Dikkat Dağınıklığınızın Önüne Geçecek 5 Öneri

Buradasınız

Ye-İç 07 Eylül 2020

Gün içerisinde okulda, işte, evde ya herhangi bir mekanda en sık karşılaştığımız sorunlardan biri de dikkat dağınıklığıdır. Üzerinde çalıştığımız bir işe odaklanamama, okuduğumuz bir metni bir süre sonra anlayamama, bildiğimizden emin olduğumuz şeyleri unutma ve tüm bunları yaşarken günlük hayatımızda bazı aksamaların olması… Hayatlarımızın son yıllarda iyiden iyiye hızlanması, birçok farklı uyarana aynı anda maruz kalmak, inanılmaz derecede artan sorumluluklar ve buna benzer çok daha fazla nedene bağlı olarak ortaya çıkan dikkat dağınıklığı, iş ve özel yaşamlarımızı da zaman zaman derinden etkileyebiliyor. Bu yazımızda dikkat dağınıklığının önüne geçmek ve bu sıkıntıyı daha rahat yönetebilmek için yapmamız gerekenleri bulacaksınız.

Zihinsel olduğu kadar fiziksel olarak da kendinizi kuvvetlendirin

Dikkat dağınıklığı, genel olarak dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu ile birlikte anılan ve zihinsel bir sıkıntıya işaret eden bir hastalık olarak kabul edilir. Ancak yapılan birçok araştırma bu hastalığın zihinsel olduğu vücudun fiziksel durumu ile de oldukça yakından ilgili olduğunu gösteriyor. Bunun için gün içerisinde dikkat dağınıklığını engellemek için uykunuzu iyi almanız, düzenli ve dengeli beslenmeniz, günlük egzersizlerinizi mutlaka yapmanız gerekir. Dikkat dağınıklığını engelleyen en büyük şeylerden biri fiziksel olarak da kuvvetli olmanızdır.

Bir işe odaklandığınızda diğerlerini unutun

Günlük hayatlarımız artık öyle bir seviyeye ulaştı ki hepimiz birden çok işi aynı anda yapmak zorunda kalıyoruz. Özellikle iş hayatında ortaya çıkan bu durum, belirli bir süre sonra üzerinde çalıştığımız işe odaklanmamızı engelleyerek dikkatimizin dağılmasına ve ortaya istenmeyen durumların çıkmasına neden oluyor. Bunun için kendinize bir hedef seçin ve odağınızı buna vererek öncelikli olarak onu aradan çıkarın. Bu şekilde hem daha verimli olacak hem de dikkat dağınıklığının önüne geçeceksiniz.

Not alın, ajanda tutun ve çizelge yapın…

Birçok insan günümüzün sunduğu dijital olanakları kullanarak not tutmaktan ve bir şeyleri yazarak planlamaktan uzak duruyor. Bunun yerine biraz da eski yöntemleri seçerek not alın, ajanda tutun, bir yerlere yazın ve tüm bunlardan günlük bir çizelge yapın. Bu plana yeni gelen görevleri ve işleri de ekleyerek hem bir şeyleri unutmayı engelleyecek hem de dikkatinizin dağılmasını önleyerek odaklanmayı sağlayacaksınız.

Molalar ve aralar verin

Günlük görevlerimiz o kadar fazla ki hemen hemen hiçbirimize 24 saat artık yetmiyor. Bu sorumluluklar, gün içerisinde yapılması çok fazla işi de beraberinde getiriyor ve dikkat dağınıklığı da buna eşlik ediyor. Bu yüzden günlük planlarınızı yaparken mutlaka aralar vermeye ve molalar kullanmaya özen gösterin. Örneğin öğle yemeklerinizi atlamamayı tercih edin, kahve molaları verin. Bu yolla dikkatinizi tekrar toplayabilecek gücü kendinizde bulacaksınız.

Bir hobi edinin ve ona vakit ayırın

Dikkat dağınıklığının en büyük nedenlerinden biri de çoğu zaman yapmayı istemediğimiz, zorla bitirmemiz gereken ve o anda hiç de olmasını arzulamadığımız bir işi yapmaktır. Bunu bertaraf etmek için günlük planlarınız arasına zevk alacağınız ve sizi mutlu eden maddeler koyun. Bir hobiniz olabilir ya da birlikte olmaktan mutlu olduğunuz bir arkadaşınız… Bir kahve içmek bile sizi zihnen ve fiziksel olarak dinlendirebilir.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
10 + 2 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.