Mide Ağrısına İyi Gelen 5 Besin

Buradasınız

Ye-İç 19 Mayıs 2018

Mide üşütmesi, zehirlenmeler, aşırı ve zararlı gıda tüketimi gibi sebepler yüzünden mide ağrıları günlük aktiviteleri büyük oranda etkiliyor. Farklı nedenlere bağlı olarak gelişen mide ağrısı nasıl geçer sorusunun ise farklı yanıtları bulunuyor. Doktorunuzun tavsiyesi dışında tüketeceğiniz farklı besinlerle de mide ağrınızı geçirmeniz mümkün. Mide ağrısına ne iyi gelir ve mide ağrısı neden olur sorularının yanıtlarını sizler için derledik.

Muz

Yüzyıllardır değişik besin türlerinin mide ağrısına karşı iyi geldiği biliniyor. Bu besinlerin başında da muz geliyor. İçeriğindeki pektin adı verilen doğal bileşen sayesinde mide kaynaklı oluşan birçok rahatsızlığa karşı savaşan muz, doğru şekilde ve katkısız olarak tüketildiğinde mide ağrılarını dindirmede önemli bir yol oynuyor.

Keten Tohumu

Çok zengin bir lif ve omega 3 yağ asidi kaynağı olan keten tohumu, mide ağrısı nasıl geçer sorusunun bir diğer yanıtı. Öğütülmüş keten tohumunun yoğurtla karıştırılarak her gün düzenli tüketimi ile kalıtsal olarak da rahatsızlık veren reflü ve ülser hastalıklarıyla da savaşabilirsiniz.

Zencefil

Mide asidi yüzünden sıklıkla sorun yaşayan kişilerin zencefil tüketimini arttırması oldukça önemlidir. Asit yüzünden oluşan mide yanması sorununu yatıştırmak adına zencefil kökünü kaynatarak düzenli aralıklarla içmek mide ağrısı nasıl geçer sorusunu da yanıtlayan bir durum.

Yoğurt ve Kefir

Kalsiyum, D vitamini ve probiyotik bulunduran yoğurt ve kefir, adeta birer şifa kaynağı. Çünkü yoğurt ve kefirin içerisinde bulunan probiyotikler mide ağrısına neden olan ishal, mide enfeksiyonu ve kronik mide iltihabı gibi problemlere karşı direnç sağlıyor ve iyileşme sürecini de hızlandırıyor. Evde kolaylıkla hazırlanabilecek bu iki gıda ile sağlığınıza kolaylıkla kavuşabilirsiniz.

Karnabahar

Mide ağrısı neden olur ve mide ağrısına ne iyi gelir sorularının diğer yanıtlarından biri de karnabaharlar. Sağlıklı bir pişirme yöntemi olan buhar ile hazırlanan karnabaharlar, midede bulunan asitlerin mide dokusuna zarar vermesini önler. İleri seviye mide rahatsızlığı olan ülser gibi hastalıklarının da tedavisi için önerilen bu besin, mide sorunlarının önüne geçebilir.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
3 + 1 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.