Kolajenle İlgili Merak Edilen 5 Soru

Buradasınız

Ye-İç 07 Şubat 2021

Kolajen özellikle kaslarda, kan damarlarında, bağırsakta ve hemen hemen tüm bağlarımızda çokça bulunan bir protein türüdür. En önemli görevi bulunduğu bağları güçlendirerek vücut bütünlüğünün bozulmadan korunmasını sağlamaktır. Kemiklerimizin, kaslarımızın güçlü olması için hayati bir öneme sahiptir. Vücut yeterli miktarda kolajene sahip olursa genç ve canlı bir görünüme sahip olur. Son yılların en çok konuşulan konularından bir olan kolajenle ilgili en çok merak edilenleri sizin için araştırdık.

Kolajen sadece dışarıdan takviyeyle mi alınır?

Hayır, vücudumuza yeterli kolajen miktarını besinlerle de sağlayabiliriz. Uzun süre pişen et, kemik suyu, soğan, sarımsak, yaban mersini, yeşil yapraklı sebzeler gibi birçok besinden kolajen ihtiyacımızı karşılayabiliriz.

Kolajen miktarının azalması neden olur?

Şeker, rafine karbonhidratlar (beyaz un, beyaz ekmek, asitli içecekler, hamur işleri vs.), ulraviyole ışınlar, sigara, aşırı alkol alımı gibi durumlar vücutta kolajen üretimini engeller ve azalmasına neden olur.

Kolajen mi kolajen peptit mi?

Kolajen tek başına büyük bir yapı olduğu için vücutta sindirmesi oldukça zordur. Kolajen peptit ise kolajenin belli yararlı parçalarıdır. Dışarıdan alınan kolajen sindirim sistemimizin yapısından kaynaklı olarak parçalara ayrılır ve bağırsaklarımızda emilimi sağlanır. Yani asıl etki kolajenin tek büyük yapısında değil kolajen peptit denilen bazı parçalarındadır.

Kolajen etkisi ne zaman görülüyor?

Cildin daha nemli, sağlıklı ve genç görünmesini sağlayan kolajen düzenli olarak sağlıklı beslenildiğinde ve içeriğinde kolajen olan gıdalar tüketildiğinde etkisini gösteriyor. Araştırmalar bu etkinin ortaya çıkmasının birden fazla etkene bağlı olduğunu ve kişiden kişiye göre değiştiğini söylüyor.  

Kolajen takviyesi almaya karar verdikten sonra seçimi nasıl yapmalıyız?

Dışarıdan alınan kolajen proteini, mide asidiyle aminoasitlere parçalanır ve bu şekilde vücut kendi kolajenini sentezler. Vücudun kolajen sentezi yapabilmesi için C vitaminine ihtiyacı vardır. Bu sebeple içeriğinde C vitamini bulunmasına dikkat edilmelidir. Herhangi bir takviyeye başlamadan önce doktorunuza danışmanız gerekir.

 

 

 

 

 

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
9 + 6 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.