Ferah Bir Nefes Almanız İçin Yapmanız Gereken 5 Şey

Buradasınız

Ye-İç 06 Ağustos 2020

Nefes almak; hem fiziksel hem de ruhsal açıdan sağlıklı, mutlu, huzurlu bir hayat geçirmek için yapmamız gereken en önemli şeylerden biri. Daha iyi bir yaşama ulaşma yolunda attığımız birçok adıma rağmen çoğu zaman doğru nefes alma tekniklerini uygulama da sıkıntı yaşayabiliyoruz. Bu durum, bedenimizin gün içerisinde daha sağlıklı ve verimli olmasını engellerken aynı zamanda üzerimizdeki stres seviyemizin düşmesini de etkiliyor. Ferah bir nefes almak ve doğru adımları uygulayarak vücudumuza yardımcı olmak için yapmamız gerekenleri derledik.

Vücudunuzu dinleyin ve burnunuzla nefes almaya özen gösterin

Burnumuz, yaşamımızı için gerekli olan havayı solumamız için tasarlanmış bir organ. Bu görevini yerine getirirken de tıpkı çok korunaklı, gözenekli ve sağlam bir filtre gibi çalışıyor. Aldığımız her nefesi temizliyor ve havayla birlikte içeriye girebilecek birçok yabancı maddeyi, virüsü ve mikrobu tutuyor. Bunun için doğrudan ağzınız ile nefes almak yerine size daha kaliteli ve temiz havayı sunacak burnunuz ile nefesini almaya özen gösterin.

Doğru nefes alma tekniklerini uygulayın

Vücudumuz her an duraksamadan çalışır, yorulur ve yenilenmek için dinlenmeye ve desteğe ihtiyaç duyar. Tüm bunları yapabilmek için ihtiyacı olan enerjinin bir bölümünü de nefesimizden alır. Her nefeste bedenimize giren oksijen bizi yeniler, tazeler ve organlarımız için gerekli olan enerjiyi bize sağlar. Bu enerji akışını en iyi şekilde yönlendirmek ve yapmak için de doğru nefes alma tekniklerini uygulamak gerekir. Siz de ailenizle birlikte bu teknikleri öğrenerek ve günlük hayatınızda uygulayarak daha sağlıklı bir bedene kavuşmak için egzersizler yapabilirsiniz.

Pozitif bir yaşam ve gülmek için doğru nefes…

Ferah bir nefes ve bunu almak için uyguladığınız doğru yöntemler, size sağlığı getirecek çok önemli adımlardır. Çünkü ferah bir nefesle sadece bedeniniz iyileşmez, aynı zamanda daha az strese, korkuya, endişeye, kısacası daha mutlu bir hayata doğru yol alırsınız. Sağlığınızı korumak ve hayatın içerisinde yer alan beklenmedik risklere karşı hazırlıklı olmak için doğru nefes almanın yanında QNB Sigorta’nın Gülen Yüzler Ferdi Kaza Sigortası’nın sağladığı ücretsiz diş sağlığı hizmetleri ile sağlıklı bir gülüşe de sahip olabilirsiniz.

Diyafram kullanmak çok işe yarayacaktır

Ferah, taze ve doğru bir nefes almak akciğer ve solunum sistemlerinin en verimli ve iyi şekilde çalışmasına olanak verir. Bu yolla tüm vücudunuza yayılan iyi bir nefes ile günü daha rahat geçirebilirsiniz. Bunun için kullanabileceğiniz bir diğer organınız ile diyaframınızdır. Özellikle stresli anların çok olduğu iş yerinizde elinizle diyaframınızı destekleyerek nefes alma teknikleri uygulayabilirsiniz. Bunun için dik durmayı ya da mümkünse uygun bir yere uzanmayı da ihmal etmeyin.

Sakin ve rahat olun

İyi bir nefese giden yollardan biri de sakin ve rahat bir ortamda olmaktan geçer. Vücudumuz nefes alma işini otomatik olarak yapar. Biz istesek de istemesek de yaşamımızı devam ettirmek için solunuma ihtiyaç duyarız. Ancak biz de bedenimizi daha rahat ve sakin kalarak, böyle bir ortamı tercih ederek ve ritmik bir şekilde, düzenli nefes alarak destekleyebiliriz. Bu yolla hem kendimizi fiziksel olarak rahatlatır hem de psikolojik olarak daha iyi bir moda geçebiliriz.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
2 + 18 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.