Çocuğuna Sebze Yemeyi Sevdirmenin Yolları

Buradasınız

Ye-İç 27 Haziran 2022

çocuk, beslenme, sebze, yemek, yiyecek, besin

Birçok çocuk, tadını ya da görüntüsünü sevmediği için sebze yemeyi pek de sevmez. Küçük yaşlarda oldukları için genelde lezzeti daha güzel gelen makarna, köfte, mantı gibi yiyecekleri isterler ve her ne kadar sağlıklı olsa da sebze yemekten genelde pek hoşlanmazlar. Çocuklarının büyüme sürecinde daha sağlıklı olmasını ve vücutlarının ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri almasını isteyen anne babalar ise onlara biraz olsun sebze yedirebilmek için akla karayı seçer. Bu küçük ve tatlı savaşın galibi genelde çocuklar olur. Bu yazımızda çocuğuna sebze yedirmeni kolaylaştıracak ipuçlarından bazılarını senin için derledik.

Ona seçenek sunarak işe başlayabilirsin

çocuk, beslenme, sebze, yemek, yiyecek, besin, hamburger

Her çocuk yemek söz konusu olduğunda ilk tercihini genelde daha sevdiği hamburger, köfte, patates kızartması gibi yiyeceklerden yana kullanır. Onlara kalsa her öğünde bu tarzdaki yiyeceklerin tüketilmesi, hatta şekerli besinlerin yenmesinde bir sakınca yoktur. Ancak dengeli ve sağlıklı bir beslenme için sebzeler de mutlaka düzenli olarak tüketilmelidir. Bunu çocuğunla birlikte başarmak ve beslenme programı içerisine sebzeleri de koymak istiyorsan öğünlerde ona seçenekler sunarak işe başlayabilirsin. Ana yemeği onun sevdiği gibi yapabilir ve bununla sebze çorbası deneyebilirsin. Hamburgerin yanında ona eşlik edecek taze mevsim sebzelerinin bol olduğu bir salatayı hazırlayabilirsin. Böylelikle zaman içerisinde sebzeleri tanımaya ve bazılarının tatlarını da sevmeye başlayacaktır.

Sunumlarını daha eğlenceli hale getirebilirsin

çocuk, beslenme, sebze, yemek, yiyecek, besin, sandviç

Bütün çocuklar ilk olarak eğlenmek ve gülmek isterler. Bu durum istisnasız şekilde yemek zamanı için de geçerlidir. Bunu ön planda tutarak sebze yemekleri hazırladığında çocuğunun tabağını daha eğlenceli, komik ve keyifli sunumlar ile hazırlayabilirsin. Sebzeleri daha komik şekillerde kesebilir, hayvan figürleri hazırlayabilir ya da her tabakta bir hikayenin farklı parçasını oluşturacak şekilde bir kurgu yapabilirsin. Bu şekilde çocuğun bir sonraki yemekte gelecek sebze tabağının ne olduğunu merak edecek ve senden bunu isteyecektir.

Sebzeler üzerine sohbet edebilirsiniz

çocuk, beslenme, sebze, yemek, yiyecek, besin, baba

Çocuklar daha küçük yaşlarda oldukları için sebzelerin beslenme düzeninde sahip olduğu önemi bilmezler. Bunun için onlara sebzelerin ne kadar değerli olduğunu ve sağlığımız için taşıdıkları önemi anlatmak da ebeveyn olarak senin görevindir. Her fırsatta ama çocuğunu da sıkmadan ona sebzelerin faydalarından, tadından ve genel olarak değerinden bahsedebilirsin. Sofraya ailece, hep birlikte oturmaya özen göstermeli ve burada zaman zaman masada bulunan sebzeler üzerine sohbetler edebilirsin. Bu yolla sebzelerin ne kadar önemli ve değerli olduğunu kavrayacak ve sebzeleri merak etmesini sağladığınızdan tatmak isteyecektir.

Sebze alışverişini birlikte yapabilirsin

çocuk, beslenme, sebze, yemek, yiyecek, besin, anne, alışveriş

Yine aynı şekilde çocuğuna sebzeleri sevdirmene yarayacak yöntemlerden biri de alışverişi birlikte yapmaktır. Taze sebzeleri satın alırken birlikte hareket edebilir ve ona bu esnada sebzeler hakkında bilgiler verebilirsin. Bu şekilde onları daha yakından tanımasını sağlayabilirsin. Eve döndüğünüzde ise yine birlikte bu sebzelerden güzel yemekler hazırlayabilirsin. Çocuğun, kendisinin de katkısı olan bu süreç sonunda ortaya çıkacak olan yemeği tatmak isteyecektir. Sen de bu yolla da ona sebzeleri sevdirebilirsin.

 

 
 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
5 + 1 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.