Mutlaka Edinmeniz Gereken 5 Sağlıklı Yaşam Alışkanlığı

Buradasınız

Ye-İç 03 Aralık 2020

Atalarımız “her şeyin başı sağlık” demiştir. Sağlığımız yerinde olduğu sürece hayallerimizi gerçekleştirebilir, umutlarımızı diri tutabiliriz. Özellikle pandemi dönemi bize gösterdi ki beden ve ruh sağlığımız ne kadar güçlü olursa tehditlerle de o kadar kolay savaşırız. Bunun için hayatımıza sağlığımızı her daim koruyacak, bağışıklığımızı güçlendirecek belli alışkanlıklar kazanmalıyız. Bu alışkanlıklar neymiş gelin beraber bakalım.

Organlarınızın sağlıklı çalışması için daha fazla su

Sağlıklı bir yaşam sürebilmek için organlarımızın düzenli çalışmaya devam etmesi gerekir. Bunun temel yolu günde en az 2 litre su içmektir. Gün içinde sürekli hareket halindeyiz ve sürekli olarak vücudumuz su kaybediyor. Kaybedilen suyun telafi edilmesi gerekir. Suyu arabaların çalışmasını sağlayan yakıt gibi düşünebilirsiniz. Bedenimizin de çalışması ona bağlıdır.  

Bedeninizi dinlendirmek için uyku

Saat kavramı bedenimiz için de geçerlidir. Gün boyu yaşadığınız stres, sevinç, üzüntü gibi duygu değişimleri hem bedeni hem zihni yorar. Gece belli bir saatten sonra bedenimiz bu ihtiyacını bize iletir. Hem vücudumuzun hem aklımızın sağlığını korumamız da temel ihtiyacımızdır. Düzenli ve kaliteli bir uyku sonrasında güne oldukça motive, sağlıklı ve iyi bir ruh haliyle başlarız. Yattığınız odanın karanlık olması, uyumadan önce zihninizin tamamen arındırılmış olması kaliteli bir uykunun gereklilikleridir.

Bedeninizin ve zihninizin sağlıkla yola devam edebilmesi için egzersiz

Yoğun gündelik hayatınızda yaşadığınız her durum hem zihninize hem bedeninize yük bindirmektedir ve bu yüklerden kurtulmadığınızda, bir süre sonra organlarınız isyan etmeye başlar ve çalışma sistemleri bozulur. Düzenli egzersizle bunun önüne geçebilirsiniz. Pandemi döneminde her ne kadar açık havada spor yapamıyor olsak da yaşadığımız dijital çağda online programlarla evimizde egzersizlerimize düzenli bir şekilde devam edebiliriz.

Bedeninizi düzgün çalıştıracak yiyeceklerle beslenin

Fast food besinler organlarınızın çalışmasını durduracak zararlı maddelerle doludur. Onlardan olabildiğince kaçınmalısınız. Mevsimin getirdiği sebzeleri tüketmeli özellikle kızartmalardan, doymuş yağlardan kaçınmalısınız. Antioksidan besinlerle her zaman hücrelerinizin yenilenmesine yardımcı olmalısınız.

Gülmekten asla vazgeçmeyin

Yoğun stres, kan akışınızı yavaşlatır damarlarınıza zarar verir. Gülme eylemini gerçekleştirdiğiniz de salgılanan maddeler kalp sağlığınızı korumada çok önemli rol oynar. Gülmek aynı zamanda ruh sağlığınızı koruma da kalkan görevi görür.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
3 + 4 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.