Kurban Etlerini Nasıl Saklamalısın?

Buradasınız

Ye-İç 06 Temmuz 2022

kurban, et, saklama, derin dondurucu, sağlık

Her yıl Kurban Bayramı boyunca kesilen kurbanlar, bir yandan bizlere manevi huzur verirken bir yandan da uzun süre tüketebileceğimiz et ve et ürünlerini bizlere sunarlar. Bu özel günlerle birlikte hem bizim hem de yakınlarımız ile sevdiklerimizin tüketeceği bu sağlıklı etleri, daha uzun bir dönem boyunca kullanmak için doğru şekilde paketlemeli ve saklamalıyız. Yeni ve taze kesilmiş olan bu etleri nasıl uygun ortamlarda saklayabileceğini ve nasıl daha uzun süre kullanabileceğini bu yazımızda bulabilirsin. 

Mutlaka derin dondurucuda ve uygun porsiyonlarla saklamalısın

kurban, et, saklama, derin dondurucu, sağlık

Kurban etlerini kestikten sonra etleri uzun süreli ve sağlıklı şekilde saklamanın yolu onları derin dondurucuya koymaktır. Bu herhangi bir et ürününü uzun süre sağlıklı şekilde saklamanın da tek yoludur. Burada dikkat etmen gereken şey derin dondurucudan çıkardığın bir eti tekrar geri dondurmaman ve mutlaka tüketmen gerektiğidir. Etlerini eve getirdikten sonra nasıl tüketmek istiyorsan ona göre ayırmalı ve küçük parçalara bölerek dondurmalısın. Kurban etlerini, ileride tüketebileceğin porsiyonlar halinde hazırlamalı ve dondurmalısın. Büyük ve tek parçalar halinde dondurursan sonrasında bunlar çözdürdüğünde tek seferde hepsini tüketmekte zorluk çekebilirsin. İdeal boyutlarda küçülterek paketlemelisin.

Vakumlu poşetler kullanmalısın

kurban, et, saklama, derin dondurucu, sağlık

Birçok kişi kurban etlerini paketleyip derin dondurucuda saklarken buzdolabı poşetlerini kullanır. Ancak burada yapılması en doğru olan şey vakumlu poşetlerle etleri saklamaktır. Poşetlerin içerisindeki hava vakumlanmadığı zaman içerisinde kalan bakterilerin üremesi ve eti bozması söz konusu olabilir. Bunun önüne geçmek için bu işe özel üretilmiş cihazlarla poşetin içerisindeki havayı boşaltmalı ve etlerini bu şekilde saklamalısın.

Uygun koşullarda saklayacağın ve uzun sürede tüketeceğin kurban etleri ile sağlıklı beslenme yolunda çok önemli bir adım atabilirsin. Bunun ötesinde sağlığınla ilgili diğer ihtiyaçların için aradığın desteği QNB Sigorta’nın Tamamlayıcı Sağlık Sigortası’nda bulabilirsin. Bu sigorta ile ihtiyaç duyduğunda özel sağlık kuruluşlarından SGK dışında ek bir ücret ödemeden sağlık hizmeti alabilirsin. QNB Sigorta Tamamlayıcı Sağlık Sigortası şimdi özel aile ve hoş geldin indirimleri ile seni bekliyor.

Aralarına pişirme kağıdı koyabilirsin  

kurban, et, saklama, derin dondurucu, sağlık

Kurban kesiminden sonra çıkan pirzola, biftek ya da kıyma gibi ürünleri derin dondurucuya koyarken dilimlerin ya da parçaların arasına pişirme kağıdı koymak da oldukça önemlidir. Bu yolla etlerin birbirine yapışmasını engelleyebilir ve daha uzun süre sağlıklı şekilde muhafaza edebilirsin. Bu yolla her seferinde istediğin ve sana gereken miktarda bir bölümü çözdürebilir ve diğerini derin dondurucuda tutabilirsin.

Uygun sıcaklığı ayarlamalısın

kurban, et, saklama, derin dondurucu, sağlık

Kurban etlerini derin dondurucuda saklarken dikkat etmen gereken bir diğer nokta da dondurucunun derecesidir. Uzmanlar bunun için en uygun sıcaklığın -18 santigrat derece olduğunu söylüyorlar. Her ne kadar donmuş durumda da olsalar bu etleri çok uzun süreler bekletmemeli ve hızlıca tüketmelisin. Ortalama olarak 3-4 ay içerisinde derin dondurucudaki tüm etleri tüketmeye özen göstermelisin.

Huzuru ve mutluluğu bulduğumuz Kurban Bayramı’nda kestiğimiz kurbanların etleri ile daha sağlıklı ve lezzetli yemekler hazırlamamız mümkün. Bu etleri doğru saklama koşullarında muhafaza ederek sen de uzun süre bu etleri tüketebilirsin.

 

 

 

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
2 + 4 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.