Ana içeriğe atla

Sağlıklı Tüyolar

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Diyette Asla Yapmamanız Gereken 10 Şey
Diyette Asla Yapmamanız Gereken 10 Şey

iyihisset.com

19 Nis 2019

 

Vücut yapınıza uygun diyeti bulmak kadar onu doğru uygulamak da önemli. Aldığınız fazla kiloları verebilmek için sayısız diyet formülü mevcut. Belki birçoğunu denediniz ama ideal kilonuza kavuşamadınız. Belki de verdiğiniz kiloları çok geçmeden fazlasıyla geri aldınız. Bunun nedeni diyetteyken yaptığınız bazı hatalar olabilir. İşte sağlıklı kilo vermenizi engelleyen ve diyet bozan 10 hatalı davranış…

1- Su Kaybı Yaşamayın

Kilo verirken yağ yakar, ödem atarken ise su kaybedersiniz. Diyet yapmaya başladığınızda vücudunuz önce biriktirdiği ödemi atar. Bu süreci yağ yakmak ile karıştırmamak ve su kaybı yaşamamak için gün içinde almanız gereken su miktarını mutlaka alın. Doğru beslenme kadar su içmek de yağ yakımını hızlandırır ve sindirimi kolaylaştırır.

2- Light Ürünlerden Uzak Durun

Light ürünler yağı, şekeri ve kalorisi azaltılmış gıdalardır. Diğer gıdalardan tek farkı ise daha az kalori içermeleri. Light ürünleri dilediğiniz kadar tüketebileceğinizi düşünmeniz size fazla kalori olarak geri döner. Üstelik bu işlenmiş gıdalar kilo vermenize yardımcı olmadığı gibi sağlıksız beslenmenize neden olur. Bunun yerine işlenmemiş, doğal besinleri doğru ölçüde tüketmeyi tercih edebilirsiniz.

3- Kahvaltıyı Atlamayın

Eğer kahvaltıyı atlıyor ve akşam yemeklerinde telafi ederim diye düşünüyorsanız kilo yerine enerji kaybı yaşayabilirsiniz. Protein ağırlıklı bir kahvaltı yapmak metabolizmanızı hızlandırır, gün içinde daha az kalori almanızı ve enerjik olmanızı sağlar.

 4- Bitki Karışımlarını Bilerek Kullanın

Şifa kaynağı bitkiler depo yağların yakılmasına ve iştahı azaltmaya yardımcı oluyor. Ancak bilmeden yapacağınız karışımlar, bitki çayları ve kürler vücudunuzda toksik etki yaratabilir. Hangi bitkileri bir arada kullanabileceğinizi öğrenerek hem sağlığınızı koruyabilir hem de kilo vermenize yardımcı olacak karışımlar hazırlayabilirsiniz.

5- Aç Kalmayın

Aç kalarak kilo verebileceğinizi düşünmek diyette yapacağınız en büyük hatalardan biri olacaktır. Vücudunuz besin almadığında kilo vermek yerine sadece ödem atar. Aç kalmak su kaybı yaşamanıza neden olacağı gibi verdiğiniz kiloları da hızlıca geri alırsınız. Oysa vücudumuzun zayıflamak için sindirim yapmaya ihtiyacı vardır. Sağlıklı yağ, protein ve karbonhidrat alımını dengeli bir şekilde yapmak çok daha kolay kilo vermenizi sağlar.

6- Diyetisyene Danışın

Zayıflamaya karar verdiğinizde bunu tek başınıza planlamak daha başlamadan yanlış giden bir diyet sürecidir. Diğer insanların zayıflama deneyimleri ve diyet programlarından yararlanmak yerine bir diyetisyen eşliğinde kendi vücudunuza uygun diyeti bulabilirsiniz. Özellikle şok diyetler, sıkı detoks programları gibi uygulamaları tek başınıza yapmanız zayıflamak yerine sadece sağlığınızı bozacaktır.

7- Karbonhidrat Seçimini Doğru Yapın

Karbonhidratlar vücutta su depolar ve şişkinlik hissine neden olur. Diyete başladığınızda hemen birkaç kilo vermenizin nedeni de işte bu suyun vücuttan atılması. Yine de karbonhidrat almak isterseniz beyaz ekmek, börek ve pasta gibi yiyecekler yerine tam buğday ekmeği, bulgur pilavı gibi diyete daha uygun gıdalar tüketebilirsiniz.

8- Tatlandırıcı Kullanmayın

Şeker ve tuz tüketmemek her diyet programında rastlayabileceğiniz bir kural. Ancak yapay tatlandırıcılar kullanıyorsanız diyet yapıyor sayılmazsınız. Şeker yerine doğal pekmez ve bal kullanabilir, yemeklerinizi tuz yerine baharatlarla tatlandırabilirsiniz.

9- Atıştırmayın

Diyet yaparken temel öğünlerinize sıkı sıkıya bağlı kalıyor ama küçük ikramları da geri çeviremiyorsanız kilo vermeniz pek mümkün olmayacaktır. Küçük bir parça çikolata ya da bir bisküvi parçası size masum görünse de vücudunuzun sindirim düzenini bozar. Küçük atıştırma zamanlarında kuruyemiş ve meyve doğru tercih olacaktır.

10- Gözünüzü Hedeften Ayırmayın

Diyetiniz sizin kişisel yolculuğunuz. Amacınız ise ideal kilonuza kavuşmak ve sağlıklı olmak. Kilo vermeye çalışan diğer insanlarla konuşmak motive edici olabilir ancak kendinizi başkaları ile kıyaslamayın. Unutmayın her beden farklı çalışır ve her diyet kişiye özeldir.

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Sağlıklı Tüyolar yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.