Hayatınızdan Şekeri Çıkartmanın 7 Basit Yolu

Buradasınız

Ye-İç 02 Nisan 2020

Bal gibi şeker seviyesi yüksek gıdaların yanı sıra meyvelerin ve çeşitli bitkilerin suları, insanlık tarihi boyunca en sevilen besin maddelerinin başında yer almıştır. Yaklaşık 100 yıl kadar önce yoğun tüketimine başlanan hazır şeker ile birlikte ise yiyecek ve içecekler tatlanmaya ve her öğünümüze daha fazla girmeye başlamıştır. Ancak bal gibi gıdalardan ve meyvelerden alınan şekerin aksine hazır şeker sadece besinlere tat vermekte, insan vücuduna yararı bulunmamaktadır. Hatta hazır şeker; kalp, diyabet ve dolaşım problemleri başta olmak üzere birçok sağlık sorununun ana kaynağı olarak da anılmaktadır.

Tüm yaş gruplarında artış gösteren ve obezitenin de başlıca nedenleri arasında yer alan şekerin, tüketimini azaltmanın ve hayatınızdan çıkarmanın yollarına birlikte bakalım.

Zor ama imkansız değil

Sanıldığının aksine hazır şeker, insan hayatına yakın bir tarihte girmiştir. Hazır şekerden önce atalarımızın baldan ve şeker kamışından şeker ihtiyaçlarını karşıladıklarına tanık oluyoruz. Dolayısıyla vücudumuz için henüz yeni olan bu madde, aslında bir gereklilik değildir. Ancak hemen hemen her öğüne giren ve tüketimi artan şeker, çağın önlem alınması gereken bağımlılıklarından biri haline gelmiştir. Hem fiziksel hem de duygusal olarak başa çıkılmaz bir ihtiyaç yaratabilen şeker tüketimini azaltmak için bilinçli hareket edilmeli, işlenmiş şekerin vücudumuz için bir gereklilik olmadığı unutulmamalıdır.

Mutfağa sokmayın!

Yaptığımız hatalardan belki de en önemlisi, şekerin zararlarını bilmemize ve hayatımızdan çıkarmak istememize rağmen her seferinde şekerli gıdaları bir bahane ya da gereksinimle mutfağımıza sokmaktır. Mutfağınızda bulunan bisküviler, işlenmiş tatlandırıcı soslar, gazlı ve şekerli içecekler gibi yapay şekerli tüm ürünleri mutfağınızdan uzaklaştırın. Bunlar yerine daha sağlıklı doğal besinlere yönelin.

Zararlı olan şekeri tanıyın

Şekeri bırakmak için ilk yapılması gerekenlerin başında "şekeri tanımak" gelmektedir. Şekerin işlenmiş halinden, doğal meyve şekeri haline kadar birden fazla türü bulunduğu unutulmayarak, zararlı olan şekeri tanıyıp; glukoz, fruktoz, galaktoz gibi şeker türlerinden uzak durulmalıdır.

Bol bol su için

Faydaları saymakla bitmeyen su, kan dolaşımınızı kolaylaştırarak daha sağlıklı olmamızı sağlar. Şekeri vücuttan atmanın en iyi yollarından biri de bol bol su içmektir. Su, vücuttaki zararlı maddeleri temizleyerek bizleri yapay gıda bağımlılığından uzak tutar.

Atıştırmalık anlayışınızı değiştirin

Açlık hali gün içinde her insanın yaşadığı biyolojik süreçlerden biridir. Bu anlarda atıştırma tercihinizi şekerli ürünlerden kullanmamaya özen gösterin. Bu ürünler yerine doğal olan ve size fayda sağlayacak olan gıdalara yönelin. Örneğin; kurum üzüm, fındık, elma, kayısı, fıstık gibi gıdalar tercih etmeniz şeker ihtiyacınızı fazlasıyla karşılayacaktır.

Proteinli besinler tüketin

Protein tüketmek de kan şekerini dengelemenin en iyi yollarındandır. Proteinli besinler hem uzun süre tok tutar hem de kan şekerinizi dengeler. Kırmızı ve beyaz et, yumurta, süt ürünleri ve baklagiller gibi protein bakımından zengin olan besinleri tüketmeniz şekere yöneliminizi azaltacaktır.

Tatlandırıcıdan uzak durun

Şeker tüketimini bırakmak isterken yapılan en büyük hatalardan biri, başka bir şeker türü olan yapay tatlandırıcılara yönelmektir. Çünkü tatlandırıcılarda en az şeker kadar tatlı ve zararlıdır.

Serotonin salgılanmasını sağlayın

Mutluluk hormonu olarak adlandırılan serotonin, insülinin salgılanmasını kontrol altına alarak kandaki şeker miktarının dengelenmesini sağlar. Serotonin bolca üretilmeye başlandığında ise vücudumuz mutlu olmaya başlar. Dolayısıyla kandaki şeker miktarının dengelenmesi için kendinize mutluluk veren işlerle uğraşın, yeni hobiler edinin ve mutlaka egzersiz yapın.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
13 + 6 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.