arasında en az bilinenlerden biri: Papatya çayı içeriğindeki antioksidanlar sayesinde serbest radikallere karşı savaş açıyor. Sivilcelere sebep olan bakterilere zemin hazırlayan serbest radikaller, bu savaşın kaybedeni olarak karşımıza çıkıyor. Haftada birkaç kez papatya çayını bir kaba dökerek yüzünüzü kaba yanaştırın ve cildinizin buharla temas etmesini sağlayın. Dikkatli bir şekilde yapacağınız bu işlemin sonucunda pürüzsüz bir görünüm sizi bekliyor.

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Sağlıklı Tüyolar yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.