Ana içeriğe atla

Sağlıklı Tüyolar

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Her Derde Deva: Her Gün Badem Yediğinizde Vücudunuzda Değişecek 5 Şey
Her Derde Deva: Her Gün Badem Yediğinizde Vücudunuzda Değişecek 5 Şey

iyihisset.com

06 Oca 2020


Sağlıklı beslenmeye özen gösterenlerin vazgeçilmezi badem, hem protein hem de sağlıklı yağlar açısından oldukça zengindir. Sabah kahvaltılarında güzel bir smoothie kasesi hazırlayarak ya da ara öğünlerde atıştırarak tüketebileceğiniz bu mucizevi besinin faydaları saymakla bitmiyor. Uzmanların “her derde deva” diyerek nitelendirdiği badem, düzenli tüketildiğinde birçok sağlık probleminin de önüne geçiyor.

 

Her gün badem yediğinizde vücudunuzda değişecekleri yazdık. İşte her gün badem yemeniz için 5 neden...

 

1. Sindirim sisteminiz hızlanır

Eğer sindirim sistemiyle ilgili problemleriniz varsa badem tüketmek, sindirim sisteminizi hızlandırır ve düzenler. Özellikle sabahları tüketeceğiniz bir avuç badem; bağırsak mikrobiyotlarınızı olumlu etkiler ve metabolizmanızı hızlandırır. Sindirim sisteminizle ilgili problemlerin önüne geçmek için siz de bademe bir şans verebilir, sabah kahvaltılarınızı bademle renklendirebilirsiniz.

 

2. Tokluk hissiniz artar

Eğer kilo problemi yaşıyorsanız ya da aşırı yeme problemleriyle mücadele ediyorsanız badem tam size göre! Her gün bir avuç badem tüketmek; içerisinde bulunan protein, sağlıklı yağ ve lif sayesinde uzun süre tok kalmanızı sağlar. Uzmanlar, kilo kontrolü için badem tüketenlerin özellikle sabah saatlerinde tüketmeye özen göstermeleri gerektiğinin de altını çiziyor.

 

3. Kalp ve kemik sağlığınız gelişir

Her gün bir avuç badem tüketmek, kalp damar sağlığınızı olumlu yönde etkiler. Yapılan araştırmalar her gün badem tüketen insanların kötü kolesterolden kaynaklanan hastalıklara yakalanma riskinin tüketmeyen insanlara göre daha düşük olduğunu gösteriyor. Ek olarak bademin içerisinde bulunan magnezyum ve fosfor, kemik sağlığınızı korurken daha güçlü kemiklere sahip olmanızı da sağlıyor.

 

4. Enerjiniz artar

Badem, içerisinde bol miktarda karbonhidrat ve protein barındırır. Bu sayede günde bir avuç badem tükettiğinizde kendinizi zinde ve enerji dolu hissedersiniz. Ayrıca badem tüketmek, vücudunuzdaki yağ ve karbonhidratları metabolize ederek vücudunuzun enerji üretimine katkıda bulunur. Vücudunuzdaki magnezyumu da açığa çıkaran badem, kronik yorgunlukla ve kas ağrılarıyla mücadele etmek için birebirdir.

 

5. Hafızanız güçlenir

Eğer daha güçlü bir hafızaya sahip olmak istiyorsanız yapmanız gereken şey oldukça basit: her gün badem tüketmek! Yapılan araştırmalar her gün badem tüketen insanların daha enerjik ve zinde bir beyne sahip olduğunu kanıtlıyor. Dolayısıyla unutkanlık ya da zihinsel yorgunluk gibi problemlerle mücadele ediyorsanız her gün badem tüketerek hafızanızı güçlendirebilirsiniz.

 

Kaynak:

https://www.neoldu.com/badem-yemenin-faydalari-33793h.htm

https://www.mynet.com/her-gun-4-adet-badem-yemenin-7-mucizevi-faydasi-1164895-myyemek

 

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Sağlıklı Tüyolar yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.