Ana içeriğe atla

Sağlıklı Tüyolar

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Hastalık Mevsimi Yaklaşırken İlaç Almak İstemiyor Musunuz?
Hastalık Mevsimi Yaklaşırken İlaç Almak İstemiyor Musunuz?

iyihisset.com

11 Kas 2018

Kış demek soğuk demektir, soğuk demekse -çoğu zaman- grip kapıda demektir. Kışa girerken siz de sık sık grip ve nezle olanlardanız, sürekli elinizde bir mendille dolaşmaktan bıktıysanız işi bu raddeye taşımadan önce de yapabilecekleriniz olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Vereceğimiz birkaç tüyoyla ve kolayca hazırlayabileceğiniz doğal ilaçlar sayesinde sonunda bu kışı grip olmadan atlatabilirsiniz!

Öncelikle Ellerinizi Sık Sık Yıkayın

Kış döneminde daha fazla kapalı ortamlarda zaman geçirdiğinizden ve toplu taşıma araçlarını daha çok kullandığınızdan hasta olma ihtimaliniz daha yüksektir. Bu yüzden ellerinizi ve ağzınızı sık sık yıkayarak dezenfekte etmeye dikkat etmelisiniz. Özellikle grip geçirmekte olan kişilerle aynı ortamda bulunduktan sonra elinizi yıkamayı es geçmeyin.  

Tavuk Çorbası

Gribe karşı doğal ilaçlar hakkında konuşurken geçmişimizden günümüze her hasta olduğumuzda yardımımıza koşan tavuk çorbasından bahsetmemek olur mu? Nebraska Üniversitesi’nde 2000 kişi üzerinde yapılan bir çalışma da bu eski geleneğin soğuk algınlığını önleyici ve gribin semptomlarını giderici mükemmel bir doğal ilaç olduğunu gösteriyor.

Ekinezya

Ekinezya, soğuktan korunmak için kullanılan doğal ilaçlar arasında en popülerlerden. Mikroplarla karşı savaşmakta oldukça iyi olan ekinezyayı aslında grip semptomları henüz daha yeni ortaya çıkmışken almak en iyisi. Bağışıklık sistemini güçlendiren, soğuk algınlığına karşı önlem almanızı sağlayan ekinezyayı demleyerek çay olarak da tüketebilirsiniz.

Sarımsak

Soğuk algınlığına karşı alınabilecek doğal ilaçlar arasında sarımsak da yer alıyor. Yemeklerinizin baş tacı olan sarımsak, damağınıza sadece lezzetli bir tat bırakmakla kalmıyor aynı zamanda bağışıklığınızı da güçlendiriyor. Sarımsağın gücünden direkt olarak yararlanmak istiyorsanız, 1-2 diş sarımsağı ezerek 1 bardak suya bırakıp süzdükten sonra içmeniz gerekiyor. Bu yoğun tadı almak istemiyorsanız, çiğ haldeyken etkin olan sarımsağı yemeklerinize pişirdikten sonra çiğ olarak katabilirsiniz.  

Ginseng

Son yıllarda adını sıklıkla duymaya başladığımız ginseng de gribe karşı sizi koruyacak olan doğal ilaçlar arasında. Connecticut Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, doğal antibiyotik niteliğinde olan ve Çin’den hayatımıza giren ginseng’in soğuk algınlığı semptomlarını yarıya indirdiğini gösteriyor.

Mürver çiçeği

Nezle virüsünü yerle bir eden mürver çiçeği, bağışıklık sistemini de güçlendiren bir bitki olarak doğal ilaçlar arasındaki yerini alıyor. Solunum yolları üzerinde de etkili olan mürver çiçeği bronşlarla ilgili sorun yaşayanların dertlerine çare oluyor. Hadassah-Hebrew Üniversitesi’nden Dr. Madeleine Mumcuoğlu’nun yaptığı araştırmalara göre soğuk algınlığından önce mürver çiçeği şurubu içmek enfeksiyon kapmayı önlüyorken, grip olduktan sonra şuruptan içmek virüsün dağılmasını ve solunum yollarına gitmesini engelliyor.

Kekik Yağı

Söz konusu grip ve soğuk algınlığına karşı kullanılabilecek doğal ilaçlar olunca antivirüs etkisine sahip olan kekik yağından bahsetmemek olmaz. Güçlü bir antibiyotik etkiye sahip olan kekik yağı, soğuk algınlığını önlemenin yanı sıra, boğaz ağrısı, öksürük gibi rahatsızlıkların da önüne geçiyor. 1 yemek kaşığı suya 3 ile 10 damla arasında kekik yağı ekleyerek ağzınızda çalkalayıp dilinizin altında tuttuktan sonra yutabilirsiniz.

Ballı Zencefilli Çay

Soğuk algınlığını önlemek ve grip olmamak için kış dönemi boyunca sıcak bitki çayları içmeye özen göstermelisiniz. Zencefil kökü başlı başına grip ve nezleye savaş açarken balla birlikte karışımı boğazınızda olabilecek tahrişi de önlüyor. ¾ çay kaşığı taze zencefili 5 dakika boyunca sıcak suda beklettikten sonra içine bal ekleyerek içebilir, böylece kendiniz için doğal bir antioksidan kaynağı yaratabilirsiniz.

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Sağlıklı Tüyolar yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.