Ana içeriğe atla

Sağlıklı Tüyolar

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Limonlu Suyun Aklınıza Gelmeyecek Faydaları
Limonlu Suyun Aklınıza Gelmeyecek Faydaları

iyihisset.com

28 Mar 2018

Güne limonlu suyla başlayarak ve gün içinde de limonlu su tüketerek limonun içinde bulunan çeşitli vitaminlerden ve minerallerden faydalanabilirsiniz. Alkali beslenmenin ilk adımlarından biri olan limonlu su, aynı zamanda hayat kalitenizi artırmak açısından en önemli besin kaynaklarından biri. İşte düzenli olarak tüketildiğinde vücudunuza sihir etkisi yaratan limonlu suyun faydaları...

Kilo Vermenize Yardımcı Olur

İştahınızın azalmasına yardımcı olan limonlu su, diyetinizin en iyi arkadaşlarından bir tanesi. Araştırmalar limonun içinde bulunan polifenollerin kilo almayı önlemede yardımcı olduğunu gösteriyor. Yemeklerden önce bir bardak limonlu su içtiğinizde midenizin dolmasına yardımcı oluyor ve doymuş hissetmeniz için gereken miktarı dengeliyor. Sabah kahvaltıda kahve veya portakal suyunun yerine limonlu su koymak hem sağlık açısından hem de kalori açısından sizin için doğru bir tercih olabilir. 250-300 ml suya bir limon sıkarak hazırlayacağınız limonlu suyu, isteğe bağlı olarak soğuk veya sıcak tüketebilirsiniz.

Limonlu Su C Vitamini Desteği Sağlar

Turunçgiller C vitamini için mükemmel birer kaynak. Birleşik Devletler Tarım Bakanlığı’na göre bir fincan limonlu su içinde 26.6 mg C vitamini bulunuyor. C vitamini, hücreleri serbest radikallere karşı koruyan güçlü bir antioksidan. Ulusal Sağlık Enstitüsü’ne göre C vitamini, kansere yakalanma riskini de azaltıyor. Yine de her şeye rağmen Kansere İnat Yaşasın Hayat Sigortası yaptırmakta fayda var. Bu sigorta kapsamında hem sağlıklı hayat için hem de kansere yakalanma durumunda destek sunuluyor.

Hastalanmanıza Engel Olur

Limondaki C vitamininin bağışıklık sistemini güçlendirdiğini artık herkes biliyor. Buna ek olarak limonlu suyun faydalarından biri de enfeksiyonu önlemede yardımcı olması. Limonda bulunan phytonutrients kimyasalları, vücudunuzu hastalıklardan korumaya yardımcı olacak antioksidan özelliklerine sahip.

Sindirimi Kolaylaştırır

Limonlu suyun bir diğer faydası da limondaki asitlerin yiyecekleri sindirmesinde yardımcı olması. Limondaki narenciye flavonoid’leri, gıdayı parçalamak için midedeki asitlere yardım ederek sindiriminizi kolaylaştırıyor. Midenizdeki asit miktarı yaşla birlikte azalmaya başladığından sindirime yardımcı olacak gıdalar tüketmek daha da önem kazanıyor. Ayrıca suyun içine limon dilimleri ekleyerek tüketirseniz limonun hamur ve kabuğunda bulunan lifin bazı faydalarından da yararlanabilirsiniz. Ne de olsa yapılan birçok çalışma lifin sindirime ve bağırsak sağlığına iyi geldiğini ortaya koyuyor.

Susuz Kalmanızı Önler

Limon içeren su içmek, sizi daha fazla su içmeye teşvik eder. Pek çok kişi suyun tadından hoşlanmadığı ve sıkıcı bulduğu için yeterli miktarda su içemiyor. Suya limon dilimlerinin eklenmesi suyun tadını güzelleştirerek su içmeyi sizin için çekici hale getirebilir.

Daha Genç Görünmenize Yardımcı Olur

Limonda bulunan C vitamini cildinizin elastikiyetini korumasına da destek oluyor. Birleşik Krallık’da yapılan bir çalışmaya göre C vitamini tüketimi, kırışıklıkları azaltmada oldukça etkili. Limonda bulunan C vitamini, serbest radikal hasarlarıyla mücadele ederek cildinizin korunmasını sağlıyor. Bu durum cildinizin altındaki bağ dokusunu oluşturmaya yardımcı oluyor. Buna ek olarak sudaki hidratasyon cildin daha ince kalmasını ve genç görünmesini sağlıyor.

Karaciğer Fonksiyonuna Yardımcı Olur

Limonun faydalarından biri de karaciğerinizin daha iyi iş yapmasına yardımcı olması. Genel anlamda hidrasyonun artırılması, karaciğer de dahil olmak üzere vücudun tüm organlarının işlevini iyileştirmeye yardımcı oluyor. Ayrıca yapılan bir çalışma, limonda bulunan narenciye flavonoidlerinin karaciğer yağlarını azaltarak, karaciğer yağlanmasına karşı koruyucu olabileceğini gösterdi.

Potasyum Seviyenizi Artırır

Potasyumu genel olarak muz ile birlikte düşünsek de limonun da potasyum açısından zengin bir kaynak olduğunu unutmamak gerek. Büyük oranda sebze ve meyvelerde bulunan potasyum, sinir sisteminin korunması için gerekli. Aynı zamanda kas-sinir sisteminin birlikte uyumlu bir şekilde çalışmasında da etkili.

Bağırsakları Düzenler

Limonlu su bağırsak ve karaciğerlere iyi gelir, tuvalete çıkmanıza da yardımcı olur. Sıvı alımının artmasıyla birlikte bağırsak hareketleri de desteklenir ve bağırsaklarınız daha düzenli bir şekilde çalışmaya başlar.

Böbrek Taşlarını Önlemede Yardımcı Olur

Böbrek taşları çoğunlukla sıvı kaybı sonucu gelişir. Bu nedenle limonlu suyun faydalarından biri de böbreklerinizi boşaltmaya yardımcı olmasıdır. Bazı böbrek taşları kalsiyum tuzlarının çökmesinden kaynaklanır. Limondaki asit ise taşların bir araya gelmesini önlemeye yardımcı olur.

Ağız Kokularını Önler

Limon, ağızda oluşan bakterileri azaltmaya yardımcı olarak daha ferah ve taze bir nefese sahip olmanızı sağlar. Göz önünde bulundurmanız gereken tek problem ise şu: Limon suyundaki asit zamanla dişlerinizin minesini aşındırabilir. Bu nedenle limonlu su içtikten sonra dişinizi fırçalamaya özen gösterin.

Metabolizmayı Hızlandırır

Limonlu su, sabah güne başlamanız için harika bir seçenek. Çünkü limon suyu metabolizmanızın hızlanmasını, sağlıklı kilo vermenizi ve gün içinde daha fazla aktif olmanızı sağlar. Öte yandan az yemek yemenize ve doygunluk hissi oluşmasına yardımcı olur. Tüm bu faydalarından yaralanmak istiyorsanız, günde üç bardak suyun içine birkaç dilim limon ekleyerek içmeyi hedefleyin.

 

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Sağlıklı Tüyolar yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.