Farkında Olmadan Kilo Almanıza Sebep Olan 5 "Sağlıklı" Yiyecek

Buradasınız

Ye-İç 03 Aralık 2019

Diyet yaptığınız halde kilo vermekte zorlanıyor musunuz? O zaman doğru yerdesiniz! Sizler için derlediğimiz bu “sağlıklı” yiyecekler, birçok diyet menüsünde bulunmasına rağmen aslında o kadar da masum değil. Doğru porsiyonlarda tüketilmediğinde kilo vermenizi engelleyen, hatta kilo almanıza neden olan yiyecekleri sizler için yazdık.

 

İşte farkında olmadan kilo almanıza sebep olan 5 “sağlıklı” yiyecek...

 

1. Diyet ürünler

Diyet ürünler, sanılanın aksine sağlıklı seçenekler değildir. Birçok insan kalorisiz gazlı içecekleri ya da diyet atıştırmalıkları tercih ettiğinde kilo almayacağını düşünür. Ancak bu düşünce oldukça yanlış! Diyet ürünlerin birçoğu içerisinde zararlı kimyasallar barındırır. Diyet atıştırmalıklar, abur cuburlar ya da içecekler; uzun vadede kilo vermenizi engeller hatta kilo almanıza neden olabilir. Eğer kilo vermek ya da kilonuzu korumak istiyorsanız diyet ürünlerden ve asitli içeceklerden kaçınmanız gerektiğini unutmamalısınız! Örneğin diyet yoğurt tüketmek yerine doğru miktarlarda ev yoğurdu tüketebilirsiniz.

 

2. Granola barlar

Marketlerden satın alınan granola barlar, yüksek miktarda şeker içerir. Hazır granola barlar; kilo vermenizi engelleyebilir hatta içerdiği yüksek şeker miktarından dolayı kilo almanıza neden olabilir. Eğer granola tüketmeyi seviyorsanız yalnızca birkaç malzeme kullanarak kendi granolanızı hazırlayabilirsiniz. Tabii kendiniz hazırlasanız bile besin değeri oldukça yüksek olan bu yiyeceği ölçülü tüketmekte fayda var.

 

3. Kuru meyveler

Diyet sırasında yapılan en büyük hatalardan biri de dilediğiniz kadar meyve tüketebileceğinizi düşünmektir. Kuru meyveler, her ne kadar doğal olsa da, yüksek miktarda şeker içerir. Kuru meyvelerde porsiyon kontrolü yapmak, normal meyvelerin aksine oldukça zor olabilir. Bu nedenle kuru meyve tüketirken porsiyonlarınıza dikkat etmeniz gerektiğini unutmamalısınız!

 

4. Avokado

Diyet menülerinin vazgeçilmezi olan avokadoyla devam edelim! Avokado, sağlıklı yağ tüketmek isteyenler için mükemmel bir seçenektir. Ancak doğru porsiyonlarda tüketilmediğinde fazla miktarda yağ alımına, dolayısıyla kilo artışına neden olabilir. Ancak endişelenmenize gerek yok! Avokado tükettiğiniz günlerde diğer öğünlerinizi yağsız ya da az yağlı tercih etmek, kilo alımını engelleyecektir.

 

5. Peynir

Kahvaltılarımızın ve yemeklerimizin vazgeçilmezi olan peynir, hem yüksek miktarda protein hem de kalsiyum içeriyor. Tabii yüksek miktarda yağ içerdiğini de unutmamak gerek! Özellikle kahvaltılarda porsiyon kontrolü yapmak oldukça önemli. Eğer peynir tüketmeyi seviyorsanız tercihlerinizi lor gibi yağsız peynirlerden yana kullanabilirsiniz.

 

Kaynak:

https://sporcuyum.com/diyet-ve-beslenme/kilonuzu-yonet/farkinda-olmadan-kilo-aldiran-4-yiyecek/

https://mag.morhipo.com/farkinda-olmadan-kilo-aldiran-yiyeceklere-karsi-onleminizi-alin/

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 17 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.