Güne Enerji Dolu Başlayıp, Zinde Bitirmenin Yolları

Buradasınız

Ye-İç 20 Ağustos 2021

gün, zindelik, sabah, çift, kadın, erkek

Günümüzde hem özel hem de iş hayatı oldukça koşturmacalı, yoğun, stresli, hızlı ve yorucu. Sabah yataktan kalktığımız andan itibaren akşam yatıncaya kadar olan zaman dilimi o kadar hızlı ilerliyor ki, bu durum hiçbir şeye tam olarak yetişemememize ve dolayısıyla da sağlığımızın bozulmasına neden oluyor. Günden kalan tüm yük ve stres, ertesi sabah da zinde kalkmamızı ve güne iyi başlamamızı engelliyor. Aynı şekilde o gün de zinde kalamıyor, yorgunlaşıyor ve gece de uyumaya bitkin şekilde gidiyoruz. Peki bu döngüyü nasıl kıracağız ve güne zinde başlayıp zinde nasıl bitireceğiz? İşte senin için hazırladığımız birkaç ipucu…

İlk olarak sabahla başlayalım…

gün, zindelik, sabah, yatak, uyanmak, erkek

Birçok uzman tarafından da kabul edildiği üzere bir güne zinde başlamanın ilk ve belki de en önemli kurallarından biri uykudur. Zaman olarak yeterli, iyi ve ergonomik bir yatakta, kaliteli ve herhangi bir sağlık sorunu olmadan geçirilen bir uyku, sabah güne zinde başlaman için atacağın ilk adım olacak. Yeterli miktarda ve nitelikli olarak ifade edilecek şekilde uyuman çok önemli. Bu tarz bir uyku için dikkat etmen gereken oda, yatak, ışık, ses gibi farklı faktörleri gözden geçirerek gece boyu uykunu tam ve iyi olarak almalısın.

Sabah erken kalkmak her zaman kazandırır

gün, zindelik, sabah, kadın, saat, sahil

Hem gün içerisinde vakitten kazanmanı sağlayacak, hem sabahları spor yapman için sana zaman verecek hem de güne zinde başlamanı sağlayacak bir diğer önerimiz erken kalkmaktır. Birçok insan için, hele de günümüzün iş dünyasında yoğun olarak çalışanlar için kulağa çok zor gelse de sabahları 1-2 saat önceden kalkarak hem sporunu yapıp vücudunu güne hazırlayabilir hem de birkaç acil işini daha gün başlamadan bitirmiş olabilirsin. Sporla güne başlamak, birçok uzman tarafından da kabul gördüğü üzere vücudu hem fiziksel hem de ruhsal olarak besler ve güne hazırlar.

Mutlaka ağır olmayan, sağlıklı bir kahvaltı…

gün, zindelik, sabah, kadın, kahvaltı

Gün içerisinde zinde kalmanı sağlayacak ve sana gerekli olan tüm enerjiyi verecek bir kahvaltı da vazgeçilmezlerin arasında olmalı. Sabahları mutlaka, çok ağır ve seni hantallaştıracak yiyecekler olmayan, sağlıklı ve dengeli bir kahvaltı yapmalısın. Buradan alacağın enerji hem fiziksel olarak seni gün içerisinde besleyecek hem de pozitif anlamda zihnini sabahtan dengelemeni sağlayacaktır.

Gün içerisinde seni yoran kişilerden ve olaylardan uzak dur

gün, zindelik, sabah, toplantı, kadın, erkek, iş

Birçok kişi için günler çok yoğun, sıkıcı, stresli ve hızlı geçer. Özellikle de iş hayatının içerisinde aktif olarak yer alanlar için bu durum, zinde kalmanın çok ötesinde yorucu bir hal alabilir. Bunun önüne geçmek için günü çok iyi bir şekilde planlamalı, saat saat neler yapacağını bilmeli, bunları da panik yaparak acele şekilde yapmadan takip etmelisin. En kritik noktalardan biri de tüm bu süreç içerisinde seni yoran, üzen, modunu düşüren, psikolojini bozan ve hatta sağlığını etkileyen kişilerden, olaylardan ve durumlardan uzak durmalısın. Yorgun, bitkin ve moralin bozuk şekilde eve geldikten sonra zinde olmayı beklemek büyük bir hayal olur.

Akşamı da çok iyi planlamalısın

gün, zindelik, sabah, gece, kadın, yatak, telefon, uykusuzluk

Akşam eve geldikten sonra yatağa ve uyumaya gidene kadar olan vakti de çok iyi planlamalı ve bu zaman diliminde de seni yorabilecek ve zinde kalmanı engelleyecek şeylerden uzak durmalısın. Akşamları, mutlaka işten ya da okuldan eve gelince kendine zihinsel ve bedensel olarak dinlenmek için vakit tanımalısın. Gün içerisinde sıkça kullandığın telefon, bilgisayar, tablet gibi elektronik cihazlardan uzak durmalısın. Hele yatağa bunlarla asla gitmemelisin. Akşam yemeğini hafif yemeli, yemek sonrasında da ağır şeyler atıştırmamalısın. Çok geç yatağa gitmemelisin, uzmanlar en geç 23:00 civarını öneriyorlar.

Yorgun olmanı sağlayan neler var?

gün, zindelik, sabah, yorgun, erkek, kahve

Zinde kalkmanı, gün içerisinde zinde olmanı, akşamları işten ya da okuldan eve zinde gelmeni ve yatağa da bu şekilde gitmeni engelleyecek çok sayıda faktör olabilir. Kişiden kişiye göre değişen bu faktörler içinde seni hangisinin etkilediğini bulman lazım. Daha çok psikolojik sebepler mi burada etkili, yoksa seni yoracak çölyak, anemi, tiroid yetmezliği ya da kalp rahatsızlıkları gibi bir hastalığın mı var? Hem ruhsal hem de fiziksel olarak bu durumları gözden geçirmeli ve zinde kalmak için kişisel bir değerlendirme yapmalısın.

Sağlıkla ilgili sorunlar zinde kalmanı engelleyecek en önemli sıkıntılar arasında. Bunun önüne geçmek için kendi sağlık durumunu gözden geçirmeli ve rahatsız olduğun noktalarda mutlaka doktoruna danışmalısın. Hayatın her anında, beklenmedik durumlarda karşılaşabileceğin sağlık sorunların için ihtiyaç duyacağın destek ise QNB Sigorta Tamamlayıcı Sağlık Sigortasında seni bekliyor. Katkı payı hariç ek bir ücret ödemeden Türkiye’nin dört bir yanındaki anlaşmalı özel sağlık kurumlarında sağlık hizmeti alabilir, sigorta kapsamında sunulan Check-up, Online Doktor,  Online Psikolog ve Online Diyetisyen gibi birçok sağlık hizmetinden de ücretsiz olarak faydalanabilirsin.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.