En Sağlıklı Balık Pişirme / Hazırlama Yöntemleri

Buradasınız

Ye-İç 13 Aralık 2022

balık, yiyecek, besin, beslenme, sağlık, pişirme, pişirim

Kış aylarının gelmesi ve sezonun tekrar açılmasıyla çeşit çeşit balık da sofralarımızı şenlendirmeye başladı. Birbirinden farklı lezzetleri, içerdikleri sayısız fayda ile bu balıklar, birçok kişinin de en çok sevdiği besinler arasında. Türüne göre değişen tatlara sahip olan bu balıklar doğru pişirme yöntemleri ile oldukça sağlıklı birer besin haline de dönüşebiliyor. Peki balıkları nasıl daha sağlıklı şekilde pişirebiliriz? Detayları ve püf noktaları bu yazımızda bulabilirsin. 

Neden balık tüketmeliyiz?

balık, yiyecek, besin, beslenme, sağlık, pişirme, pişirim

Denizlerde ve tatlı sularda birbirinden farklı birçok balık türü mevcut. Sahip oldukları besin öğeleri ve potansiyelleri birbirinden farklı olan bu balıklar temel olarak ikiye ayrılıyorlar. Bunlar yağlı balıklar ve yağsız balıklar. Her iki türde oldukça besleyici ve sağlığımız için gerekli. Bu nedenle dengeli ve doğru beslenebilmek için mutlaka balığı soframızdan eksik etmemeliyiz. Balıklar yüksek ve zengin birer protein kaynağıdır. Ancak yağlı balıkların özellikle Omega-3 ve D vitamini açısından zengin olması, bu balıkları çok daha önemli bir besin kaynağı haline getiriyor. Bu da D vitamini eksikliği sebebiyle toplumda sıkça görülen diyabet, kanser, kalp-damar hastalıklarına karşı balık tüketiminin mutlaka beslenme düzeninde olmasını gerekli kılıyor. Buna ek Omega-3 açısından oldukça zengin olan balıklar, beyin fonksiyonlarının iyileşmesi üzerinde de etkili. Yine Omega-3'ün yaşlılık döneminde ortaya çıkan beyin işlevlerindeki gerilemeyi de geciktirdiği biliniyor. 

Ek olarak yağsız balıkları tüketmenin de sağlığa faydaları var. Bazı çalışmalar onların daha düşük metabolik sendrom ve kalp hastalığı riski ile bağlantılı olduğunu gösteriyorlar. 

Poaching ve Buharda Pişirme yöntemini deneyebilirsin

balık, yiyecek, besin, beslenme, sağlık, pişirme, pişirim

Balık pişirmenin ve hazırlamanın en sağlıklı yöntemlerinden biri su ya da süt içerisine gömme ya da buharda pişirmedir. Poaching adı da verilen su ya da süt içerisinde pişirmede düşük sıcaklıklar ile balığın besin değerleri korunur. Aynı durum buharda pişirme için de geçerlidir. Her iki yöntemde de balığın üzerindeki zararlı bileşenlerin oluşumunun azaltılması sağlanır. Uzmanlar Poaching ya da buharda pişirme yöntemlerinde balıklardaki Omega-3'ün de daha fazla korunduğunu söylüyorlar. 

Vakumlu Pişirme

balık, yiyecek, besin, beslenme, sağlık, pişirme, pişirim

Vakumlu pişirme yönteminde balıklar kapalı bir kap içerisine alınır ve kontrollü bir sıcaklık artışıyla suda deyim yerindeyse banyo yaptırılır. Oldukça sağlıklı olan bu pişirme tekniğinde balık, yavaş ve çok düşük sıcaklıkta pişeceği için nemi içinde hapseder. Bu yolla da içindeki tüm besin değerlerini korur. Balığı bu yöntemle pişirmek, zararlı bileşenlerin oluşumunu da en aza indirir. Bu da yine sağlığımız için oldukça önemlidir. 

Izgara ve Fırınlama

balık, yiyecek, besin, beslenme, sağlık, pişirme, pişirim

Balığı ızgara ya da fırında pişirme yöntemi de oldukça sağlıklı sayılmaktadır. Bu yöntemlerin her ikisinde de balığa kuru ısı verilir ve kendi yağlarında pişmesi sağlanır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta ısının açık ve doğrudan bir ateş kaynağından alınmamasıdır. Ayrıca hem fırınlama hem de ızgara yönteminde pişirme süresinin çok kısa tutulması gerekir. Balığı ızgara yapmadan önce marine etmek de yanmasının önüne geçecektir. Az miktarda zeytinyağı ile balığını hem lezzetli hem de sağlıklı olarak pişirebilirsin. 

Hangi Yöntemi Seçmelisin?

balık, yiyecek, besin, beslenme, sağlık, pişirme, pişirim

Balık hemen her beslenme düzeninde ve programında mutlaka olması gereken sağlıklı gıdalardan biri. Ancak balığın hangi tür olduğu, nasıl bir pişirme yöntemine tabi tutulduğu, pişirme süresi ve pişirmede kullanılan yağlar gibi faktörlere bağlı olarak balığın besin profili de son derece etkileniyor. Genel olarak balığı pişirme yöntemlerinde dikkat edilmesi gereken Omega-3 yağlarının kaybolmamasını sağlamak. Bunun için de ızgara, fırınlama, buharda pişirme, poaching gibi yöntemlerden birini, kendi damak zevkine göre tercih edebilirsin. 

Genel olarak çok kızgın ve bol yağda balık pişirmenin sağlık açısından pek de uygun olmadığını unutmamalısın. 

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
3 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.