Mutluluk Hormonlarınızı Artıracak 8 Besin Kaynağı

Buradasınız

Ye-İç 15 Ağustos 2017

Kendinizi yorgun ve mutsuz hissediyor, uykusuzluk sorunları yaşıyor ve “bu hayatta bana kendimi iyi hissettirebilecek hiçbir şey yok.” diyorsanız, dertlerinizin çözümü ondan sorulur: Serotonin!

Serotonin Nedir?

Serotonin, beyin davranışlarını düzenleyen bir hormondur. “Triptofan” adı verilen bir aminoasitten sentezlenir. İnsana canlılık, dinçlik hissi verir, duygu durumunu düzenler. Bu yüzden
serotonine “mutluluk hormonu” da denir. Serotonin hormonu vücutta bazı değişimler sonucunda azalabilir. Stres, yetersiz ve dengesiz beslenme, aşırı alkol tüketmek, hormonal
yetersizlikler, güneş ışığından yeterince faydalanamamak ve egzersiz yapmamak vücudumuzda serotonin hormonunun azalmasına yol açar.

Serotonin Hormonu Eksikliğinde Vücudumuzda Neler Olur?

Serotonin hormonunun eksikliğinde karamsarlık, mutsuzluk, bunalım, endişe, huzursuzluk gibi ruhsal sıkıntılar, uyku sorunları ve yorgunluk görülebilir. Serotonin eksikliği, obezite, kanser,insülin direnci,depresyon gibi birçok hastalığa da yol açabilir.

Serotonin Hormonunu Artırmak İçin Nasıl Beslenmeliyiz

1)Yumurta: Yumurta, proteini en zengin besinlerden! Bu nedenle "örnek protein" olarak da bilinir. Son yıllarda yapılan araştırmalar yumurtadaki proteinin serotonin kaynağı triptofan aminoasitini artırdığı kanıtlanmıştır.   

yumurtanın faydaları

2) Et: Ton balığı, somon ve sardalyanın mükemmel bir serotonin kaynağı olduğunu söyleyebiliriz.Hindi eti, tavuk eti ve kırmızı et de yoğun miktarda serotonin içerir.  

3) Süt ve Süt Ürünleri: Deniz ürünlerine göre daha az miktarda olsa da peynir, yoğurt gibi süt ürünleri de serotonin hormonunu artırır. Her gün süt ve süt ürünleri tükettiğinizde kendinizidaha iyi hissedeceksiniz.  

4) Meyveler: Meyveyi kim sevmez ki! Muz, avokado, mandalina, portakal, kavuna da beslenmenizde yer vererek mutluluk hormonunuzu artırabilirsiniz. 

5) Sebzeler: Mısır, brokoli, karnabahar ve ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzeler kendinizi daha mutlu hissetmenizde işe yarıyor.

6) Kuruyemişler: Ayçiçeği, susam tohumu, kaju, badem gibi yemişler de vücuttaki serotonin miktarını artırmada önemli etkiye sahiptir.

7) Ceviz: Ceviz, içerdiği omega-3 yağ asitleri sayesinde beyin sağlığında rol oynar ve serotonin bakımından zengin bir besindir.

8) Bitter Çikolata: Mutluluk deyince akla ilk gelenlerden! Çikolatanın da serotonin hormonunu artırdığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. 

Ünlü Tıp Hekimi Hipokrat'ın dediği gibi  Besinler ilacınız, ilacınız besinler olsun! Mutlu ve Sağlıklı Günlere..

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.