Doğru Saatte Yemek Yemek Neden Önemlidir?

Buradasınız

Ye-İç 02 Ocak 2022

doğru, saat, yemek, sağlık, aile, anne, baba, çocuk

Sağlıklı beslenmek ve doğru besinleri tüketmek, sindirim sisteminin en büyük dostu olduğu gibi fiziksel olarak vücut sağlığımız ve zihinsel olarak da psikolojimiz üzerinde oldukça etkilidir. Sağlıklı beslenirken hangi besinleri tükettiğimizin yanı sıra öğün saatlerini de doğru belirlemek önemlidir. Hangi besinleri hangi saatlerde tüketmen gerektiğini senin için düzenledik.

Kahvaltıyı atlamamalısın

doğru, saat, yemek, sağlık, kahvaltı

Kahvaltıya hafta sonları daha fazla zaman ayırsak da hafta içi iş saatlerinden önce hızlı ve pratik bir kahvaltıyla da ihtiyacımız olan besinleri tüketebiliriz. Her sabah kalktığında ilk iş olarak bir bardak su içmeli ve ardından da hafif bir kahvaltı yapmayı rutin haline getirmelisin. Bu rutini vücudunun sindirim sistemini düzenlemek için uyandıktan sonraki bir saat içerisinde yapman da çok önemlidir. Sabahları bir bardak su ve ardından iyi bir kahvaltı, gün içerisinde ihtiyaç duyacağın enerjiyi sana sağlayacaktır.

Ara öğünleri es geçmemelisin

doğru, saat, yemek, sağlık, kuruyemiş

Ana öğün yemeklerinin önemli olduğu kadar ara öğünler de epey önemlidir. Ana öğün yemeklerini tükettikten iki saat sonra mutlaka ara öğün takviyesi alman gerekir. Sindirim sistemini düzenlemen ve hızlı acıkmayı önlemen için ara öğün tüketmeyi alışkanlık haline getirmelisin.

Protein ağırlıklı beslenmelisin

doğru, saat, yemek, sağlık, balık, yumurta, protein

Doğru beslenmenin ana unsurlarından biri de doğru ölçülerde protein almaktır. Öğle yemeklerini ara öğünden 2 saat kadar sonra yemen idealdir. Uzmanlar genel olarak öğle yemeğinin en doğru saatinin 12.00 olduğu konusunda hemfikirdir ve öğle yemeğinde protein tüketmek de saat kadar oldukça önemlidir. Protein yönünden zengin et, tavuk, balık gibi besinleri tüketmen önemli ancak bunu yaparken bu besinleri yağda kızartmanın da besin değerini düşürdüğünü unutmamalısın. Ayrıca tatlı yerine de lif oranı yüksek meyveler tüketebilirsin.

Akşam yemeğini düzene koymalısın 

doğru, saat, yemek, sağlık, tavuk, pişirme

Çalışan insanlar, çalışma saatlerinin farklılık göstermesinden dolayı yemek saatlerini düzene koyamıyor. Vücudun besin değerlerinin düzenlendiği 18-20 saatleri arasında yemek yiyemeyenler, ara öğünleri atlamamaya özen gösteriyor. Sindirim sistemini düzenlemek için sen de akşam yemeğinden önce kuru meyve, kefir, yoğurt gibi besinler tüketebilirsin.  İdeal akşam yemeği için de sulu sebzeler, yeşil salatalar sindirim sistemi için iyi bir seçim olacaktır.

Doğru saatte beslenmek, doğru saatte uyumak ve uyanmak sağlıklı bir hayat sürmek için yapılması gereken en önemli şeyler arasında. Yaşam tarzını bu şekilde düzenlersen sen de daha sağlıklı bir hayat sürebilirsin. Yaşayabileceğin olası sağlık sorunlarında sağlık harcamaları için endişeleri ortadan kaldıran Tamamlayıcı Sağlık Sigortası ile özel hastanelerde devlete ödenen katkı payı hariç hiçbir ek ücret ödemeden muayene ve tedavi hizmeti alabilir, ücretsiz check-up, online doktor, online diyetisyen gibi birçok ücretsiz hizmetten faydalanabilirsin. Üstelik %10 hoş geldin indirimiyle!

 

 

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 3 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.