Ana içeriğe atla

Sağlıklı Tüyolar

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Öğün Atladığınızda Sizi Tok Tutacak 8 Sağlıklı Atıştırmalık
Öğün Atladığınızda Sizi Tok Tutacak 8 Sağlıklı Atıştırmalık

iyihisset.com

08 Haz 2019


Hayat her zaman planladığımız gibi akmıyor. Özellikle günlük rutinimiz arasına sürpriz planlar ya da beklenmedik olaylar girebiliyor. Bu durumda hem sağlıklı beslenmek isteyenler hem de belirli bir besleme planı uygulayanlar ne yazık ki zorda kalıyor ve hiç istemedikleri yiyecekler tüketiyorlar. Ancak öğünlerinizi atladığınızda planınızın dışına çıkmak ve vücudunuz için zararlı olduğunu bildiğiniz yemekleri yemektense sizi tok tutacak sağlıklı atıştırmalıkları tüketebilirsiniz.

1.Her an elinizin altında: Badem

 

Tok tutan atıştırmalıkların başında gelen bademde çok fazla lif ve protein bulunur. Bağışıklığı arttırır, cildin ve göz sağlığının korunmasına yardım eder. Üstelik yanınızda taşımanız açısından da oldukça pratiktir. Bu yüzden öğün atladığınızda imdadınıza seve seve yetişecektir.

2. Son zamanların süper kahramanı: Avokado

Son zamanlarda mutfaklardan eksik edilmeyen, özellikle sağlıklı beslenenlerin ve spor yapanların sık sık tercih ettiği avokado oldukça doyurucu bir meyve. Üstelik çok farklı şekillerde tüketmek de mümkün. Aceleniz varsa dilimleyip kolayca tüketebilir veya tost ekmeğiyle ve sevdiğiniz soslarla birleştirebilirsiniz.

3. Vazgeçilmez protein kaynağı: Yumurta

 

Yumurtanın yüksek protein kaynağı olduğunu bilmeyen yoktur. Üzerine bir de doyuruculuğu eklenince vazgeçilmez besinlerden biri oluyor. Yumurtayla hazırlayacağınız sandviçler ya da karışımlar sizi tüm gün tok tutacaktır.

4. İster sütle, ister yoğurtla: Yulaf

 

Yulaf pek çok farklı şekilde tüketilebilen, anti-oksidanlar açısından zengin, mide ve bağırsak düzenleyici fonksiyonlara sahip doyurucu bir besin. Üstelik yoğurda ekleyip meyvelerle tatlandırabileceğiniz gibi tek başına da tüketebilirsiniz.

5. Zengin lif kaynağı: Chia tohumu

Chia tohumu, özellikle son yıllarda adını sıkça duyduğumuz sağlıklı yiyeceklerden. Gün içinde bir bardak sıcak süte bir kaşık chia tohumu ekleyebilir veya bir gün önceden evde chia tohumlu sağlıklı bir puding hazırlayabilirsiniz. Böylece tüm gün hem hızlı hem de pratik bir şekilde bu besini tüketebilir ve kolay kolay açlık hissetmezsiniz.

6. Vazgeçilmez lezzet: Yoğurt

Yoğurdu gün içinde tüketmek oldukça kolay. Bu yüzden tok tutan atıştırmalıklar arasında önemli bir yeri var. Üstelik kişiye göre içeriği zenginleştirilip daha lezzetli bir hale getirilebilir. İster yulaf ister meyve ister kuruyemiş gibi yiyecekler ekleyerek gün içinde atıştırmak üzere küçük kavanozlar hazırlayabilirsiniz.

7. Ekşi ya da tatlı: Elma

 

Elma en ulaşılabilir meyvelerden biri. Üstelik karbonhidrat, protein ve lifler açısından zengin. Yanınıza alacağınız bir elma tüm gününüzün kurtarıcısı olabilir.

8. Kalorisi yok denecek kadar az: Salatalık

 

Özellikle kahvaltıda sıkça tükettiğimiz salatalık, vücuttan toksinlerin atılmasını kolaylaştırır, vücudun ihtiyaç duyduğu günlük vitaminlerin büyük bir kısmını karşılar ve elbette tok tutar. Bu yüzden güne başlamadan önce birkaç salatalık yıkayıp yanınıza alabilir ve öğün atladığınızda bolca salatalık tüketebilirsiniz.

Kaynak:

https://www.eatthis.com/10-most-filling-snacks/

https://www.eatthis.com/snacks-that-fill-you-up/

https://vogue.com.tr/saglik/tok-tutan-7-besin#p=7

 
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Sağlıklı Tüyolar yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.