Diş Sağlığını Korumana Yardımcı Olacak 6 Besin

Buradasınız

Ye-İç 05 Mart 2021

diş sağlığını koruma

Bilimsel olarak yapılan araştırmalar sonucunda artık biliyoruz ki ağız ve diş sağlığımız bizi diğer hastalıklardan korumada önemli bir görev üstleniyor. Diş ve diş eti rahatsızlıkları, aynı zamanda diğer birçok hastalığın başlangıcı olarak kabul edilebiliyor. Özellikle tükettiğimiz sağlıksız besinler dişlerimizin sağlamlığını olumsuz yönde etkileyerek çabuk çürüme, ağız kokusu gibi rahatsızlıkların yanında mide rahatsızlıklarına kadar birçok sağlık sorununa da neden olabiliyor. Diş sağlığını korumak için hangi besinleri tüketmelisin senin için araştırdık.

Çilek

çilek, diş sağlığı

Meyveler arasında en rağbet görenlerden biri olan çilek, bağışıklık sistemine olan katkısının yanında içinde bulunan asit sebebiyle dişleri güçlendirme ve beyazlatmada da oldukça etkili.

Brokoli

brokoli, diş sağlığı

Lif açısından zengin bir besin olan brokoli, içeriği sayesinde dişleri temizler, diş minelerini güçlendirir ve dişlerin beyaz görünmesine yardımcı olur.

Peynir

peynir, diş sağlığı

İçeriğinde kalsiyum, fosfat iyonları ve antikaryojenik (çürük önleyici) bir protein bulundurması sebebiyle dişlerin çürümesine engel olur. Aynı zamanda dişlerin daha sağlıklı olmasında en büyük yardımcı besindir.

Yeşil çay

yeşil çay, diş sağlığı

Düzenli tüketildiğinde bağırsak florası düzene girer bu sayede diğer organların düzenli çalışmasına ve temizlenmesine yardımcı olur. Bütün bunların sonucunda diş çürümeleri engellenir ve zamansız diş ağrılarının önüne geçilir.

Havuç

havuç, diş sağlığı

Özellikle doğal diş macunlarının yapımında sıkça kullanılan bir besindir. Adeta bir diş fırçası görevi görerek ağız içindeki zararlı bakterileri azaltarak yok eder. Diş etlerini de güçlendirerek hassasiyet oluşumunu engeller.

Kereviz

kereviz, diş sağlığı

Kerevizin ekstra çiğnenmeye ihtiyaç duyulması ama aynı zamanda aşırı sert olmaması sebebiyle diş etleri için doğal bir masaj etkisi yaratarak temizler ve güçlendirir. Diş ve diş eti sağlığında mutlaka bezlenme düzenine eklenmesi gereken bir besindir.

Vücut dengemizi sağlayabilmek ve bağışıklık sistemimizi koruyarak hastalıklardan korunmak için ilk adım ağız ve diş sağlığını korumak olmalıdır. Hem kendini hem sevdiklerini bütün risklere karşı korumak için QNB Sigorta’nın sunduğu İkisi Bir Arada Ferdi Kaza Sigortası'ndan yararlanabilir, diş ve göz sağlığı ihtiyaçlarını da karşılayarak çok daha sağlıklı olabilirsin.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
7 + 2 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.