Evde Mutlaka Bulunması Gereken 5 Önemli Gıda

Buradasınız

Ye-İç 10 Şubat 2022

ev, yiyecek, beslenme, sağlık

Gıdalar, hepimizin hayatlarını sürdürebilmesi ve sağlıklı bir yaşama kavuşabilmesi için en çok ihtiyaç duyduğumuz şeyler arasında ilk sıralarda. İçerdikleri sayısız faydalar ile neye ihtiyaç duyarsak ona iyi gelen bu gıdalardan bazıları diğerlerinden de bir adım öne geçerek hayatımızda neredeyse başrolü oynuyor. Hem fiziksel hem de ruhsal sağlığımıza iyi gelen bu besinler, değişik yapılış şekilleri ile bizlere farklı lezzetler de sunuyor. Her zaman evimizde bulunması gereken ve elimizi uzattığımız her anda ulaşmamız gereken bu besinler ve besin gruplarından bazılarını bu yazımızda senin için derledik.   

Yağlar

ev, yiyecek, beslenme, sağlık, yağ

Birçok farklı türdeki yağları evimizde her zaman bulundurmamız ve zaman zaman tüketmemiz gereken besinler arasında. Zeytinyağı ve ayçiçek yağı başta olmak üzere kanola, fındık, kekik, soya ve hatta doğru şekillerde üretilmiş tereyağı vücudumuzun ihtiyaç duyacağı enerji ve güç için mutlaka yanı başımızda olmalı. Çok sık ve fazla miktarlarda tüketmemek kaydıyla bu yağları sen de evinde bulundurmalı ve beslenme düzeninde onlara yer vermelisin. Özellikle kızartma gibi yapılış şekillerinden uzak durmalı ve sade şekilde tüketmeye özen göstermelisin.

Baharatlar ve bitkiler

ev, yiyecek, beslenme, sağlık, baharat, bitki

Evinde mutlaka bulunması gereken ve sağlığın için faydalı olacak gıdalardan bir diğeri de baharatlar ve farklı türdeki bitkilerdir. Birçok farklı besinle birlikte tüketebileceğin ve sade ya da doğrudan da yiyebileceğin bu baharatlar, vücudunun dengesini sağlamasında sana çok yardımcı olacaktır. Tarçın, biberiye, kimyon, kekik, ıhlamur, papatya çayı gibi sayısız türdeki bitkileri ve baharatları istediğin zaman, doğru miktarlarda ve şekillerde tükettiğinde çok pozitif sonuçlar yakalayabilirsin.

Tahıllar

ev, yiyecek, beslenme, sağlık, tahıl

Tahıl grupları da mutfağında ya da kilerinde mutlaka bulundurman ve sıkça tüketmen gereken besinler arasında. Buğday, pirinç, arpa, yulaf, çavdar gibi doğrudan ya da bunlardan üretilmiş ekmek, makarna gibi besinleri de mutlaka mutfağının bir yerinde bulundurmalısın. Tahıllar sahip oldukları ve birçok farklı türdeki vitamin ve mineraller ile beden sağlığımız üzerinde oldukça olumlu etkilere sahiptirler. Kolayca sindirilebilen, bol lifli, enerji kaynağı, yağ oranı yüksek ve doyurucu bu gıdaları da beslenme düzenin içerisine almalısın. 

Soğan ve sarımsak

ev, yiyecek, beslenme, sağlık, soğan, sarımsak

Hemen her yemeğin baş tacı olan ve istersen çiğ olarak da rahatlıkla tüketebileceğin sarımsak ve soğanı da unutmayalım. Hemen her yemeğe lezzet veren hem de oldukça faydalı olan bu besinler, aynı zamanda doğru yerde saklandığında çok uzun süreler de dayanabilirler. Özellikle sarımsakları tek tek almak yerine topluca alarak ve asarak saklarsan daha uzun süreler koruyabilirsin. Bu ikilinin sağlığına da çok iyi geleceğini unutmamalısın.

Salça

ev, yiyecek, beslenme, sağlık salça

Türk mutfaklarının baş tacı olan salçayı da mutlaka bulundurulması gereken gıdalar listesine koymayı unutmayalım. Anadolu topraklarının kadim bir geleneği olan ve hemen her yemekte farklı şekillerde kullanılan salça, zamanında toplanan taze domateslerle yapıldığında ve doğru şekilde üretildiğinde hem uzun süre dayanır hem de tazeliğini kaybetmeden tüketilebilir. Mutfağımızın temel gıdalarından biridir ve birçok farklı türdeki muadiline göre hem organik hem de sağlıklıdır.

Yoğurt

ev, yiyecek, beslenme, sağlık, yoğurt

Kilerinde ya da mutfağında olması gereken ve yine sıkça tüketmenin çok faydalı olacağı bir diğer besin de yoğurttur. Özellikle evde, kendi yaptığın yoğurt son derecede sağlıklıdır ve her zaman yakınlarında olmalıdır. Sade ve tek başına tüketebileceğin gibi yemeklerin yanında da tüketebileceğin yoğurdu, her gün tüketmelisin. Fiziksel sağlığın için çok değerli olan bu besini de sürekli evinde bulundurmayı ihmal etmemelisin.

Sağlığımız için yapabileceğimiz en önemli şeylerden biri doğru, dengeli, düzenli ve sağlıklı bir beslenme kültürüne sahip olmaktır. Besinler bize sağlığımızı veren ve onu kaybettiğimizde hızla geri kavuşmamızı sağlayan en temel unsurlardan biridir. Ancak bunun da ötesinde, hayatının belirli bir noktasında sağlığınla ilgili problem yaşayıp bir ihtiyacın olduğunda QNB Sigorta’nın Tamamlayıcı Sağlık Sigortası yanında. Günde 1 TL’ye anlaşmalı özel hastanelerde muayene ve tedavi hizmeti almanın yanında ücretsiz olarak online doktor, online diyetisyen, göz ve diş paketi gibi hizmetlerden yararlanabilirsin.

 

 

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
4 + 10 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.