Kanserden Korunmanın En Etkili Yollarından Biri, Stresten Arınma

Buradasınız

Ye-İç 03 Nisan 2021

kanser, hastalı, kadın, hasta yakını, mutlu, pozitif

Çağımızda toplum ve birey sağlığını tehdit eden en önemli hastalıklardan biri olan kanser hakkında her gün yeni farklı korunma ve tedavi yöntemleri açıklanıyor. Yapılan yeni araştırmalar ve çalışmalar ışığında paylaşılan bu yöntemler, hastalık öncesi, sırası ve sonrasına yönelik çok sayıda alternatifi de beraberinde getiriyor. Hem kanserin öncesince bir korunma yönetim olarak hem de kansere yakalandıktan sonra tedavi aşamasında hastalığın seyrini en olumlu etkileyen konulardan biri de psikoloji. Psikolojinin kuvvetli, moralin yüksek olması durumunda özellikle tedavi süreci oldukça pozitif etkileniyor. Kanserden korunmanın temel yöntemlerinden biri olan psikoloji ve stresten arınmayla ilgili bilgileri bu yazımızda bulacaksınız.

Stres kanser yapar mı?

kanser, hastalık, yorgunluk, masa başı, iş

Stres kanser yapar mı algısı toplumda çok yerleşik durumda bulunan bir kanıdır. Kanser hakkında sıkça telaffuz edilse de stresin doğrudan kansere neden olduğuna dair bir bilgi bulunmamaktadır. Kanserden korunma stresten uzak durmak önemlidir ancak bir o kadar önemli olan diğer konu da bu duygu-durum bozukluğunun doğrudan kanserin ana nedenlerinden biri olmağıdır. Burada dikkat edilmesi gereken şey kanserin öncesinde, ondan korunma döneminde ve yakalandıktan sonra tedavi sürecinde bağışıklık sisteminin çok kuvvetli tutulması gerektiğidir. Bu yüzden bağışıklık sistemini kuvvetli tutacak en önemli davranışlardan biri de stresten uzak durmaktır.

Sende stres oluşturan durumlardan uzak durmalısın

kadın, kanser, cadde, kalabalık

Kanserden korunmak için stresten uzak durmak adına atabileceğin en iyi ve ilk adımlardan biri, sende stres yaratan durumları fark etmek ve bunlardan kaçınmaktır. İş ve özel hayatta yaşanan birçok olumsuzluk insanlarda strese neden olabilmektedir. Bu durumları bir kağıda yazarak neler olduğunu düşünebilir ve sende stres oluşturacak bu durumlardan uzak durarak kanserden korunabilirsin.

Stres nelere neden olur?

kanser, hastalık, insanlar

Stres birçok konuda olduğu kanser konusunda da olumsuz sonuçlar yaratıyor. Doğrudan bir nedeni olmasa da stres yaşayan bireylerin kansere daha yatkın olduğu düşünülüyor. Bunun arkasında yatan temel sebeplerden biri de stres anında vücudun otomatik olarak salgıladığı epinefrin ve norepinefrin hormonlarının kan basıncını attırması, kalp atışlarını hızlandırması ve kan şekerinde yükselmeye neden olması gibi yan etkiler. Özellikle kalp sağlığını yakından etkileyen bu durumlar kanser konusunda da çok masum değiller.

Kendinizi ve sevdiklerinizi stresten ve diğer olumsuz durumlardan koruyun

erkek, iş yeri, ofis, mutluluk, dans

Hayatın her alanında karşınıza çıkabilecek strese karşı durmanın en etkili yollarından biri öncelikle kendinizi sevmektir. Siz stresten uzak durur ve mutlu bir insan olursanız çevrenizdekiler de bundan etkilenecek ve olumsuz düşüncelerden sıyrılarak daha mutlu ve sağlıklı bir hayata doğru adım atacaklardır.  

Birçok hastalığın temel kaynağı olan stresin en çok etkilediği konulardan biri de bağışıklık sistemimizdir. Yaşamın her anında hayatın rutin akışını derinden etkileyecek hastalıklarla karşılaşabiliriz. QNB Sigorta’nın sunduğu Yaşasın Hayat Sigortası ile cilt kanseri hariç tüm kanser türlerini ilk fazından itibaren kapsam altına alan teminatı ile kendinizi ve sevdiklerinizi güvence altına alabilirsiniz.

Hareketli bir yaşamla stresten uzak durun

dede, baba, torun, erkek, dans, mutluluk

Hareketli bir yaşama sahip olmak ve düzenli olarak egzersiz yapmak da stres hayatından uzak tutacak en önemli yöntemlerden biri olabilir. Günlük hayatın içerisine hareketli olmayı bir yaşam tarzı olarak benimsersen sadece kanserden değil birçok farklı hastalıktan da uzak durabilir ve korunabilirsin. Her günün en az yarım saatini hareketli bir aktiviteye ayırırsan hayatından stresi çıkarman çok daha kolay olacaktır.

 

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
12 + 5 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.