Evde Kendi Kendine Nasıl Zayıflarsın?

Buradasınız

Ye-İç 17 Eylül 2021

ev, evde spor, egzersiz, sağlık, erkek, baskül

Birçok insan için fazla kilolarından kurtulmak, bunun için çaba sarf etmek, spor ve diyet yapmak kabus gibidir. Bunun için gerekli olan motivasyonu bir türlü bulamayan bu insanlar, hele tek başlarına bunu yapmaya kalktıklarında büyük sorunlar yaşarlar. Ancak sen de biraz gayret, biraz şevk ve istekle yapacağın bazı yaşam tarzındaki değişiklikler ile evde kendi kendine kilo verebilirsin. İşte ev içerisinde kilo kaybetmene yarayacak birkaç öneri.

Öncelikle daha az kalori almalısın

ev, evde spor, egzersiz, sağlık, beslenme, besin

Çok klişedir ama kilo vermeye başlamanın yolu, evde olsun ya da olmasın mutlaka daha az kalori almaya başlamaktır. Bunun için de evde tükettiğin her şeyi gözden geçirip, gerekirse bunun için notlar alıp bir planlama yaparak daha az kalorili yiyecekler almaya başlamalısın. Bu noktada yapacağın basit bir yaşam tarzı değişikliği ile kilo vermek için ibreyi aşağıya doğru çevirebilirsin. Evde olduğunda sıkça tükettiğin abur cubur ya da benzeri sağlıksız yiyecekleri hayatından çıkarma vakti geldi.

Aktivite ve hareketi artırmalısın

ev, evde spor, egzersiz, sağlık, kadın, mekik

Evde kilo verme yolunda atman gereken ikinci adım harekettir. Öncelikle daha az kalori alarak çıktığın bu yolda ikinci aşamada hareketi artırırsan hedefine doğru daha hızlı adımlarla gidebilirsin. Sabahları biraz erken kalkarak kendi başına ya da online olarak alacağın kurslarla antrenmanlar yapabilirsin. Bunun için basit ve işine yarayacak birkaç ekipman da edinebilir ve bunlarla daha hızlı şekilde yağ yakmaya başlayabilirsin. Pandemi döneminde artan evde kalma süresi nedeniyle birçok kişi evin içerisinde yürüyüşler yapmaya başladı. Bu etkili yöntemi sen de deneyebilirsin.

Gece yemelerini bırakıyoruz

ev, evde spor, egzersiz, sağlık, beslenme, besin, erkek

Evde kilo vermenin önündeki en büyük engellerden biri de gece geç saatte yenen yemekler ya da atıştırmalıklardır. Evde olduğun için ve saat de geç olduğundan can sıkıntısını yeme ile atmak isteyebilirsin. Ancak kilo verme motivasyonunu unutmadan hareket etmeli ve özellikle saat 20:00’den sonra hiçbir şey yememeye özen göstermelisin. Bu saatten sonra tüketebileceğin tek şey su olmalı.

Bol bol su içmelisin

ev, evde spor, egzersiz, sağlık, beslenme, besin, su içmek

Kilo vermeyi hızlandıran ve yağ yakım hızını da bir o kadar artıran diğer bir alışkanlık da su içmektir. Özellikle sabahları yataktan kalktığında bir bardak su içersen metabolizmanı harekete geçirir ve çalıştırırsın. İstersen bu suyun içerisine biraz limon sıkarsan alkali bir su da elde edebilir hem yağlarını daha hızlı yakabilir hem de vücudunun mineral dengesini sağlamasına yardımcı olabilirsin.

Öğünleri atlama ama sayısını sınırlandır

ev, evde spor, egzersiz, sağlık, beslenme, besin

Öğün atlamak, hele de sabah kahvaltısını atlamak kilo verme yolunda yapılan en önemli hatalardan biridir. Sen de bu hataya düşme ve hiçbir öğününü atlamadan düzenli, dengeli ve sağlıklı beslen. Ancak burada dikkat etmen gereken nokta öğün sayısının çokluğunu ayarlamak. Evde olduğun için öğünlerinin sayısını artırma ihtiyacı hissedebilirsin ama bunu yapmadan daha az ve yeterli sayıda öğünle, ihtiyacın olan enerjiyi sağlayacak kaloriyi alman gerekir.

Evde olduğumuz ve pandemi nedeniyle sosyal izolasyonu koruduğumu günler devam ediyor. Bunun için hepimiz evlerimizde daha fazla vakit geçiriyor ve birçok ihtiyacımızı da evimiz içerisinde halletmeye gayret ediyoruz. Sen de yapacağın basit değişikliklerle evinde kilo verebilir ve daha sağlıklı bir hayata kavuşabilirsin. Ancak bunun ötesinde evinden çıkmadan online olarak doktora danışmak istersen QNB Sigorta’nın 7/24 Sağlıklı Hayat Sigortası’nı deneyebilirsin.  Yaşadığın sağlık sorunlarında evinden çıkmadan destek almanı sağlayacak bu sigorta ile Online Doktor ve Online Psikolog Hizmetleri ihtiyacın olduğunda yanında.

 

 
 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
3 + 14 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.