Kalori Saymalı mı Saymamalı mı?

Buradasınız

Zayıflama uğrunda her yol mübah değil! Çünkü bu bedenden başka gidecek yeriniz yok ve onu en iyi şekilde ileriye taşımak göreviniz. Kalori saymanın yanlış ve tehlikeli bir yöntem olduğu birçok çalışmada ortaya çıkmıştır. Önemli olan kaloriler değil, o kalorileri hangi besinlerden aldığınızdır. 100 kkal içeren bir süt ile 100 kkal içeren bir baklava aynı şey değildir. İkisi arasındaki en önemli fark sindirimleridir. Kalori sayarak zayıflamaya kalktığınızda tek yönlü beslenmeye başlarsınız ki bu da vücudunuza ihtiyacı olan besinleri vermemiş olursunuz. Vücudunuza her zaman ihtiyaç duyduğu besinleri kazandırarak, doğal ve sağlıklı beslenmeye çalışmalısınız. Beslenmeniz yeterli, dengeli ve kaliteli olmalıdır.

Peki zayıflama işini kalori sayarak yapmayacaksak, nasıl yapacağız?  işte en önemli noktaları 10 maddede sizler için derledik.

1) Besinleri Gruplandırın

Et, süt, tahıl, sebze, meyve ve yağ gruplarımız… Yediğiniz yemeklerin kalorilerini bilmek size bir fayda sağlamaz, lakin hangi besin grubunu tükettiğinizi bilmek sizin için daha büyük bir fayda sağlayacaktır.Kalori hesabı yapıldığında insanlar günlük ihtiyaçlarının tamamını sevdikleri tek bir yiyecekten bile kullanmak isteyebiliyor. Diyelim ki günlük ihtiyacınız 1700 kkal ve siz tüm gün sadece 1700 kkal.’lik yaş pasta yiyip başka bir şey yemiyorsunuz. İşte bu noktada sağlıklı beslenme gibi bir durum söz konusu dahi olmuyor. Günlük ihtiyacınızda yediklerinizin çoğunu sağlıklı besinlerden sağlarsanız otomatik olarak aşırı ve sağlıksız yemek yemenin önüne geçen bir düzene sahip olursunuz.

2) Yavaş Yavaş, İyice Çiğneyerek Yiyin

Hızlı yemek yemenin tokluk oluşturmada geç kaldığını biliyoruz. Yavaş yiyerek ve iyi çiğneyerek 10 dakika boyunca daha az yemek yemiş oluruz.  Böylelikle tokluk sinyalimiz beyne ulaşmış olur. Bu duruma alışmak için yapılabilecek en etkili yöntem her lokmadan sonra çatalı bıçağı bırakmak olacaktır.

3) Çevrenizde Kalorili Yiyecek Bulundurmayın
Özellikle besin grubu açısından yetersiz ve dengesiz paket yiyeceklerden evlere ve ofislere kesinlikle almayın. Atıştırma ihtiyacınızı sağlıklı besinlerden yana kullanın. Taze ve kuru meyveler, kavrulmamış çerezler, grissiniler... Sağlıklı dahi olsa hiçbir yiyeceği sınırsız ölçüde tüketmemelisiniz, bunu unutmayın.Aynı kaloride ceviz ve cips için ikisi de yağlı grupta diye düşünmeyin. Ceviz sağlıklı yağlar arasında olan omega 3 bakımından zengin iken aynı kalorideki trans yağ içeren cips sağlığınızı tehdit etmekte ve üstüne bir de kilo almanıza sebep olmaktadır. 

4) Diyet Ürünlerini Abartmayın

Kalorisi, şekeri azaltılmış çok masum görünen diyet ürünleri de sınırsız tüketebilecek grupta değildir, unutmayın. Bu ürünlerin hangi besin değerine göre azaldığı önemlidir. Şekersiz ve düşük kalorili diye fazla miktarda tüketeceğiniz yiyecekler ile yağ alımınız fazlasıyla artabilir.

5) Şekerden Uzak Durun

Özellikle kalori sayma yöntemini uygulanabilir bulanların çoğunun en sevdiği gruptur. “Gün boyu sadece tatlı yesem bana yeter başka şey istemem” diyenlerin olmazsa olmazıdır. İşte bu noktada vücudunuza sadece tek bir şey almış olursunuz ve bunun sonunda da vücudunuza büyük zarar verirsiniz. Tatlı krizlerinin çoğu zaman asıl sebebi gün içerisinde yeterli beslenmemiş olmamız ve vücudumuzun gereken enerjiyi alamamış olmasıdır. Diğer bir sebep ise tüketmeye fazlasıyla alışmış olmamızdır. Şeker gibi basit karbonhidrat içeren gıdalara beslenmenizde haftada 1 ve ölçülü olacak şekilde yer vermeniz daha doğru olacaktır. Özellikle şekersiz yaşamaya başlamaya karar verdiğiniz başlangıçta tatlı krizlerine karşı koyabilmek adına günde 2-3 adet mevsim meyvesi tüketmeye özen gösterin.

6) Proteinleri İhmal Etmeyin

Yapılan birçok araştırmada proteinlerin daha doyurucu olduğu görülmektedir. Diyetlerde ise ihtiyacınız olan tokluk, proteinli besinlerden sağlanmalıdır. Diyete başlamaya karar veren insanların yaptığı en büyük hata, protein tüketmekten kaçıp fazlasıyla sebze tüketmektir. Ve sonucunda kısa süren diyet denemeleri ve başarısız sonuçlar ortaya çıkarabilir. Proteinlerin termik etkisi ile metabolizmanız daha hızlı çalışırken daha fazla doygunluk hissedersiniz. Burada bahsedilen protein diyetleri değil, sizin kilonuza, yaşınıza ve sağlık durumunuza göre almanız gereken yeterli protein içeren besin gruplarından zengin bir diyet söz konusudur.

7) Porsiyonları Kontrol Edin

Dışarıda doysak da doymasak da önümüze ne gelirse tamamını yiyoruz. Özellikle ev yerine dışarıda daha çok yemek yiyorsanız porsiyonları düşürmeye başlayın. Çoğu yerde yarım porsiyon yiyerek bile doyabilirsiniz. Bu işe seçici olmayla başlayın, her yemeğin yanında gelen pilav, patates grubunu veya ekmekleri tüketmeyin. En önemlisi  de bunu önünüze gelmeden değiştirerek engelleyin. Evde ise önce küçük miktarlar ile yemeğe oturun, her şeyi yedikten sonra eğer hala doymadıysanız tekrar alırsınız. Evde en önemli nokta sofraya salatasız oturmamak olmalıdır. Koca bir tabak salatayı rahatlıkla yiyebileceğinizi unutmayın.

8) Bol lifli beslenin

Liften zengin yani posalı gıdalar vücudumuzda daha iyi kullanılır ve de lifler bedenimizde istenmeyen maddelerin atımına destek olur.  Ayrıca en yardımcı noktaları, sindirilmeleri için içerdiklerinden daha fazla kalori harcanmasına neden olurlar. Lifler doğrudan besleyici değildir ancak kilo almanızı bir miktar engellediğini söylenebilir. Bunu midede kapladıkları fazla yer ile doyurucu olmaları ve bu sayede daha az yemek yemenizi sağlayarak gerçekleştirirler. Özellikle yaz aylarında miktarı düşünmeden rahat rahat tüketebileceğiniz salatalık kurtarıcınız olacaktır.

9) Tek Sınırsız Kaynak; Su

Çünkü ne kadar çok su, o kadar tokluk... Su tüketimi iştah kontrolünü sağlaması bakımından çok önemlidir. Düzenli su içmeye başlarsak bu alışkanlık zamanla oturacaktır. Su tadını sevmiyorsanız limon, nane, karpuz gibi meyve ve sebzelerle daha keyifli hale getirebilirsiniz. Suyun sıcak veya soğuk olmasının ise bir önemi yok. Ayrıca şunu da bilin ki su içerek besinlerin termik etkisini arttırarak daha fazla enerji harcamış olursunuz.

10) Düzenli Egzersiz

Hem kilolardan kolay kurtulmak hem de kurtulurken fiziğinizi korumak için egzersiz şarttır. Kendinize her zaman severek ve bıkmadan yapmayı tercih edeceğiniz bir egzersiz bulmaya çalışın. Bu yürüme, koşma, yüzme gibi egzersizler olabileceği gibi dans ederek de gerçekleştirebilirsiniz.. Hayat koşturması içerisinde kendinize zaman ayırarak hem stresli yaşamdan biraz olsun uzak kalmış olursunuz, hem de salgılanan endorfin sebebiyle  kendinizi daha mutlu hissedersiniz.

İşte sadece bu kurallara uyarak kalori saymadan sağlıklı zayıflayabilirsiniz.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
11 + 3 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.