Gülümsemek Hayatında Neleri Değiştirecek?

Buradasınız

Ye-İç 05 Ekim 2022

gülmek, gülümsemek, pozitif, olumlu, hayat, duygu

Gülümsemek, gülmek, neşeli ve pozitif olmak hayatın her anlamda çok daha olumlu geçmesini sağlayan, daha mutlu ve huzurlu olmayı getiren, üstelik de bedava olan bir olgu. Atalarımızın dediği gibi “Gülmek en iyi ilaçtır” sözünden hareketle sen de gün içerisinde gülümsediğin anları artırarak yaşamını çok daha keyifli hale getirebilirsin. Ruhsal olduğu kadar fiziksel sağlığımız üzerinden de son derece pozitif etkileri bulunan gülümseme, sıkıntıların uzaklaşması ve stresin azalmasında da oldukça etkili. Biz de Dünya Gülümseme Günü’ne özel olarak gülmenin hayatımızda yaratacağı değişimlerden bazılarını kaleme aldık.

Gülümseme en etkili detokslardan biridir

gülmek, gülümsemek, pozitif, olumlu, hayat, duygu

Gülümsemek, hem fiziksel hem de ruhsal sağlığını olumlu etkileyen ve o anda yaşadığın sıkıntıların senden uzaklaşmasını sağlayan en önemli detokslardan biridir. Bir nevi arınma sayılabilecek olan gülümseme, bedenini ve zihnini kirleten tüm düşüncelerin ve fikirlerin temizlenmesini sağlar. Bu yolla kendini adeta arındırarak kötü duygulardan uzaklaşmış olursun. Kafanı boşaltabilir ve kendinin farkına vararak çok daha mutlu anlara doğru yola çıkabilirsin.

Öz güven ve saygıyı artırır

gülmek, gülümsemek, pozitif, olumlu, hayat, duygu

 

Gülümsemenin bir diğer faydası da psikolojik olarak kendini daha öz güvenli ve bilinçli hissetmeni sağlamasıdır. Gülme üzerine yapılan farklı araştırmalara göre gün içerisinde daha fazla gülümseyen kişilerin daha öz güvenli, kendine saygısı yüksek, daha kendinden emin ve daha rahat etkileşim kurabilen kişiler olduğu ortaya konmuş. İçerisinde bulunduğu pozisyon ve konum ne olursa olsun gülmeyi başarabilen kişiler daha sağlam ve oturmuş bir karakter yapısına da sahip oluyorlar.

Daha rahat iletişim kurabilirsin

gülmek, gülümsemek, pozitif, olumlu, hayat, duygu

Günlük hayatında gülümsemeyi bir rutin haline getiren kişiler, çevrelerindeki kişilerle ve gün içerisinde karşılaştıkları bireylerle çok daha rahat iletişim kurmayı başarabilirler. Karşındakine güldüğün zaman onun senin hakkında daha pozitif ve olumlu bir algıya sahip olmasını sağlayabilir ve bu yolla da iletişim kanallarını daha açık ve kolay kurabilirsin. Konuştuğun kişinin sana güvenmesini ve daha kolay etkileşime girilebilecek bir kişi olduğunu düşünmesini sağlayabilirsin. Biraz gülümseme ile ikili ilişkilerinde çok daha açık bir kişi olmayı başarabilirsin.

Konsantrasyonu artırır

gülmek, gülümsemek, pozitif, olumlu, hayat, duygu

Gülümsemenin en bilindik faydalarından biri de bilişsel algı düzeyinin yükselmesini sağlaması ve bu yolla da kişinin öz farkındalığını artırmasıdır. Bunun hemen arkasından da çevrenin farkına varma, daha rahat odaklanabilme, yaptığın iş için konsantre olabilme gibi faydalar gelir. Gülümsemeyi bir alışkanlık haline getiren insanların kendilerini çevrelerine kapatmadıkları için zihinleri de her daim açıktır. Çevrelerinde olup biteni daha rahat görerek kendilerini motive edip, odaklanma seviyelerini artırabilirler.

Kasları gevşetir, bedeni rahatlatır, dinginlik getirir

gülmek, gülümsemek, pozitif, olumlu, hayat, duygu

Gülümsemenin günlük hayatında yaratacağı en önemli değişimlerden biri de bedeninin üzerinde yapacağı fiziksel etkilerdir. Sağlık üzerinde ciddi olumlu etkileri bulunan gülme, başta yüz olmak üzere bedenin farklı bölgelerinde kasların gevşemesini, bedenin rahatlamasını ve bu yolla da bir dinginlik hissinin gelmesini sağlar. Gülümseme sırasında çevreye daha pozitif bir enerji yayılırken, vücudumuzun her noktasında da bu etki hissedilir. Ayrıca yapılan bir araştırmaya göre bol bol gülen kişilerin acı eşiğinin de belirli bir oranda arttığı görülmüştür. Gülmek, tıpkı vücudumuzu saran bir kalkan gibi her anlamda bizi koruma altına alır.

Sağlık üzerinde çok olumlu etkileri var

gülmek, gülümsemek, pozitif, olumlu, hayat, duygu

Gülümsemenin en bilinen etkileri fiziksel sağlık üzerinedir. Gün içerisinde rutin olarak gülen kişiler daha fazla kalori yakarlar. Yüksek tansiyon, depresyon, stres, kan şekeri oranı gibi kronik rahatsızlıklarda oldukça olumlu etkiler yaratan gülme, birçok hastalığın tedavi sürecinde ruhsal rahatlamayı sağladığı için destekleyici bir yapı sunar. Kalp ve damar sağlığı üzerinde oldukça etkilidir. Araştırmalara göre bol bol gülen kişilerde kalp krizi ve felç riski azalmaktadır. Bağışıklık üzerinde de etkili olan gülümseme, farklı hastalıklarla savaşan antikorların daha fazla üretilmesine ve kuvvetlenmesine yol açar. Kan şekerinin dengede tutulmasına yardımcı olur ve diyabet hastalığı tedavisinde oldukça pozitif bir etkiye sahiptir.

Sen de gülmeyi ve gülümsemeyi hayatının bir rutini haline getirip, gün içerisinde daha fazla bunu yapmayı başarabilirsen her anlamda çok daha pozitif ve olumlu bir hayata merhaba diyebilirsin. Üstelik daha fazla gülümseyerek hem fiziksel hem de psikolojik birçok rahatsızlıktan da uzak durabilirsin. Gülümsemeni koruma altına almak için ise Cigna’nın sunduğu Gülen Yüzler Ferdi Kaza Sigortası yanında. Hem kendin hem de sevdiklerin için hayatın akışı içerisinde başına gelebilecek beklenmedik durumlara karşı maddi güvence sağlayabilir hem de yılda 2 kez ücretsiz olmak üzere diş muayenesi, diş taşı temizliği gibi ücretsiz hizmetlerden faydalanarak kahkahalarını gönül rahatlığıyla atabilirs

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
8 + 9 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.