Ana içeriğe atla

Sağlıklı Tüyolar

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

El Yıkamanın Sağlığın İçin Önemi. Ellerini Nasıl Yıkamalısın?
El Yıkamanın Sağlığın İçin Önemi. Ellerini Nasıl Yıkamalısın?

iyihisset.com

01 Haz 2021

el, yıkama, sabun, su, çocuk

Son 1 yıldır dünyanın gündemini bulaşıcı virüsler oluşturuyor. Özellikle küresel olarak savaştığımız Covid-19 el temizliğinin hayati önem taşıdığını bir kez daha hatırlattı. Dünya Sağlık Örgütü’nün yaptığı açıklamalara göre bu tip virüslerden korunmanın en etkili yolu gün içinde ellerimizi sık sık su ve sabunla yıkayarak dezenfekte etmemizden geçiyor. Ellerimiz kapı kollarından asansör düğmelerine, musluklardan bankamatik düğmelerine kadar gün içinde en çok yüzeylerle temas eden uzvumuz. Bu sebeple de virüsü ellerimizle taşıyor ellerimizle yayıyoruz. Doğru el yıkamanın nasıl olduğunu senin için araştırdık.

El yıkamak neden önemli?

el, yıkama, sabun, erkek, lavabo

Yapılan bilimsel araştırmalar iyi dezenfekte edilmemiş ellerin hastalıkların yayılmasını hızlandırdığını ortaya koyuyor. Özellikle salgın hastalıklar temas edilen yüzeylerden yayılıyor. Eğer temastan sonra ellerini doğru şekilde yıkarsan hem kendini hem çevreni büyük tehlikeden korumuş olursun. 1 yılı aşkın süreyi evde geçirmene sebep olan Covid-19 salgınını da kontrol altına almanın yollarından biri de ellerini kurallarına uygun olarak yıkamaktan geçiyor.

El yıkama çeşitleri

el, yıkama, sabun, su, anne, çocuk

Doğru el yıkama enfeksiyon riskini tamamen ortadan kaldırır. Özellikle hastanelerden kaynaklanan enfeksiyonların yayılmasını önlemek için doğru teknikle el yıkamak hayati önem taşır. El yıkamanın 3 farklı şekli vardır. Günlük hayatta kullandığımız şekil sosyal el yıkamadır. Sosyal yaşamda tüm rutin işlerinden sonra su ve sabunla yaptığın yıkama şeklidir. Hijyenik el yıkama seni salgın hastalıklardan koruyan teknik bir el yıkama şeklidir. 3. şekil ise cerrahi el yıkama şeklidir. Cerrahların ameliyat öncesi dezenfekte olduğu bir durumdur.

Elini yıkarken dikkat etmen gerekenler

el, yıkama, sabun, su, çocuk, lavabo

Elini yıkamadan önce elinde ve bileğinde bulunan tüm aksesuarları çıkarmalısın. Sabun kullanmaya özen göstermelisin. Bez havlu yerine kâğıt havlu kullanman daha hijyenik ve sağlıklı olacaktır. Elini yıkarken tüm adımları 5 kez tekrarlaman en etkili sonucu verir. Yıkadıktan sonra alkol bazlı bir el antiseptiği ile dezenfekte edebilirsin.

El nasıl yıkanmalıdır?

el, yıkama, sabun, su, lavabo, erkek

Elini akan suyun altında hafif ıslattıktan sonra musluğu dirsek kısmınla kapat ve eline sabunu al. Ellerini sabunladıktan sonra bileklerini, baş parmaklarını, avuç içlerini, tırnaklarını ve parmak aralarını iyice sabunlayarak ovmalısın. Bu işlemi en 20 saniye olacak şekilde yapmaya devam et. Ellerini duruladıktan sonra kâğıt havlu yardımıyla bileklerinden başlayarak ellerini kurula.

Tüm dünyada yaşanan pandemi dönemi hepimize bir kez daha sağlığımızın ne kadar kıymetli olduğunu hatırlattı. Kendimizin ve sevdiklerimizin sağlığını korumayı amaç edindiğimiz şu günlerde, hayatın karşına çıkarabileceği beklenmedik durumlara karşı da önlem almak isteyebilirsin. QNB Sigorta’nın sunduğu Tamamlayıcı Sağlık Sigortası ile ülke genelinde yaygın anlaşmalı kurum ağında bulunan özel hastaneler ve diğer özel sağlık kurumlarında SGK farkı hariç ücret ödemeden muayene ve tedavi harcamalarında endişelerinizi ortadan kaldırabilirsin. Üstelik %10 hoş geldin indiriminden faydalanarak!

 

 

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Sağlıklı Tüyolar yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.