Ana içeriğe atla

Sağlıklı Tüyolar

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Düzenli Kan Bağışı Yapmanın Sağlığın İçin Faydaları
Düzenli Kan Bağışı Yapmanın Sağlığın İçin Faydaları

iyihisset.com

14 Haz 2023

kan, bağış, sağlık

Kan bağışı, birçok acil durumda hayat kurtulmasına ve insanların sağlığına kavuşmasına yardımcı olan eylemlerin başında geliyor. Dünya genelince birçok kişi için hayati öneme sahip olan kan bağışı, yalnızca alıcılar için değil aynı zamanda bağışçılar için de birçok faydayı içerisinde barındırıyor. Sen de düzenli kan bağışı yaparak hem hayat kurtararak insanlara umut olabilir hem de kendi sağlığını güvence altına alabilirsin. 14 Haziran Dünya Kan Bağışçıları Günü’ne özel olarak düzenli kan bağışı yapmanın sağlığın için faydalarını kaleme aldık.

Toksinleri arındırır

kan, bağış, sağlık

Düzenli kan bağışı yapmak vücudunda biriken toksinlerin arındırılmasına ve kan hücrelerinin yenilenmesine olanak sağlar. Kan hücrelerinin yenilenmesi mental ve fiziksel sağlığına olumlu etkide bulunuyor ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Öte yandan kan bağışı yapmak vücutta bulunan demir miktarını düzenler. Bu durum karaciğer ve böbrekler gibi iç organlarınıza zarar verebilecek aşırı demirin önlenmesine yardımcı olur. Kan bağışı yaparak özellikle dahiliye hastalıklarına yönelik sağlığını güvence altına alabilirsin. 

Kardiyovasküler sağlığını düzenler

kan, bağış, sağlık

Düzenli kan bağışı yapmanın bir diğer faydası da kardiyovasküler sağlık sistemini iyileştirmesidir. Yapılan araştırmalar düzenli kan bağışının kalp hastalıkları riskini azaltmaya yardımcı olduğunu ortaya koyuyor. Yüksek demir seviyeleri, damar sertliğine ve arterioskleroza yol açabiliyor. Kan bağışı yaparak, demir seviyelerini dengede tutarak kalp sağlığına olumlu katkıda bulunabilirsin.

Kilo kontrolü sağlar 

kan, bağış, sağlık

Kan bağışı, hafif kalori yakımına da destek olur. Bağışçılar, her bağışta yaklaşık olarak 650 kalori yakar. Bu durum düzenli kan bağışının kilo kontrolüne katkıda bulunabileceği anlamına geliyor. Ancak uzmanlar kalori yakımının daha da etkili olması için sağlıklı bir diyet ve düzenli egzersizin de olmazsa olmaz olduğunu belirtiyor.

Kanser riskini azaltıyor

kan, bağış, sağlık

Düzenli kan bağışı; özellikle karaciğer, akciğer, bağırsak ve mide kanseri gibi bazı kanser türlerine karşı koruma etkin koruma sağlıyor. Aşırı demir birikimi, serbest radikal üretimini artırarak kansere yol açabilir. Kan bağışı ile demir seviyelerini düşürerek kanser riskini azaltabilirsin. Öte yandan kan hücrelerinin yenilenmesi de lösemi gibi hastalıklarının önüne geçme noktasında bağışçılara destek oluyor.

Mental sağlığı güçlendiriyor

kan, bağış, sağlık

Kan bağışı, aynı zamanda psikolojik olarak da bağışçılara tatmin edici bir deneyim sunuyor. İhtiyacı olan birine yardım ettiğini bilmen, özgüvenini ve yaşam doyumunu artırabilir. Bağış yaparak, aynı zamanda stres seviyelerinizi azaltabilir ve ruh hâlinizi iyileştirebilirsin. Uzmanlar kan bağışı yapan bireylerin yaşadığı manevi hazzın mental sağlığın yanı sıra fiziksel sağlığa da birçok katkısı olduğunu ifade ediyor.

Hemoglobin seviyesini düzenler

kan, bağış, sağlık

Düzenli kan bağışı, hemoglobin seviyelerinin dengelenmesine yardımcı olarak anemi riskini azaltıyor. Kan bağışı sırasında kaybedilen demir ve kan hücreleri, vücudun yeni kan hücreleri ve hemoglobin üretmesini teşvik eder. Bu süreç demir eksikliği anemisi riskini düşürmeye yardımcı olur.

Damarlarda pıhtılaşma riskini azaltır

kan, bağış, sağlık

Kan bağışı yapmanın birçok faydasından biri de kan akışkanlığını artırarak damarlarda pıhtılaşma riskini azaltmaya yardımcı olmasıdır. Bu durum özellikle tromboz ve emboli gibi kan pıhtısıyla ilişkili durumların önlenmesine katkıda bulunarak ani rahatsızlıkların önüne geçiyor. Öte yandan damarlardaki pıhtılaşma riski kalp ve beyin başta olmak üzere birçok iç organın düzenli bir şekilde çalışmasını da tehdit ediyor.

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Sağlıklı Tüyolar yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.