Evde Sağlıklı Kalmak İçin 5 Tüyo

Buradasınız

Ye-İç 07 Haziran 2020

Koronavirüs önlemleri kapsamında zamanımızın büyük bir bölümünü evde geçiriyoruz. Bu süre içerisinde beslenme ve uyku düzenimizde aksamalar yaşıyor, sağlıklı ve düzenli beslenemiyoruz. Ancak yaşadığımız bu süreç, özellikle sağlığımıza dikkat etmemiz gereken en önemli zaman dilimi olarak karşımıza çıkıyor. Evde sağlıklı kalmak için 5 tüyoyu sizler için kaleme aldık. 

İşlenmiş gıdalardan uzak durun

Evde sağlıklı kalmak için uygulamanız gereken en önemli kurallardan biri işlenmiş gıdalardan uzak kalmaktır. İşlenmiş gıdaların içerisinde bulunan kimyasallar, gıda boyaları ve koruyucu maddeler hem sağlığınıza zarar veriyor hem de yüksek kalori değerleri ile kilo alımını hızlandırıyorlar. Öte yandan kimyasal maddeler vücudunuzda yağ olarak depolanıyor ve kilo alımına bağlı çeşitli fizyolojik ve hormonal sorunlara da yol açıyor.

Aldığınız kalori miktarına dikkat edin

Tükettiğiniz porsiyonları küçültün ve tercih ettiğiniz yiyeceklerin kalori miktarına dikkat edin. Aksi takdirde istenmeyen kilolarla uğraşmak zorunda kalacaksınız. Protein ağırlıklı yiyecekler tüketmelisiniz. Ayrıca vücudunuzun günlük ihtiyacı olan yağ ve karbonhidrat miktarını da almanız gerektiğini unutmayın. Ev içerisinde kaldığınız dönemde dengeli ve sağlıklı beslenmeye özen gösterin.

Direnç egzersizleri yapın

Evde sağlıklı şekilde kalmak ve zinde bir vücuda sahip olmak istiyorsanız düzenli bir şekilde direnç egzersizleri de yapmanız gerekiyor. Bu şekilde kendi vücut ağırlığınızla çalıştığınız takdirde egzersiz sonrası yağ yakımı devam edecektir. Bu noktada profesyonel yardım da alabilirsiniz. Aksi takdirde istenmeyen kazalar ile vücudunuza zarar verebilirsiniz.

Evde geçirilen sürenin kalıcı olmadığını bilerek gelecek günler için de sağlığımızı koruma konusunda hassas davranmalıyız. Türkiye’de bir ilk olarak cilt kanseri hariç tüm kanser türlerini ilk fazından itibaren kapsam altına alan Yaşasın Hayat Sigortası ile geleceğiniz için bugünden adım atabilir, QNB Sigorta Ayrıcalıklar Kulübü üyesi olarak destekleyici sağlık hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.

Bol bol su için

Sağlıklı kalmanın ve yağ yakmanın en büyük formülü vücudunuzun ihtiyacı olan su miktarını tam anlamıyla karşılamaktır. Her 30 kilo için 1 litre su tüketmeyi ihmal etmeyin. Ayrıca sade maden suyu da tüketebilirsiniz. Bu sayede terleme yoluyla vücudunuzdan atılan mineralleri geri kazanacaksınız.

Ara öğünler yapın

Ana öğünlerin yanı sıra meyve tabakları, detoks suları ve yoğurt gibi kalorisi düşük ve kolay tüketilebilecek besinlerle ara öğünler yapmalısınız. Bu sayede kan şekerinizi düzenleyecek ve istemsiz bir şekilde acıkmayacaksınız.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
6 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.