Her Gün 1 Saat Yürümenin Sağlık İçin Faydaları

Buradasınız

Ye-İç 23 Eylül 2022

yürüme, sağlık, egzersiz, antrenman, vücut, beden

Yürümek, hemen her yaştaki insanın sağlığı için yapabileceği en iyi egzersizlerden biri. Hem kilo kontrolünün sağlanması hem de kalp sağlığı başta olmak üzere vücudun farklı noktalarının desteklenmesi için oldukça faydalı olan yürüme, aynı zamanda stresin azalması gibi psikolojik etkilere de sahip. Sen de günde en az 1 saat ya da uzmanların önerdiği şekilde günde 10.000 adım atarak daha sağlıklı bir hayata merhaba diyebilirsin. Bu yazımızda her gün 1 saat yürümenin sağlığın için faydalarını bulabilirsin.

Kalbini ve akciğerlerini korur

yürüme, sağlık, egzersiz, antrenman, vücut, beden

Düzenli yürüyüş yapmak ilk olarak fiziksel sağlığını çok destekleyecek sonuçlara neden olacaktır. Vücudun birçok farklı noktasında kasların gevşetilmesini ve açılmasını sağlayan yürüyüş, yağ yakımını hızlandırarak kilo verilmesini ve uzun vadede kilo kontrolünün sağlanmasına yardımcı olur. Kalp ve damar sağlığına da oldukça faydalı olan yürümenin, kalp ve damar hastalıklarını azaltmada ve önlemede oldukça etkin sonuçlar doğurduğu bilinmektedir. Hipertansiyon, diyabet gibi kronik hastalık süreçlerinde de doktorlar her gün en az 1 saat yürünmesini önermektedir. Yine akciğerlerin açılması, açık havada yürüyerek temiz havanın alınması ve akciğer çevresindeki kasların esnemesini desteklediği için akciğer sağlığı üzerinde de pozitif etkilere sahiptir.

Kilo kontrolünü destekler, kilo dengeni korur

yürüme, sağlık, egzersiz, antrenman, vücut, beden

Her gün düzenli olarak 1 saat yürütmeyi alışkanlık haline getirdiğinde kilo kontrolünü sağlayabilir ve zaman içerisinde zayıflamaya başlayabilirsin. Özellikle diyabet, obezite, kalp-damar hastalıkları gibi kronik rahatsızlıklarda çok önemli olan kilo kontrolü için yürümeyi tercih edebilirsin. Uzmanlar her gün 1 saat kadar yürümeyi rutin haline getirdiğinde ve buna ek olarak dengeli de beslenmen durumunda 1 yıl sonunda 6-7 kilo verebileceğini ifade ediyorlar. Yürümek aynı şekilde kasların da kuvvetlenmesini sağladığından vücut görünümü olarak da daha iyi bir noktaya gelebilirsin.

Mental sağlığını da destekler

yürüme, sağlık, egzersiz, antrenman, vücut, beden

Yürümenin fiziksel sağlığın üzerinde olduğu kadar ruhsal sağlığın üzerinde de çok olumlu etkileri vardır. Düzenli şekilde yürüyüş yapan kişilerde depresyon, anksiyete ve stres semptomlarının hafiflediği görülmüştür. Yine günde 1 saat yürümeyi rutin haline getiren kişilerde düşünme, odaklanma, hatırlama gibi bilişsel fonksiyonlarda da iyileşme görülmüştür. Gündelik hayattaki başarıyı da doğrudan etkileyen sonuçlara yol açan yürümenin hemen her yaştaki insan üzerinde başarıyı pozitif etkileyen sonuçlara yol açtığı bilinmektedir. Özellikle suyun yanında ya da yeşillik alanlarda yürüyüş yapan kişilerin psikolojisi üzerinde çok olumlu sonuçları olduğu görülmüştür.

Uyku düzenine de iyi geliyor

yürüme, sağlık, egzersiz, antrenman, vücut, beden

Yürümenin bilinen diğer faydalarından biri de uyku düzenine etkileridir. Her gün 1 saat kadar yürüyüş yapan ve bunu bir rutin haline getiren insanların daha kaliteli bir uyku düzenine geçtikleri biliniyor. Uykusuzluk hissinin azalmasını sağlayan yürüyüş, zihnin kendisini daha rahat boşaltması ve bu yolla uykuya daha rahat geçilmesini sağlar. Yapılan birçok farklı araştırma, düzenli yürüyüş yapmanın uykuya daha rahat geçilmesini ve uyku içerisinde de vücudun daha rahat şekilde çalıştığını ortaya koymuştur.

Metabolizmayı hızlandırıyor

yürüme, sağlık, egzersiz, antrenman, vücut, beden

Her gün 1 saat yürümenin diğer faydalarından biri de metabolizmayı çalıştırması ve hızlandırmasıdır. Gün içerisinde uygun şartlarda izleyebileceğin yürüyüş programları ile metabolizmanı harekete geçirebilir ve bununla birlikte kronik bazı hastalıklar başta olmak üzere birçok noktada vücudunu destekleyebilirsin. Düzenli yürüyüşün faydaları arasında kalp ritminin düzene girmesi, bağışıklık sisteminin güçlenmesi ve nefes alıp verme kalitesinin artması gibi yaşam kaliteni yükselten etkileri de bulunuyor.

Nasıl yürüyüş yapmalısın?

yürüme, sağlık, egzersiz, antrenman, vücut, beden

Yürüyüş yapmayı günlük rutinlerin içerisine sokarak sen de daha sağlıklı bir hayata adım atabilirsin. Ancak yürüyüş yaparken de dikkat etmen gereken noktalar bulunuyor. Öncelikle yürüyüş temponu mutlaka hafiften başlayarak yavaş yavaş artırmalısın. Hem yürüyüş süren hem de tempon yavaş yavaş artmalı. Bunun yanında her gün yürüyüşe başlamadan önce 5 dakika kadar esneme hareketleri yapmalısın. Bu şekilde olası bir sakatlık ya da yaralanma durumunun da önüne geçebilirsin. Ayakkabı seçimini doğru yapmalı, daha rahat edeceğin bir yürüyüş ayakkabısı tercih etmelisin. Ek olarak kıyafetlerini de daha rahat olanlardan seçmelisin. En az iki saat önceden yemek yemeyi kesmeli, su tüketimine dikkat etmeli ve yürüyüş yaparken de arada kısa molalar vermelisin. Yürüyüş süreni kendi yaşına, vücudunun durumuna ve genel sağlık durumuna göre doktorunla birlikte kararlaştırabilirsin.

Spor yapmak ve özellikle de yürümek birçok noktada seni pozitif anlamda destekleyecek ve sağlığın için de oldukça faydalı olacak bir aktivitedir. Sen de gün içerisinde 1 saatini yürüyüş için ayırabilir ve bu noktada çok daha sağlıklı bir hayata adım atabilirsin. Sağlığına ne kadar dikkat etmek için adımlar atsan da yaşamın içerisinde hastaneye gitmen gereken durumlarla karşı karşıya gelebilirsin. İşte bu anlarda QNB Sigorta’nın Tamamlayıcı Sağlık Sigortası yanında olacak. SGK katkı payı dışında ek bir ücret ödemeden özel hastanelerde muayene ve tedavi hizmeti sağlamasının yanında ücretsiz olarak sunduğu check-up, online doktor, online psikolog ve online diyetisyen hizmetlerinden de faydalanabilirsin. Şimdi %10 hoş geldin indirimi ile seni bekliyor.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
4 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.