Ana içeriğe atla

Sağlıklı Tüyolar

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Karpuzun Faydaları Nelerdir?
Karpuzun Faydaları Nelerdir?

iyihisset.com

30 Tem 2018

Yaz mevsiminin belki de en güzel tarafı doya doya karpuz yemektir. Küçükten büyüğe herkesin en sevdiği meyveler arasında yer alan karpuz besin değeri açısından da oldukça faydalı. Yazın kilo vermek isteyenlerin uyguladığı karpuz diyeti bu faydalardan belki de sadece biri. Sabah kahvaltısında ya da akşam yemeğinde bir öğün olarak bile tüketebileceğiniz karpuzun faydaları nelermiş, gelin birlikte bakalım.

Kansere Karşı Etkili

Karpuzun faydaları arasında kansere karşı koruma niteliğini taşıması ilk sırada yer alıyor. Antioksidan özellikli likopen içeren karpuz, kansere sebep olan serbest radikallere karşı savaş açıyor ve bunların vücuttan atılmasını sağlıyor.

Kalp Sağlığını Korur

Karpuzun faydaları kalp sağlığını koruma özelliği ile devam ediyor. Karpuzun içeriğindeki potasyum kalbimiz üzerinde olumlu etkiye sahip. Karpuzdaki likopen kolesterol ve tansiyonu dengeleyerek kalp ve damar sağlığını iyileştiriyor. Purdue Üniversitesi ile Kentucky Üniversitesi’nde yapılmış olan çalışmalar karpuzda bulunan sitrülinin kalp ve damar sağlığını desteklediğini gösteriyor.

Dehidrasyonu Önler

Birçok hastalığın habercisi olan susuzluğun giderilmesini sağlamak karpuzun faydaları arasında yer alıyor. %92’si sudan oluşan karpuzun faydaları arasında vücudunuz için mükemmel bir su kaynağı olması da bulunuyor.

Düşük Kalorili

Meyve demek şeker demektir ama karpuz sadece 46 kalori olmasıyla gönlümüze taht kuruyor. 154 gramı sadece 46 kalori olan karpuz aynı zamanda C, A, B1, B5, B6 vitaminleri ile potasyum ve magnezyum açısından oldukça zengin. Diyet sırasında gönül rahatlığıyla karpuz tüketmek karpuzun faydaları arasında sayılabilecek bir özellik.

Yüksek Tansiyonu Kontrol Altına Alır

Karpuz sitrülin açısından oldukça zengin bir meyvedir. Florida Eyalet Üniversitesi’nde yapılmış olan bir araştırma sitrülinin tansiyon düzenleme üzerinde oldukça etkili olduğunu gösteriyor.

Böbrekler ve Böbrek Taşları Üzerinde Etkili

Karpuzun faydaları arasında idrar söktürücü özelliğe sahip olması da bulunuyor. Böbrekleri zorlamadan idrar yollarını çalıştıran karpuzda bulunan potasyum aynı zamanda böbrek taşlarının oluşumunu da engelliyor. Ancak böbrek hastalarının böbrek fonksiyonlarını çalıştıran karpuzu tüketirken doktorlarına danışması gerekiyor.

Göz Sağlığını Korur

Göz sağlığını koruması da karpuzun faydaları arasında yer alıyor. Adeta bir beta karoten kaynağı olan karpuzda bulunan A ve C vitamini ile lütein ve zeaksantin sarı nokta hastalığını ve kornea kalınlığını önlüyor. Ayrıca karpuzda bulunan bu zenginlikler yaşlılığa bağlı göz problemlerinin ve gece körlüğünün de önüne geçiyor.

Kasları Gevşetir

Kas ağrılarından şikayetçiyseniz karpuz tüketmek size iyi gelecektir. Karpuzda bulunan sitrülin, kasları güçlendiren L-arginine dönüşerek ağrıların azalmasına yardımcı olur. Spor yapanlar genellikle antrenman sonrasında karpuzun faydaları arasında bulunan bu özellikten yararlanmak için karpuz suyu içerler.

Astıma İyi Gelir

İşte karpuzun faydaları ile ilgili sevindirici bir bilgi daha! Karpuzda yer alan likopin sizi hem soğuk algınlığı ve nezleye karşı korur hem de astım sorununuzla baş etmenizi sağlar. Nefes darlığı ve astım problemleri yaşıyorsanız, karpuzda bulunan likopin ve A vitamininin iyileştirici gücünden yararlanabilirsiniz.

Saçlarınıza ve Cildinize İyi Bakar

Sağlıklı saçlara sahip olmak istiyorsanız düzenli olarak A ve C vitamini tüketmeniz gerekiyor. Karpuzda bol miktarda bulunan bu vitaminler sadece saçlarınız için değil cildiniz için de sağlık vadediyor. Yüksek su oranına sahip olan karpuz aynı zamanda cildinizin nemli kalmasını da sağlıyor.

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Sağlıklı Tüyolar yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.