Meme Kanseriyle Sizin Yerinize Savaşacak 10 Şifalı Besin

Buradasınız

Ye-İç 30 Mayıs 2019

Meme kanseri, kadınlarda en sık rastlanan kanser tipi. Kanser vakalarının %33’ünü oluşturan meme kanserine yakalanma riskini ise genetik yatkınlık, sağlıksız beslenme, sigara ve alkol kullanımının arttırdığı biliniyor. Düzenli beslenen, alkol ve sigara kullanmayan kişilerde kansere yakalanma oranı daha azken kanser tedavisi sürecinde hastaların sağlıklı beslenmesi de tedaviyi olumlu yönde destekliyor ve hastalığın tekrarlama riskini azaltıyor. Peki, meme kanserini önlemek ya da tedaviyi desteklemek için neler tüketilmeli? İşte, meme kanserine şifa olacak 10 besin...

1. Kefir

 
Probiyotik açısından zengin besinlerden biri olan kefirin kanser riskini azalttığı ve var olan kanserli hücreleri küçülttüğü tespit edildi. Japonya’da fareler üzerinde yapılan araştırmalarda kefirin kanser riskini yüzde 50’den fazla azalttığı görüldü. Yapılan çalışmalar, düzenli kefir tüketiminin kemoterapinin yan etkileri olan ishal, kusma gibi belirtileri azalttığını da ortaya koyuyor.

2. Ceviz

Birçok diyet listesinde yer alan cevizin vücuda sağladığı faydalar saymakla bitmiyor.  Kanserli hücrelerin hayatta kalmasını engelleyen bir bileşen içeren ceviz, kanserle savaşmada olduğu kadar kanser oluşumunu önlemeye de yardımcı oluyor. Nutrition and Cancer isimli dergide yayımlanan ve fareler üzerinde yapılan bir araştırma, her gün ceviz tüketenlerin, tüketmeyenlere oranla kanserli hücrelerinde küçülme ve azalma olduğunu gösteriyor.

3. Üzüm kabuğu ve çekirdeği
 
Üzüm, içerdiği B1, B2, C vitaminleri ve birçok mineralle en yararlı meyvelerden biri. Özellikle kabuğunda bulunan resveratrol ise kanser önleyici özelliğe sahip. Londra Kanser Araştırma Enstitüsü uzmanlarının araştırmalarına göre üzüm çekirdeği de en az kabuğu kadar faydalı. Çekirdekteki antidoksidanlar kanser tedavisinin yan etkilerini azaltıyor. Radyoterapi gibi işlemlerde hücreler için koruyucu görevi üstlenen üzüm, radyasyon alımıyla birlikte ortaya çıkan zararlı molekülleri kuşatarak koruma sağlıyor. 

4. Ispanak

 
Ispanakta ve diğer yeşil yapraklı sebzelerde yüksek oranda bulunan C vitamini, adeta vücudu yenileme etkisine sahip. Vücudu kanser dahil birçok hastalıktan koruyan C vitamininin yanı sıra, antioksidan bakımından da zengin olan ıspanak ve diğer yeşil yapraklı sebzeleri tüketenlerde meme kanseri görülme olasılığının yüzde 16 daha az olduğu biliniyor.

5. Zeytinyağı
 
Doğal zeytinyağının pek çok faydası olduğunu yıllardır okuyoruz. Özellikle zeytinyağlı yemeklerin margarinlerle yapılanlara oranla çok daha daha sağlıklı olduğu iddia ediliyor. Chicago’da bir üniversitede yapılan ve onkoloji dergisinde yayımlayan araştırmaya göre zeytinyağı, içerisindeki bileşenler sayesinde meme kanserinin ilerlemesini bastırıyor. Zeytinyağında bulunan oleik asit sayesinde kanser tedavisinde kullanılan ilaçların da etkinliğini artıyor.

6. Domates

Hem yemeklerde hem kahvaltılarda sofralardan eksik olmayan domates de C vitamini içeren besinlerden biri. Araştırmalar, pişmiş olarak tüketilen domatesin meme kanserini riskini azalttığını ortaya koyuyor. Ulusal Kanser Enstitüsü tarafından yayımlanan çalışma, domatesin içeriğinde bulunan likopenin hem meme kanserini önlemede hem de kanser tedavisinde yardımcı olduğu gösteriyor.

7. Balık
 
Omega 3 açısından zengin olan somon, uskumru, hamsi gibi yağlı balıkların haftada en az iki gün tüketilmesi uzmanlar tarafından tavsiye ediliyor. Özellikle hafızaya etkisiyle bildiğimiz Omega 3, meme kanserinin oluşumunda önleyici bir rol oynamasının yanı sıra, içerdiği antioksidanlarla kalp hastalıklarının da önüne geçiyor. Araştırmalara göre düzenli olarak Omega 3 alan kadınların %14’ü daha az meme kanseri riski taşıyor.

8. Zerdeçal
 
Salatalara ya da yemeklere katabileceğiniz zerdeçal, meme kanseri de dahil olmak üzere birçok kanser türünün oluşumunu ve ilerlemesini önlüyor. Etken maddesi olan curcumin, anti inflamatuar ile kanser hücrelerinin hayatta kalmasını sağlayan enzimlerle savaşıyor. Ancak zerdeçalı kararında tüketmeniz gerekiyor, aksi halde beklenmedik mide sorunları baş gösterebilir.

9. Kuru fasulye
 
Baklagil ailesinden olan kuru fasulye, yoğun protein ve lif içeriyor. Başta kuru fasulye olmak üzere diğer baklagillerde de bulunan bu bileşenlerin, kanserli hücrelerin yayılmasını engellediği biliniyor. Haftada iki gün tüketeceğiniz bakliyatlarla kansere karşı önlem almak mümkün.

10. Keten tohumu


Özellikle son yıllarda diyet listelerinde de sıkça karşımıza çıkan keten tohumu, sağlıklı beslenme düzenine sahip kişilerin vazgeçilmezi. Kan basıncını düzenleyen ve kolesterolü düşüren keten tohumu, içerdiği yüksek antioksidanlarla meme kanserini önlüyor ve kanser tedavisinde tümörün küçülmesine yardımcı oluyor. Ancak keten tohumu bazı kanser türlerinde negatif etkiler de yaratabiliyor. Bu yüzden doktora danışmadan tüketilmemesi gerektiğini bilmekte fayda var.

Kaynak:

https://www.memorial.com.tr/meme-kanseri/#article2
https://www.sabah.com.tr/galeri/kadin/meme-kanserini-onleyen-super-besinler/5
https://www.ntv.com.tr/saglik/meme-kanseri-riskini-azaltan10besin,mv6CHQylP0CRALQXw3UVGw
https://yemek.com/meme-kanserinden-koruyan-besinler/

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
18 + 1 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.