Ana içeriğe atla

Sağlıklı Tüyolar

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Koronavirüs Sonrasında Ofiste Dikkat Etmeniz Gereken Sağlık Önerileri
Koronavirüs Sonrasında Ofiste Dikkat Etmeniz Gereken Sağlık Önerileri

iyihisset.com

02 Ağu 2020

Koronavirüs günlerinin ardından yeni normal dönem ile birlikte ofislere dönüşler başladı. Artık yeniden günün büyük bölümünü ofiste geçireceğimiz günler bizleri bekliyor. Ancak ofiste geçirdiğimiz vakit boyunca sağlığımızı fark etmeden ihmal ediyoruz. Küçük ihmaller uzun yıllar sonra önemli sorunlara dönüşme potansiyelini beraberinde getiriyor. Siz de bir ofis çalışanıysanız, bu sorunları önleyecek ve sağlıklı kalabilmenizi sağlayacak önerilerimiz tam size göre.

Hijyene önem verin

Koronavirüs ile ilgili süreç dolayısıyla hijyene önem verin. Bulunduğunuz mekanı sık sık havalandırın. Islak mendil ile düzenli olarak masanızı, klavye ve mouse gibi elinizin değdiği ekipmanları temizleyin. Ellerinizi sık aralıklarla yıkayın.

Sıvı tüketimine ağırlık verin

Koronavirüsle birlikte öne çıkan konulardan biri de gün içerisindeki sıvı tüketimi miktarının artırılmasıydı. Virüsün bulaşma ve yayılma sürecinde pozitif etkisi olduğu düşünülen sıvı tüketimine ofis içerisinde de devam etmeye özen gösterin. Hijyen kurallarına uyarak tek bir bardak seçebilir ya da kullan-at bardaklarla sıvı tüketimini artırabilirsiniz.

Evden yemek getirmeye özen gösterin

Günlük koşturmaca ve yoğunluk içerisinde her ne kadar zor olsa da Covid-19 döneminde mümkün olduğu kadar evden getireceğiniz yiyecekleri tüketmeye özen gösterin. Farklı restoran ya da yemek alanlarında tüketeceğiniz besinlerin temizliği ve hijyeni konusunda bu dönemde sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Bunun için günlük yiyeceğinizi evde hazırlayabilir ve ofiste bunu tüketebilirsiniz.

Mümkün olduğunca hareket edin

Ofis çalışanları ekran karşısında, masa başında ve sandalyede oturarak gününü geçiriyor. Bu durum hareketsizlikten kaynaklı pek çok sağlık problemlerine zemin hazırlıyor. Dolayısıyla ofis içinde hareket etmek büyük önem taşıyor. Uzmanlar, fırsat buldukça masanızdan kalkmanızı, molaları yürüyüş yaparak geçirmenizi, katlar arasında asansör yerine merdiven kullanmanızı öneriyor.

Maskeyi ihmal etmeyin

Covid-19 ile mücadelede en etkin yöntemlerden biri maskedir. Hem kendinizi hem de çevrenizi koruma altına alan ve bulaşma riskini en aza indiren yöntemlerden biri olan maskeyi iş yerinde de kullanmayı ihmal etmeyin. Maskenin koruma etkisini artırmak için her gün kullandığınız maskeyi değiştirmeyi de unutmayın.

Sosyal mesafeyi koruyun

Sosyal mesafe, Covid-19 ile birlikte hayatımıza giren ve bundan sonra da kalıcı olacağı düşünülen bir kural oldu. Günlük hayatımızda olduğu kadar ofislerde de çalışırken sosyal mesafeyi korumak, riski en aza indirmek için büyük önem taşıyor. İş arkadaşlarınızla aranıza en az 1,5 metre mesafe koyarak oturmaya ve rutin işlerinizi yaparken bu mesafeyi korumaya özen gösterin. Bu dönemde doktora danışma ihtiyacınızı sosyal mesafenizi koruyarak QNB Sigorta’nın 7/24 Sağlıklı Hayat Sigortası ile karşılayabilirsiniz. Ücretsiz olarak sunulan Online Doktor ve Online Psikolog Hizmetleri her an yanınızda!

 

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Sağlıklı Tüyolar yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.