Ana içeriğe atla

Sağlıklı Tüyolar

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Öğle Yemeğinden Sonra Yorgun Hissetmemek İçin 6 Öneri
Öğle Yemeğinden Sonra Yorgun Hissetmemek İçin 6 Öneri

iyihisset.com

21 Şub 2018

Birçoğumuz, özellikle çalışanlar, öğle yemeğini sabırsızlıkla bekleriz. Güzel, dolu ve lezzetli bir öğle yemeği yedikten sonra ise çoğu zaman kendimizi aniden aşırı yorgun ve uykulu hissetmeye başlarız. Peki neden? İşte bu yazımızda bunun sebeplerini, sağlık üzerindeki etkilerini ve nasıl önleyebileceğimizi açıklayacağız.

Yemekten Sonra Hissedilen Yorgunluk

Yemek yediğimizde metabolizma hızımız yükselir. Sindirim sistemi devreye girer, karın ve bağırsakta kan akışı artar. Bu durumda vücudumuz beynin oksijen kaynağını azaltır. Azaltılmış bu oksijen kaynağı ise kendini yorgunluk şeklinde gösterir.

Gün İçinde Yediklerimiz, Hislerimizi de Etkiliyor

Eğer makarna veya beyaz ekmek gibi glisemik indeksi yüksek karbonhidratlı gıdaları tüketirsek, vücudumuz daha fazla insülin salgılar. Bu insülin artışı, kendimizi yorgun hissetmemize neden olur; düşük enerjiye ve konsantrasyon bozukluğuna yol açar. Bu sebeple gün içerisinde daha aktif ve üretken olmak istiyorsak şeker tüketimini azaltmalıyız. Unutmayın, şekeri az tüketmek, yaşam standartlarınızı yükseltir. Yaşam standartlarınızı koruma altına almak istiyorsanız Uzun Süreli Hayat Sigortası’na göz atmayı unutmayın.

Şimdi yemekten sonra yorgunluk hissini önlemek için altı ipucu verelim:

1. Kahvaltıyı Atlamayın

Sabah kahvaltısı, güne dinç başlamanızı sağlar. Ayrıca sağlıklı bir kahvaltı, öğle yemeğinde tüketilen besin miktarını azaltır ve böylece yemekten sonra hissedilen yorgunluk hissi de azalır.

2. Su İçmeyi Unutmayın

Birçok kişi acıktığının kolayca farkına varsa da susadığını genelde hissetmez. Dolayısıyla da su içmeyi ihmal eder. Oysa vücudun susuz kalması en büyük yorgunluk sebeplerinden biri. Şu denklem, vücudunuzun günlük minimum su ihtiyacını karşılamanıza yardımcı olabilir: 30 ml X vücut ağırlığı (kg) = günlük su ihtiyacı (ml).

3. Egzersiz Yapın

Öğle yemeğinden sonra kısa bir yürüyüş veya küçük egzersizler vücuda iyi gelir. Temiz hava ve egzersiz beynimizi bol miktarda oksijenle besler. Ofiste veya evde dışarı çıkamazsanız, pencerenizi açın ve derin nefes alın, ardından 20 adet squat yapın. Bu kısa egzersizler vücudunuza kan pompalar ve yorgunluk hissini azaltır.

4. Kahve Molalarınızı Planlayın

Uyanmak için beş tane kahve içme ihtiyacı duyuyorsanız dikkat etmelisiniz. Bir kafeinli içecek, adrenalin salınımını uyarır, idealdir. Fakat birden fazlası vücutta ters etki yapar ve aksine daha yorgun hissetmeye neden olur. Öte yandan uyku sorunu yaşamamak için akşam saatleri yaklaşırken kahve içmeyi bırakın.

5. Öğle Uykusunu Deneyin

Elbette, herkesin öğle uykusu uyumak gibi bir lüksü yok. Ancak günümüzde birçok şirkette, çalışanların 10-20 dakika dinlenebileceği sessiz odalar mevcut. Burada bahsedilen şey uzun bir uyku değil. Zaten yemekten sonra uzun süre uyumak, her zaman olduğundan daha fazla yorgun hissetmenize neden olur. 15 dakika kadar dinlenmek, güç toplamak için ideal bir süre.

6. Öğle Yemeği Yiyin

Yemekten sonra yorgun hissetmeniz, yemek yemeyi bırakmanız gerektiği anlamına gelmez. Doğru gıdaların daha küçük porsiyonlarını tüketmeyi deneyin. Ama geçiştirmeyin

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Sağlıklı Tüyolar yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.