Masa Başı Çalışanların Dikkat Etmesi Gerekenler

Buradasınız

Ye-İç 16 Nisan 2022

masa, masa başı, çalışma, sağlık, ofis, ev

Gerek memurlar gerek özel sektör çalışanları günümüzün modern iş dünyası tanımına göre ofislerde veya farklı alanlarda masa başında çalışıyorlar. Bu çalışma şekli, fiziksel olarak daha yoğun ve zorlu şartlarda çalışan kişilere göre çok kolay olarak gözükse de devamlı sabit kalmak ve bilgisayara çok fazla maruz kalmak gibi nedenlerden dolayı masa başında çalışanlarda birçok sağlık sorununun ortaya çıkmasına sebep olabiliyor. Bu sorunlardan uzak durabilmen için uygulayabileceğin bazı noktalar mevcut. Senin için hazırladığımız önerilere dikkat ederek masa başında çalışırken sağlığını tehdit eden durumları uzaklaştırabilir ve zinde bir bedene sahip olarak iş hayatındaki performansını pozitif katkıda bulunabilirsin.

Oturma şeklinize dikkat etmelisin

masa, masa başı, çalışma, sağlık, ofis, ev

Masa başı çalışanların en çok göz ardı ettiği konuların başında oturma şekli gelmektedir. Masa başı işlerde farkında olmadan çok uzun süre oturmak zorunda kalınabiliyor. Bu da doğacak sorunlara zemin hazırlayabiliyor. Dengeli oturma pozisyonuna geçerek beline yüklenen ağırlığı azaltmalısın. Bunun için bel bölgene bir destek koyabilirsin. Ayrıca sırtını eğmemeli, ayaklarını yere tam basarak, kalçan ve dizlerinle beraber dik bir şekilde oturmalısın. Doğru ve rahat edeceğin bir koltuk seçimi yapman da çalışma sürecinde seni rahat ettirecektir.

Kullandığın ekipmanların konumlandırmalarını ayarlamalısın

masa, masa başı, çalışma, sağlık, ofis, ev

Klavye, fare ve monitörünüzün konumlandırmalarını doğru bir pozisyona getirmek dikkat etmen gereken en önemli unsurlardan. Çünkü doğru bir ayarlama yapmadığın takdirde yine birçok sağlık sorunlarıyla karşılaşman olası. Örneğin klavyeni ve fareni doğru konumlandırmaman bileğinin aynı yerde zorlanarak sabit durmasından dolayı sinirsel rahatsızlıklara yol açabilir. Bunu önlemek için klavye ve fareni, bileklerin dirsek hizanın altındayken kullanacak şekilde ayarlaman gerekiyor. Aynı zamanda bileğinin altına yumuşak destekler koymak da seni rahatlatabilir. Monitörünü doğru konumlandırmaman durumunda da sırt, boyun ve göz rahatsızlıkları yaşaman muhtemel. Bunun için monitörünü dik oturduğunu varsayarak göz hizandan beş santimetre yukarda tutmalısınız. Ayrıca monitörünle göz mesafeni 50-75 santimetre arasında tutman da yüksekliği ayarlaman kadar önemlidir.

Çalışma masanı iyi seçmeli ve düzenlemelisin

masa, masa başı, çalışma, sağlık, ofis, ev

Çalışma masanı, boyuna ve kullanacağın araçlara rahat ulaşacağın genişliğe uygun bir şekilde seçmen, iş verimliliğini arttıracaktır. Mümkünse yüksekliğini ayarlayabildiğin bir masa seçerek boyunla ve oturma pozisyonunla uyumlu hale getirerek rahat etmeni sağlamalısın. Ayrıca bu unsurlara dikkat ederek kamburluk, bel ve sırt ağrılarından uzak durabilirsin. Bunun yanında çalışma masanın üzerini fazla eşyayla karışık bir vaziyette kullanmaman, temiz ve düzenli bir alan oluşturman iş performansına olumlu etkide bulunacaktır.

Uzun süre hareketsiz kalmamaya özen göstermelisin

masa, masa başı, çalışma, sağlık, ofis, ev

Kan dolaşımının engellenmemesi için ara vermek en önemli noktalardandır. Ara vereceğin süreyi ve aralığı iş programına göre düzenlemeli ve kesinlikle uygulamalısın. Ayrıca bu aralarda boş durmak yerine gözünüzü ekrandan ayırmalı, basit egzersizler uygulamalısın. Bunun için kullanabileceğin dijital uygulamalar da mevcut. Cep telefonuna alarm kurarak kendine hatırlatmalar yapabilir ya da uygulamalar üzerinden kendine bir plan çizebilirsin.

Molalarını aksatmamalısın

masa, masa başı, çalışma, sağlık, ofis, ev

Evde çalışırken unutmaman gereken noktalardan biri de kendine mola zamanları yaratmak. Evden çalışma düzenine geçildikten sonra birçok kişi kendini çalışma temposuna kaptırarak mola vermeyi unutuyor. Bunun için sen de saat başı ya da en fazla 1,5 saatte bir kısa molalar vermelisin. Yine öğle yemeği vakitlerini geçirmemeli ve mutlaka bunun için de vakit ayırmalısın. Aynen ofiste çalıştığın zamanlarda olduğu gibi kendi düzenini oluşturmalı ve dinlenme zamanlarını da çok iyi ayarlamalısın.

Su tüketimini de unutmamalısın

masa, masa başı, çalışma, sağlık, ofis, ev

Su tüketimi de uzun süreler masa başında çalışan kişilerin sıkça unuttuğu ve sağlığı da doğrudan etkileyen faktörlerden biridir. Sabah bilgisayarını açıp işin başına oturduğunda mutlaka bir şişe suyu yanına almalı ve her saat başı bir bardak içmelisin. Şişeyi bitirdiğinde tekrar doldurmayı unutmamalı ve su tüketimini sağlığın için ihmal etmemelisin.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
12 + 5 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.