Kışa Hazırlık Yaparken Turşu Kurmanın Püf Noktaları

Buradasınız

Ye-İç 18 Kasım 2021

kış, turşu, yiyecek, besin

Kışlık hazırlıkların büyük bir kısmını turşular oluşturur. Turşu yapmak kolay gibi gözüküyor olsa da bazı püf noktalara dikkat edilmeyince harcanan zaman ve emek boşa gidebilir. Bu durumla karşılaşmayı kimse istemediğinden, kışlık turşuları hazırlamanın püf noktalarını senin için sıraladık.

Turşu zamanını iyi seç

kış, turşu, yiyecek, besin, ev

Yaz mevsiminin bitmesiyle sonbahara geçtiğimiz bu günler, turşu hazırlamak için en uygun zamanlardır. Turşular sıcak hava yerine soğuk havalarda erimeden yapılarak daha sağlıklı olgunlaşacaktır. Turşular pişirilmeden yapıldığı için uzun süre dayanması beklenir. Bunun için turşuyu hazırlarken temizlik konusunda çok özenli davranmalıyız. İyi ve kaliteli bir turşu hazırlamak istiyorsan, sebzelerin ve diğer malzemelerin konulacağı kabın temiz olması gerekir.

Turşu kabını seçerken dikkatli ol

kış, turşu, yiyecek, besin, kavanoz

Turşuyu hazırlarken dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise turşunun koyulduğu kaptır. Turşuları hazırlarken cam kapları tercih edin. Plastik kaplar turşuların yapımında önerilmiyor.

Tuz ayarına dikkat et

kış, turşu, yiyecek, besin, tuz

Turşuların uzun süre dayanıklılığını artırmak için tuz önemli bir unsurdur. Turşu hazırlarken tuz ayarını az tutmak, turşuların kısa sürede bozulmasına neden olabilir. Ev tipi tuzlar yerine kaya tuzu veya Himalaya tuzu kullanmalısın. Örneğin 1 litre suya 2 yemek kaşığı kaya tuzu yeterli olur.

Sirkeyi unutma

kış, turşu, yiyecek, besin, sirke

Turşuyu, turşu yapan bir diğer malzeme ise sirkedir. Tuz kadar sirkenin de ayarına dikkat etmek gerekmektedir. Elma sirkesi yerine üzüm sirkesini tercih etmelisin. Turşuda sirke kullanmayı sevmiyorsan da limon suyu iyi bir alternatif olabilir.

Sarımsaksız asla

kış, turşu, yiyecek, besin, sarımsak

Sarımsaksız bir turşu düşünülemez. Sarımsağın içerdiği vitaminler sayesinde doğal antibiyotik özelliği görür. Turşuya lezzet vermenin yanında koruyuculuk özelliği de var.

 

 

 

 

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
7 + 11 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.