Ana içeriğe atla

Sağlıklı Tüyolar

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Karbonatla Yapılacak 10 Mucizevi Şey
Karbonatla Yapılacak 10 Mucizevi Şey

iyihisset.com

28 Şub 2018

Karbonat deyince aklınıza sadece güzel pişmiş bir kek geliyorsa, siz de karbonatın mucizevi etkisinden tam olarak yararlanamıyorsunuz demektir. Ev temizliğinden ağız ve cilt bakımına kadar birçok alanda kullanılabilen karbonatın hünerlerinden faydalanmaya ne dersiniz?

1. Buzdolabınızdaki Kötü Kokuyu Yok Eder

Ne yapsanız da buzdolabınızdaki koku gitmiyorsa karbonattan yardım alabilirsiniz. Bir fincan içine koyacağınız 1 tatlı kaşığı karbonatı buzdolabınızın rafına yerleştirerek bu kötü kokulardan kurtulabilirsiniz.

2. Cildinize İyi Gelir

Her gün yaptığınız yoğun makyajdan ötürü zarar gören cildinizi karbonatla arındırabilirsiniz. Hem cilt lekelerinizi azaltmak hem de pürüzlerinizden kurtulmak istiyorsanız, kreminize karbonat ve bal katarak bir maske hazırlayabilirsiniz. Ayrıca oldukça yaygın olan kanser türlerine karşı hem maddi olarak hem de manevi olarak hazırlıklı olmak için Kansere İnat Yaşasın Hayat sigortası kapsamındaki paketten yararlanabilirsiniz.

3. Tırnak Etlerini Yumuşatır

Sizin de sertleşmiş tırnak etleriniz varsa, karbonatın mucizevi etkisinden yardım alabilirsiniz. Bir kaseye koyacağınız ılık suyun içine 1 çay kaşığı karbonat katarak ellerinizi dinlendirebilir, sonrasında yumuşacık tırnak etlerine sahip olabilirsiniz.

4. Dibi Tutmuş Tencerelerinizi Temizler

Dibi tutmuş tencerelerinizi ve fırın tepsilerinizi temizlemek için artık saatlerce uğraşmanıza gerek yok. Yanık izlerini gidermek için tencere ve tavaların içine karbonatlı su koyup beklediğiniz zaman aldığınız pırıl pırıl sonuca siz de inanamayacaksınız.

5. Pas Tutmuş Ürünlere Savaş Açar

Paslanmış bütün eşyalarınızı karbonat sayesinde temizleyebilirsiniz. Karbonatı bir bezin üzerine bolca serpiştirerek paslı eşyalarınızı ovalayın ve sonucu görün! Ayrıca gümüşlerinizi de karbonat yardımıyla parlatabilirsiniz.

6. Beyaz Dişler Yine Karbonatın İşi

Diş fırçanızın üzerine bir miktar karbonat serpiştirerek dişlerinizi fırçalayın. Haftada bir kere bu yöntemi uygulayarak bembeyaz dişlere kavuşabilirsiniz. Ama dişlerinize zarar vermemek adına bu işlemi sert bir şekilde yapmayın. Ayrıca ağzınızı 1 çay kaşığı karbonat konmuş su ile çalkalayarak ferah bir nefese de sahip olabilirsiniz.

7. Ter Lekelerinden Kurtulun

Çamaşırlarınızda oluşan sarımsı ter lekelerinden bir türlü kurtulamıyorsanız, karbonat kullanabilirsiniz. Lekelerin üzerine yarım bardak ılık su ve 4 çorba kaşığı karbonat serpiştirerek ovalayın. İki saat kurumaya bıraktıktan sonra yıkadığınızda tertemiz çamaşırlarınız olacak.

8. Takı Temizliği

Yıkanabilir takılarınızı 3 çay kaşığı karbonat ve çeyrek bardak su ile yıkayıp diş fırçası ile fırçalayın. Duruladıktan sonra temiz bir bezle iyice silin. Takılarınız ilk günkü gibi ışıldayacak.

9. Tıkanmış Lavabo Giderlerine Birebir

Karbonat ile tıkanmış olan giderlerinizi de açabilirsiniz. Sirke ile karbonatı karıştırarak giderden dökerek temizliği sağlamış olacaksınız.

10. Parlak Mutfak Tezgahlarına Kavuşun

Mutfağınızın tezgahlarını temizlemek için artık kimyasal kullanmanıza gerek yok. Fayans ve mermerlerinizi limonla karbonat karışımından yararlanarak silebilir, böylece hayallerinizdeki gibi ışıldayan bir mutfak tezgahına sahip olabilirsiniz.

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Sağlıklı Tüyolar yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.