Düzenli Ve Sağlıklı Bir Uyku İçin 6 Öneri

Buradasınız

Ye-İç 23 Mayıs 2021

uyku, sağlık, yatak, gece, erkek

Uyku hayatımızın en önemli parçalarından biri. Günün bir bölümünü ayırdığımız, vücudumuzun dinlenip kendisini yenilediği ve bir sonraki gün için hazırladığı bu zaman dilimini ne kadar sağlıklı ve güzel geçirirsek, günlük hayatımız da o denli sağlıklı ve huzurlu oluyor. Sağlıklı bir uyku için yapman gereken çok basit ama etkili yöntemler mevcut. Bunlardan ne kadar çoğunu yaşam tarzı olarak benimseyebilirsen o kadar sağlıklı bir uykuya doğru adım atarsın. İşte  düzenli ve sağlıklı bir uyku için öneriler…

Uyuma ve uyanma zamanlarınızı sabitle

uyku, sağlık, yatak, sabah, kadın, uyanmak

Güzel, sağlıklı ve iyi bir uyku için öncelikle yapmanız gereken uyku düzenini dengeli bir hale getirmektir. Bunun için her gün, mümkün olduğunca aynı saatte yatmalı ve aynı saatte kalkmaya özen göstermelisin. Vücudun belirli bir süre sonra bu dengeye alışacak ve kendisini buna göre ayarlayacaktır. Uyku zamanlarını sabitlemek, günümüzün yaşam şartlarında çok zor olsa da bunu dengelemeyi başardığın anda sağlıklı bir uykuya doğru ilk adımı atabilirsin.

Gün içerisinde 45 dakikadan fazla uyuma

uyku, sağlık, yatak, saat, sabah

Birçok kişi için eğitim ve iş şartlarında zor olsa da gün içerisinde uyku için vakit ayırmak ve kısa süreli şekerlemeler yapmak faydalı olabilir. Ancak her ne olursa olsun bu uykuların süresinin 45 dakikayı geçmemesine özel göstermelisin. Buna ek olarak güç içerisindeki dinlenme süresini uyku ile geçiriyorsan, bunun normal uyku dengeni de etkilememesini sağlamalısın. Gün içinde uyuyup akşam buna bağlı olarak uyuyamadığın zaman hiçbir işe yaramayacaktır.

Uykudan en az 6 saat önce kafeini kes

uyku, sağlık, yatak, sabah, kadın, kahve

Kafein birçok kişide uyku sorunu yaratan ana besin öğelerinden biridir. Bunun için uyku dengeni ve düzenini kurduktan sonra uyku saatinden en az 6 saat önceden kafein alımını kesmelisin. Kahve, kola, çay, bazı soda türleri ile çikolata gibi kafein içeren yiyecek ve içeceklerden uzak durarak uykunu daha sağlıklı hale getirmen mümkün.

Düzenli egzersiz saatlerin uykudan önce olmasın

uyku, sağlık, yatak, sabah, kadın, egzersiz

Düzenli, sağlıklı ve dengeli bir yaşam için egzersizler çok önemlidir. Bir yaşam tarzı olarak harekete ve egzersizlere gün içerisinde mutlaka zaman ayırmalısın ama bunu uykudan önce yapmaman önemli. Uyku saatinden hemen ağır egzersizler yaparak bunun uykuna etkilemesine izin vermemelisin. Mümkünse egzersizlerini sabah saatlerinde ve uykudan uyandığında yapmalısın.

Rahat bir yatak edin

uyku, sağlık, yatak, sabah, kadın

Sağlıklı bir uykunun en önemli bileşenlerinden biri kuşkusuz rahat ve ergonomik bir yataktır. Kendi vücudunun özelliklerine göre bir yatak seçer ve günlük uykularını bu yatakta alma özen gösterirsen daha sağlıklı günlere uyanman mümkün. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte çok farklı özelliklere sahip yataklar arasından kendine en uygun olanı seçebilirsin.

Yatak odanı uyku için düzenle

uyku, sağlık, yatak, gece, kadın

Uykuya gittiğin yatak odasının da uykun için özel olarak hazırlaması, sağlıklı ve güzel bir uyku için önemli. Yatak odanın ısısı, havası ve nem dengesini kendine göre ayarlamalısın. Bunun yanında yatak odanı, çalışma ve dinlenme gibi farklı amaçlarla da kullanmaman çok önemli. Işık ve havanın yanında ses de bir diğer önemli unsur olarak öne çıkıyor.  

Sağlıklı, dengeli ve güzel bir yaşam sürebilmek için uyku çok önemli. 24 saatlik bir günün bir bölümünü uykuda geçirdiğimiz ve vücudumuzun dinlendiği zaman olduğu için uykumuza özen göstermeliyiz. Peki hayatının diğer anlarında başına gelebilecek sağlık sorunları için hazırlıklı mısın? QNB Sigorta’nın Sağlıklı Yaşam Plus Ferdi Kaza Sigortası ile kendini ve sevdiklerini koruma altına alabilirsin. Diş ve göz bakımı paketi hizmetlerinden de ücretsiz olarak faydalanabileceğin bu sigorta ile her yıl 1 kez ücretsiz check-up hizmeti de alabilirsin.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
7 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.