Kilo Almanıza Sebep Olan Diyet Hataları

Buradasınız

Ye-İç 23 Kasım 2018

Ne yaparsanız yapın kilo veremiyor musunuz? Belki de uyguladığınız diyetlerin bir yerinde farkında olmadan hatalar yapıyorsunuzdur. İlkbahar boyunca diyet yapıp yazın istediğiniz kiloya gelemediyseniz, yaz boyunca kilolarınızı vermeye çalışıp yine başarısız olduysanız ve artık pes etmenin eşiğine geldiyseniz bile ümidinizi kaybetmeyin! Bu kış bitmeden kilolarınızdan kurtulma şansınız var. İşte kilo almanıza sebep olan diyet hataları!

Kilonuz Hakkında Çok Düşünüyorsunuz

Diyet yapmanın sadece diyeti uygulamaktan ibaret olduğunu sanıyorsanız, yanılıyorsunuz. Kilolarınızı vermeyi takıntı haline getirdiyseniz ve sürekli aldığınız kiloları düşünüyorsanız, bu düşünceler diyetinizi olumsuz etkileyecektir.

Hızlı Yemek Yiyorsunuz

Yemeğinizi yerken sanki bir yarışmadaymış gibi hızlı mı davranıyorsunuz? Biraz, yavaşlayın, çünkü yemeği hemencecik bitirdiğiniz için kimse size ödül vermeyecek. Tahmin ettiğiniz gibi çok hızlı bir şekilde yemek yemek, en çok yapılan diyet hataları arasında yer alıyor. Onun yerine her bir lokmayı iyice çiğneyerek, doğru bir şekilde sindirerek ve yediğiniz yemeklerden zevk alarak diyet yapabilirsiniz.

Kahvaltıyı Atlıyorsunuz

Öğün atlama yapılan en büyük diyet hataları arasında yer alıyor. Öğün atlayarak çok daha az kalori aldığınızı sanmayın. Atladığınız öğünler bir sonraki öğünde daha fazla kalori almanıza neden olacaktır. En çok es geçilen öğün olan kahvaltıyı düzenli yapmak, metabolizmanızın da daha hızlı çalışmasına sebep olacaktır. Ama kahvaltıda atıştırmalıklar yerine sağlıklı bir kahvaltı tabağı tüketmenin önemini unutmayın.

Her Gördüğünüz Diyeti Deniyorsunuz

Hızla kilo vermek istiyor olabilirsiniz, ama gördüğünüz her diyeti uygulamaya çalışmanız çok yanlış. Çünkü önemli olan kendi vücut yapınıza ve yaşam tarzınıza uygun olan diyeti bulmak. Moda olan diyet türleri size belki birkaç günlüğüne kilo kaybettirebilir ama unutmayın ki bu hiçbir zaman uzun vadeli bir kilo verme yöntemi olmayacaktır. Bu nedenle bir diyetisyen uzmanlığından da faydalanabilirsiniz. Kansere İnat Yaşasın Hayat Sigortası yaptırarak indirimli olarak diyetisyen desteği alabileceğiniz gibi çağımızın hastalığı kansere karşı önlem de almış olursunuz.

Farkında Olmadan Şeker Tüketiyorsunuz

Elbette diyet yaptığınız süre boyunca şeker ve çikolatadan uzak durmaya çalışıyorsunuz ama gün içinde yediğiniz ve sağlıklı sandığınız atıştırmalıkların içinde ne kadar şeker gizli olduğunu biliyor musunuz? Mideniz kazındığı zaman ya da canınız tatlı bir şeyler çektiğinde yoğurdun masumiyetinin arkasına sığınan meyveli yoğurtlardan tüketmek yapılabilecek en büyük diyet hataları arasında yer alıyor. Onun yerine 1 kaşık bal ya da keçiboynuzu pekmezini yoğurdunuza katabilirsiniz.

Diyet İçeceklerle Gününüzü Geçiriyorsunuz

Gün boyunca iki-üç kutu light içecek içerek diyetinize sadık kaldığınızı sanıyor olabilirsiniz ancak Purdue Üniversitesi’nde yapılan araştırmalar diyet içecekler içenlerin çok daha fazla kilo aldığını gösteriyor. Ayrıca diyet içecekler hormon seviyenizle oynadığından birdenbire midenizden gurultular duymanıza ve kendinizi aç hissetmenize neden olabiliyor.  

Egzersiz Yapmıyorsunuz

İşte diyet hataları arasında en çok göze batanlardan biri daha! Sadece diyet yaparak hayalinizdeki kiloya ulaşmak aslında biraz da mucize beklemek oluyor. Journal of Obesity’de yapılan bir çalışma, hem diyet hem egzersiz yapan kadınların sadece diyet yapanlara göre yüzde 25 daha fazla kilo verdiğini göstermiş. Sizce de haftada üç kere egzersiz yapmanın vakti gelmedi mi?

Yerken Aşırıya Kaçıyorsunuz

Yapılan en büyük diyet hataları arasında sağlıklı yiyecekleri hiç kalori almayacakmışçasına tüketmek yer alıyor. Sağlıklı yiyecekler tüketiyor olmanız, onları sınırsız bir şekilde yiyebileceğiniz anlamına gelmiyor. Kısacası sağlıklı diye koca bir kase kavrulmamış kuruyemiş veya bir paket hurma yemek pek de masum sayılmaz.

Yeteri Kadar Protein ve Yüksek Lif Kaynaklı Besinler Tüketmiyorsunuz

Protein ve lif kaynaklı besinler, metabolizmanızın çalışma hızını arttırarak daha kolay bir şekilde kilo vermenize yardımcı olur. Miktarını abartmamak şartıyla yeteri kadar protein almanız vücudunuzun daha fazla enerji yakmasını sağlar. Özellikle spor yapıyorsanız, protein yüklü besinler yemenizde fayda var. Ayrıca proteinli ve lifli besinler yemeniz sizi çok daha uzun bir süre tok tutacaktır.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
4 + 13 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.