Ana içeriğe atla

Sağlıklı Tüyolar

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Mutfak Alışverişi Hiç Bu Kadar Hesaplı Olmamıştı
Mutfak Alışverişi Hiç Bu Kadar Hesaplı Olmamıştı

iyihisset.com

18 Şub 2016

mutfak

Hayat pahalılığından korkmayın, o sizden korksun. Mutfak masrafı artık bir sorun mu olmaya başladı? O zaman bu önerilere kulak verin, problem kolaylıkla çözülecek:

Tavalarınızı ve Tencerelerinizi Küçültün

tavan

Neden mi? Çünkü geniş tabanlı kaplar yemekleri pişirebilmek için daha fazla ısıya ihtiyaç duyarlar. Bu da faturaları şişirir. Daha kolay ısınan kapları tercih edin, mümkün olduğunca hızlı pişen yemekleri yapın. Faturalardan bir güzel tasarruf yapmış olacaksınız.

Artan Sebze Harçlarını Salataya Dönüştürün

salata

Yemek yaparken ya da börek açarken bazen fazla sebze doğrarız. Bunları dolapta saklamak yerine salata olarak kullanın. Hem besin değerlerini yok etmemiş olursunuz hem de salata için ekstra malzeme harcamamış olursunuz. Bir taşla iki kuş, çok iyi.

Kendi Sebzelerinizi Yetiştirin

kendi sebzelerini

İmkânınız varsa, kendi sebzelerinizi üretin. Bir bahçeniz varsa zaten işiniz çok kolay demektir, yoksa balkonunuzda ya da güneş gören bir odanızda kendinize küçük bir bahçe yaratabilirsiniz. İnternette biraz araştırma yapın, sebze yetiştiriciliği çok kolay. Tabii ki evin bir yıllık ihtiyacını karşılayamazsınız ama bir aylık sebze ihtiyacınızı karşılamak bile bütçenize iyi gelir. Sağlıklı ve organik sebzeleri yeme zevki işin en güzel kısmı zaten.

Et ve Tavuk Haşladığınız Suları Saklayın

et ve tavuk

En lezzetli pilavlar evde hazırlanan bulyonlarla yapılır. Hazır bulyonlara ayırdığınız para da size kalır, daha ne olsun.

Kararmış Muzları, Kısmen Bozulmuş Meyveleri Atmayın

 kararmış

Kararmış muzlardan enfes tatlılar yapılabildiğini biliyor muydunuz? Muzlu ekmekler, kurabiyeler, donutlar, pastalar ve pankekler… Bunların hepsinde kararmış muzları kullanabilirsiniz.

Meyvelerin bozulmuş kısımlarını kesip atın sadece, hepsini atmayın.  Bozuk olmayan parçalarla leziz kompostolar yapabilirsiniz.

Hava Almayan Kaplar: Her Buzdolabına Lazım

hava almayan

Havayla, daha doğrusu oksijenle temas etmek yiyecekleri bozan nedendir. Yiyeceklerinizi hava almayan kaplarda saklarsanız, raf ömürlerini uzatmış olursunuz. Bu durum da mutfak masraflarınızı azaltır.

Fırınların Kapağını Sadece Yemek Pişince Açın

frinlarin

Fırın mantığı şöyle işler: Elektrik enerjisiyle belirli bir sıcaklıkta ortam yaratılır. Yemeğin tadına ya da görüntüsüne bakmak için kapağı açtığınızda, fırının içinde oluşan mini sistemi bozmuş olursunuz. Fırın o sıcaklığa tekrar ulaşmak için gereğinden fazla enerji harcar.

Fırınınızı sadece yemeğinin pişince açın. Böylece elektrik faturalarında tasarruf yapmış olacaksınız.

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Sağlıklı Tüyolar yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.