Ne Yapsam Kilo Veremiyorum Diyenler! Nedeni Bunlar Olabilir

Buradasınız

Ye-İç 22 Mart 2017

Düzenli ve dengeli beslenip spor yapmanıza rağmen tartıya çıktığınızda, ibre hala can sıkıcı rakamları gösteriyorsa hemen pes etmeyin. Çünkü kilo vermenize engel olabilecek tonlarca faktör var. Kilo veremiyorum diye mücadelenizi bırakmadan önce bu beş öneriye kulak verin.

Tiroid İçin Doğru Testi Yaptırın

Birçok doktor, genel kontroller sırasında yalnızca TSH (Tiroid Uyarıcı Hormonu) testini uygular. Bu test, tiroid bezlerine ne kadar hormon salgılandığını ölçebilir ama kilo verememe sorununuz varsa tüm hikayeyi anlatmaz. Çoğu kişinin tiroid seviyeleri düşük olsa bile TSH’leri normal seviyelerde görülebilir. Daha iyi bir hormon testi için T4 ve T3 hormon seviyelerine yönelik testler yapılmalı. Bu sayede iyot ve selenyum ihtiyacınıza göre diyet programınızı tekrar şekillendirebilirsiniz. Eğer iyot seviyeniz düşükse deniz ürünleri ve ıspanak, kuru fasulye, pazı, kabak, sarımsak gibi sebzeler tüketebilirsiniz. Bir kase yoğurt bile günlük iyot ihtiyacınızın yarısından fazlasını karşılar. Ayrıca tavuk göğsü, hindi, balık, ay çekirdeği gibi yiyeceklerle de selenyum ihtiyacınızı karşılamanız mümkün.

Obesogenleri Hayatınızdan Çıkarın!

Obesogen olarak tanımlanan kimyasal bileşenler, vücudun normal şekilde işlemesinin önüne geçiyor. Bu da zamanla vücudun yağ oluşumuna elverişli hale gelmesine neden oluyor. Oda spreylerinden su şişelerine kadar hemen her yerde bulunan BPA ve kozmetik ürünlerinin en tehlikeli bileşeni fatalat, bu kimyasalların başında geliyor. Biberon, konserve yiyecekler, yemek kabı ve kızartma tenceresi gibi ürünlerle gıdalarımıza da temas eden bu kimyasallardan olabildiğince kaçınmakta fayda var.

Yeterli Miktarda D Vitamini Aldığınızdan Emin Olun

Günde en az 20 dakika güneş ışığı görmenin, D vitamini ihtiyacını karşılamak için gerekli olduğunu duymuşsunuzdur. Peki D vitamini eksikliğinin, kilo almaya sebep olduğunu biliyor muydunuz? Yapılan araştırmalarla ortaya çıkan bu sonuç, kışın neden bu kadar kolay kilo aldığımızı da açıklıyor. Bu nedenle kışın sabah 10:00 ve öğleden sonra 15:00 saatlerinde dışarı çıkıp D vitamini almaya çalışın. Ayrıca morina balığı ciğeri, mantar, doğal yumurta ve somon balığından oluşan beslenme düzeni de vitamin ihtiyacınızı karşılarken kilonuzu stabil tutmanıza destek olacaktır.

Kadınlarda Kist Oluşumuna Dikkat!

Polikistik Over Sendromu (PCOS) yumurtalıklarda irileşme ve kist oluşumu ile kendini belli eden bir hastalık. Sivilce, tüylenme ve adet gecikmelerine sebep olan PCOS’in tedavi edilmesinde doktorlar hormon düzenleyici ilaçlar öneriyor. Bu yüzden eğer böyle bir rahatsızlığınız varsa, hormonlu gıdalar ve kırmızı et tüketiminden kaçınmalısınız. Günlük yarım çay kaşığı tarçın tüketerek tedavinize katkıda bulunabilirsiniz. Tabii yarım saatinizi de egzersize ayırmayı ihmal etmeyin.

Erkeklerde Testosteron Seviyesi Önemli 

Kilo veremiyorum diye yakınanlar sadece kadınlar değil elbette. Erkeklerde testosteron seviyesini yükseltmek, kilo sorununa karşı önemli bir etken. Bunun için en sağlıklı ve doğal yol Intermittent fasting yani aralıklı oruç tutma yöntemi. Alınması gereken besinleri, günün belli saatlerine bölen bu yöntemi, herhangi bir sağlık sorunu olmayan herkes doktoruna danışarak uygulayabilir. Aralıklı oruç yöntemi, günün 8 saatlik dilimini yemeğe ayırıp geri kalan 16 saatinde yalnızca sıvı ağırlıklı gıdalarla beslenmeyi öngörüyor. Bunun dışında testosteron seviyesini artırmak için avokado, sardunya ve fındık gibi sağlıklı yağları tüketmek de oldukça faydalı.

Tüm bu tavsiyeleri dikkat alırken rutin spor alışkanlıklarınızı ve doktor kontrollerinizi ihmal etmemelisiniz. Kilonuzu ve haliyle sağlığınızı kontrol altına almak için bir diğer kolay yol da Kansere İnat Yaşasın Hayat Sigortası yaptırmak. Bu sigorta ile kendinizi kansere karşı maddi güvenceye alırken aynı zamanda Cigna Ayrıcalıklar Kulübü’ne ücretsiz üye olup, spor ve beslenme danışmanlığı gibi destekleyici sağlık hizmetlerinden %40’a varan indirimlerle faydalanabilirsiniz.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
3 + 1 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.