Mutfağı Derinlemesine Temizlemek İçin Neler Yapmalısın?

Buradasınız

Ye-İç 17 Haziran 2022

mutfak, temizlik, hijyen

Mutfaklar, evin en çok kullanılan bölümlerinden biridir ve doğal olarak da en hızlı kirlenen alanlardandır. Birçok farklı eşyanın olduğu, gün içerisinde sıkça ziyaret edilen ve yemek pişirilen mutfaklarda birçok farklı noktada kirlenmeler çok hızlı bir şekilde meydana gelebilir. Birçok kişi düzenli olarak mutfağını temizler ancak derinlemesine bir temizlik yapmak yerine yüzeysel olarak gördükleri yerleri temizlerler. Ancak zaman zaman mutfağı ve mutfakta bulunan eşyaları derinlemesine temizlemek sağlık için de oldukça önemlidir. Mutfağının temiz ve ışıl ışıl olmasını sağlayacak püf noktalardan bazılarını bu yazımızda bulabilirsin.

Ocağı temizleyerek işe başlayabilirsin

mutfak, temizlik, hijyen, ocak

Mutfakta bulunan ocaklar, en hızlı ve en çabuk kirlenen yerler arasındadır ve neredeyse her yemek pişirme ya da ısıtma da tekrar tekrar kirlenirler. Her ne kadar pişirme işlemleri bittikten sonra ocağını temizlesen bile detaylı bir temizlik yapmadığında zaman içerisinde kirler birikerek kötü bir görüntü oluşturabilir. Bunun için ocağının üzerine biraz bulaşık deterjanı ya da ocak temizliği için olan kir sökücü deterjanları tercih edebilirsin. Deterjanı ılık suyla tüm yüzeylere yayabilir ve biraz bekledikten sonra süngerin yumuşak kısmına çok az çamaşır suyu dökerek silmeye başlayabilirsin. Ocağın düğmelerinden çıkabilenleri alabilir ve bunları elinde yine ılık suyla yıkayabilirsin. Ocağın üzerindeki aspiratör de hızla yağlanan bir bölgedir. Bunu temizlemek için de içindeki filtreyi çıkarabilir ve bunu yağ sökücüler ve biraz kola yardımıyla temizleyebilirsin. Kola, asitli olduğundan yağların daha hızlı çıkmasını sağlayacaktır. Aspiratörün diğer kısımlarına da biraz yağ sökücü sıkarak, 5-6 dakika kadar bekledikten sonra yine ılık suyla temizleyebilirsin.

Şimdi sıra fırına geldi

mutfak, temizlik, hijyen, fırın

Mutfakta en çok kirlenen yerlerden bir diğeri de fırındır. Yağlı yemeklerle birlikte zaman içerisinde kir birikimlerinin çok olduğu fırınların özellikle camları da oldukça kirli bir görüntüye neden olabilir. Bunun için çeyrek su bardağı tuz, çeyrek su bardağı karbonat ve yarım bardak suyu karıştırarak bunu fırın içerisindeki tüm alanlara uygulayabilirsin. Bu karışımla birlikte biraz ovaladığında fırın içerisinde yağlar çıkacaktır. Temizlik yaparken fırın içerisinde deterjan ya da farklı bir temizlik malzemesi bırakmamaya özen göstermelisin. Fırının camını da biraz sirkeli suyla temizleyebilirsin. Ardından iyice durulamayı ve silmeyi de unutmamalısın.

Buzdolabını unutmayalım

mutfak, temizlik, hijyen, buzdolabı

Buzdolabını derinlemesine temizlemek için öncelikle içerisini boşaltman gerekir. Burada uzun süredir bekleyen ve kullanmadığın yiyecekleri atmalısın. Ardından 2 su bardağı suyun içerisine 1 yemek kaşığı karbonat ya da 1 yemek kaşığı sirke eklemelisin. Bunu iyice karıştırdıktan sonra buzdolabının içindeki tüm bölümleri bununla temizleyebilirsin. Buzdolabının birçok parçası modülerdir ve takılıp çıkarılabilir. Bunları da çıkarıp elde yıkayabilir ya da bulaşık makinesine atabilirsin. İçini temizledikten sonra toz ve hav bırakmayan bir bezle her yeri iyice kurulamalısın. Buzdolabının dış bölümünü ise özel temizlik malzemeleri ile silmen de fayda var. Çünkü özellikle ankastre ürünlerde kullanacağın yanlış malzemeler cihazı çizebilir ve rengini bozabilir. Bunun için evindeki buzdolabına uygun bir temizlik malzemesi kullanmanda fayda var.

Mutfak evyesi için ılık su yeterli olacaktır

mutfak, temizlik, hijyen, lavabo, eviye

Mutfakta bulunan evye de sıkça kirlenen noktalardan biri. Buranın temizliğini yapmak için önce ılık suyla içindeki tüm malzeme ve dökülen şeyleri temizlemen gerekiyor. Ardından biraz çamaşır suyu dökerek bir bez ya da süngerin yumuşak kısmıyla her şeyi iyice silmelisin. Ardından biraz bekledikten sonra da ılık suyla iyice durulamayı unutma. Mutfak giderinin ve altındaki plastik aksamların zarar görmemesi için çok sıcak su dökmemeye gayret et. Musluk bölümü çok girintili çıkıntılı olduğundan burayı temizlemek için de eski bir diş fırçasından yararlanabilirsin.

Küçük ev aletlerini de temizlemek şart

mutfak, temizlik, hijyen, küçük ev aletleri

Mutfakta kullandığımız küçük ev aletlerini temizlemek de hem bu cihazların kullanım ömrünün uzaması hem de daha verimli çalışmaları için oldukça önemlidir. Mutfakta kullandığın birçok farklı cihaz var ve her birinin temizliği için dikkat etmen gereken noktalar bulunuyor. Bu cihazların sahip olduğu hassas noktalara ve elektronik bölümlere temizlerken dikkat etmen gerekir. Genel olarak bu gibi ürünleri ılık suyla ıslattığın nemli bir bezle temizleyebilirsin ancak her biri için yapabileceğin en uygun şey kullanım kılavuzlarını okumak ve burada yazılı talimatları izlemektir. Cihazların bozulmaması için onları düzenli şekilde temizlemeyi ihmal etmemelisin.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
13 + 1 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.