Ana içeriğe atla

Sağlıklı Tüyolar

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Diyabet Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar
Diyabet Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

iyihisset.com

14 Kas 2023

diyabet, besin, beslenme, sağlık, şeker

Günümüzde dünya genelinde bir sağlık sorunu olarak yükselen ve her yaş grubunu etkileyen diyabet, toplum sağlığını tehdit eden büyük bir sorundur. Ancak ne yazık ki, pek çok kişi hala diyabet hakkında yeterli bilgiye sahip değildir. Diyabet, vücudun kan şekerini düzenleyemediği bir durumdur ve ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu nedenle, diyabet hakkında bilinçlenmek ve bu konuda doğru bilgilere sahip olmak, kişisel sağlık ve toplum sağlığı açısından hayati öneme sahiptir. 14 Kasım Dünya Diyabet Günü’nde gündelik yaşamı da oldukça derinden etkileyen bu hastalıkla ilgili doğru bilinen yanlışları senin için sıraladık.

Sadece Şekerli Yiyecekler Diyabete Neden Olur

diyabet, besin, beslenme, sağlık, şeker

Bu çok yaygın bir yanılgıdır. Diyabet, sadece şeker tüketimiyle ilişkilendirilmez. Diyabet, vücudun insülin üretimini veya insülinin etkisini yeterince kullanamama durumuyla ilgilidir. Karbonhidratlar, şekerler ve nişastalar gibi tüm yiyecekler diyabet riskini etkileyebilir.

Sadece Obez Kişiler Diyabet Geçirir

diyabet, besin, beslenme, sağlık, şeker

Obezite diyabet riskini artırabilir, ancak diyabet her beden tipi ve kiloda ortaya çıkabilir. Tip 2 diyabetin çeşitli risk faktörleri vardır, genetik yatkınlık, yaş ve yaşam tarzı gibi. Bunun için sadece obezlerin ya da normalden daha kilolu olan kişilerin diyabet olacağını düşünmek yanlıştır.

Diyabet Yalnızca Yaşlıları Etkiler

diyabet, besin, beslenme, sağlık, şeker

Diyabet her yaşta görülebilir. Gençler ve hatta çocuklar, özellikle obezite arttıkça, diyabet riski taşıyabilirler. Genel olarak diyabetin yaşla bir ilişkisi temellenmemiştir ancak yaş ilerledikçe potansiyel riskler arttığı için diyabet olma olasılığı da artacaktır.

Sadece İnsülin Kullanarak Diyabet Kontrol Edilebilir

diyabet, besin, beslenme, sağlık, şeker

İnsülin sadece tip 1 diyabeti olan bireyler için bir tedavi yöntemi değildir. Tip 2 diyabet dahil diğer türler de oral ilaçlar, diyet ve yaşam tarzı değişiklikleri ile kontrol edilebilir. Sadece insülin tek başına diyabet için tedavi edici değildir. Burada doktorların yönlendirmesi ve sunacakları tedaviler çok önemlidir.

Diyabet Tedavi Edilemez

diyabet, besin, beslenme, sağlık, şeker

Diyabet tedavi edilemez ancak kontrol edilebilir bir durumdur. İlaçlar, insülin, diyet ve egzersiz gibi yöntemlerle diyabet kontrol altına alınabilir ve komplikasyon riski azaltılabilir.

Diyabet Yenmemiş Şeker Ürünlerine Duyarlılık Gösterir

diyabet, besin, beslenme, sağlık, şeker

Diyabetlilerin herhangi bir şekerli gıda tüketmemeleri gerektiği yanlış bir inançtır. Diyabetli bireyler, şekerleri veya karbonhidratları dengelemek için insülin dozlarını ayarlayabilirler. Ölçülü tüketim, şekerli gıdaları bazen keyif alarak tüketmelerine izin verir.

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Sağlıklı Tüyolar yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.