Ev Tozu Alerjisi Nedir?

Buradasınız

Ye-İç 14 Ekim 2022

ev, toz, alerji, akar, myte, hastalık, sağlık

Alerji türleri içerisinde en etkililerinden biri olan ve birçok kişide görülebilen ev tozu alerjisi, astım, bronşit gibi birçok farklı hastalığın da temel tetikçisi konumunda. Eklem bacaklılar ailesinden olan ve gözle de görülemeyecek kadar küçük akarların sebep olduğu bu hastalık, yoğun kaşıntı, kızarıklık, kaşıntı, nefes almada zorluk gibi etkilerle kendisini gösteriyor. Evin içerisinde birçok farklı noktada görülebilen akarlara karşı vücudumuzun verdiği tepkilerle ortaya çıkan ev tozu alerjileri hakkında merak ettiklerini bu yazımızda bulabilirsin.

Ev tozu alerjisi nedir?

ev, toz, alerji, akar, myte, hastalık, sağlık

Özellikle evin içerisinde sıcak ve nemli ortamlarda daha sık bulunan, mikroskobik canlı türü arasında kabul edilen ve eklem bacaklılar sınıfında olan akarların neden olduğu bir hastalık olan ev tozu alerjisi, alerji türleri içerisinde de en sık görülenleri arasında. Tahıl artıkları ile beslenen depo akarları olarak da geçen bu küçük hayvanların vücudumuza teması ile ortaya çıkan alerjik tepkimeler, hastalığın en önemli nedenleri arasında. Bu akarlar, evin hemen hemen her noktasında bulunabilir ve orada uzun süre hayatta kalabilirler. Çok küçük olmaları sebebiyle en ufak bir müdahale ya da dokunma ile havaya da karışabilir ve bu yolla vücudumuza temas edebilirler. Ortalama olarak 3 mikron büyüklüğündeki bu canlılar solunum alerjileri içerisinde polenlerden sonra da en sık görülen ikinci alerjenler olarak sayılmaktadır. Bu akarların kendilerinden çok dışkıları alerjik reaksiyonlara neden olur. Farklı tepkimelerle kendisini belli eder ve günlük yaşamın kalitesini de oldukça düşürürler.

Ev tozu alerjisinin belirtileri nelerdir?

ev, toz, alerji, akar, myte, hastalık, sağlık

Akarların neden olduğu ev tozu alerjisi, kişiden kişiye göre değişen yan etkilere sebep olur. Ancak genel olarak kaşıntı, burun akıntısı, hapşırık, gözlerde yanma ve kaşınma, sulanma, kızarıklık, şişlik gibi semptomlar son derece sık olarak görülür. İleri derecedeki vakalarda, solunum yolunu oldukça kötü etkileyen ev tozu alerjisi, astım ataklarını tetikleyebilir, yoğun öksürük, hırıltı ve zaman zaman da nefes darlığına yol açabilir. Alerjik rahatsızlıklarda sıkça görülen yan etkilere sahip olan bu hastalık, özellikle solunum yolunu doğrudan etkilediği için tedavi edilmezse ciddi sıkıntılara yol açabilir.

Akarlar nerelerde yaşarlar?

ev, toz, alerji, akar, myte, hastalık, sağlık

Ev tozu akarları, evin hemen her bölümünde rahatlıkla yaşayabilirler ve bulunabilirler. Ancak genel olarak yatak, yastık, yorgan, battaniye gibi yerlerde daha sık olurlar. Sıcak ve nemli ortamları daha çok severler. Özellikle kumaş kaplı yüzeylerde çok daha rahat yerleşip yiyecek temin edebilirler. Gün boyu vücudumuzdan dökülen ölü hücrelerle beslendikleri için evin her yerine yayılmış olmaları muhtemeldir. Kanepeler, oturma odası sandalyeleri, şilteler ve uzun veya derin tüylü halılar en büyük beslenme ve barınma alanlarıdır.

Ev tozu akarlarına karşı nasıl önlem alınır?

ev, toz, alerji, akar, myte, hastalık, sağlık

Ev tozu akarlarının barınmasını ve alerjik reaksiyonlara neden olmasını engellemek için alınacak basit önlemler bulunmaktadır. Öncelikle bilinmesi gereken şey ev tozu akarlarının evin kirli olmasıyla bir alakası olmadığıdır. Ev ne kadar temiz olursa olsun bu hayvanlar beslenip büyüyebilirler. Ancak bunlara karşı evin içerisinde basit ama etkili olacak önlemler almak mümkündür. Örneğin; yastıkları ve yorganları fermuarlı toz geçirmez kılıflarla kaplamak, tüm çarşafları ve yastık kılıflarını haftada en az 1 kez sıcak suyla yıkamak, akarlara karşı etkili olan ve onların barınmalarını engelleyen anti alerjik kumaşlar kullanmak, evi düzenli olarak temizlemek, mümkünse halı, kilim gibi eşyalar kullanmamak, evin nem dengesini ayarlamak, HEPA filtreli, özel elektrik süpürgeleri kullanmak etkili olabilir. Yine odaları sık sık havalandırmak, bu iş için özel olarak üretilmiş deterjanlar kullanmak da işe yarayabilir.

Uzman kontrolünde olmak gerekiyor

ev, toz, alerji, akar, myte, hastalık, sağlık

Ev tozu alerjisi, birçok kişide, kendisini ufak yan etkilerle gösteren bir hastalıktır ve bu yapısı nedeniyle zaman zaman çok da dikkate alınmaz. Ancak ilerleyen vakalarda ve gerekli tedavilerin uygulanmadığı zamanlarda astım, nefes darlığı vb. solunum yolu hastalıklarına kadar giden sonuçlara da neden olabilirler. Bunun için ev içerisinde gerekli önlemlerin alınmasının ardından gerekli durumlarda mutlaka bir doktora başvurulmalı ve uygun tedaviler uygulanmalıdır. Çocuklarda ve yetişkinlerde farklı tedavi seçenekleri bulunmaktadır. En sık uygulanan tedavi ise sublingual immunotherapy adı verilen ve dil altı damla aşı olarak adlandırılan süreçtir. Dil altından vücuda verilen bu ilaç ile hastalığın tedavisi sağlanmaktadır.

Ev tozu alerjisine neden olan akarlardan kurtulmak neredeyse imkansızdır. Hangi önlemler alınırsa alınsın zaman zaman istenen sonuç elde edilemeyebilir ve alerjik reaksiyonlar kaçınılmaz hale gelebilir. Bu tarz durumlarda en doğru yönlendirmeyi doktorun yapacaktır. Alerjik reaksiyonların dışında hastaneye gitmen gereken farklı durumlarla da baş başa kalman olası. QNB Sigorta’nın sunduğu Tamamlayıcı Sağlık Sigortası ile SGK katkı payı dışında özel hastaneler ve diğer sağlık kuruluşlarında ek bir ücret ödemeden muayene ve tedavi olabilir; check-up, online doktor ve psikolog gibi birçok ücretsiz sağlık hizmetinden faydalanabilirsin. Bu sigorta şimdi %10 hoş geldin indirimi ile seni bekliyor.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
15 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.