Cilt Yağlanmasının Önüne Geçecek Doğal Bakım Ve Beslenme Önerileri

Buradasınız

Ye-İç 15 Ocak 2023

cilt, sağlık, tip, bakım, yağlı

Cildimiz bizim dışarıya açılan penceremiz gibidir ve sağlık bir cilt yapısı, vücudumuzun birçok farklı bölgesi ve sistemi için de büyük önem taşır. Hormonal bozukluklar, yanlış beslenme rutinleri, düzensiz yaşam tarzı, uykusuzluk, genetik faktörler, stres gibi birçok farklı nedene bağlı olarak da sağlığı bozulan cildimizde yaşadığımız en büyük sorunlardan biri de yağlanmadır. Parlak, sağlıklı ve pürüzsüz görünen bir cilde kavuşmak için doğru bakım uygulamalarını yapmak ve doğal içerikli ürünler kullanmak da oldukça önemlidir. Özellikle yağlı cilt tiplerine ise bu rutinleri uygulamak çok daha önemli hale gelmektedir. Bu yazımızda cilt yağlanmasının önüne geçecek beslenme önerileri ve doğal bakımlara dair bilgileri bulabilirsin.

Öncelikle cilt tipini bilmelisin

cilt, sağlık, tip, bakım, yağlı

Her insanın birbirinden farklı özelliklere sahip bir cildi vardır. Yağlı ya da yağsız olarak genellenebilecek cilt tipleri, yaşa, hayat tarzına, mevsime, yaşanılan yere gibi çok sayıda farklı faktöre bağlı olarak zamanla belirli sorunlarla karşılaşabilir. Bunun yanında cilt tipi tam olarak bilinmeden kullanılan bakım ürünleri ya da yapılan belirli uygulamalar son derece sağlıksız durumlara da neden olabilir. Bunun için cilt tipini bilmek çok önemlidir çünkü cildine uygulayacağın doğru bakımları ve ürünleri ancak buna göre seçebilirsin. Cildimizin hemen altında sebum adı verilen ve cildin yağlanmasını sağlayan bezler bulunmaktadır. Cilt ve genel sağlığımız üzerinde önemli etkileri bulunan sebumlar, çeşitli sebeplere bağlı olarak aşırı çalıştıklarında fazla ve yoğun yağlanmaya da sebebiyet verebilirler. Yağlı ciltler ise işte bu sebumların aşırı çalışması durumunda meydana gelen cilt tipini ifade etmektedir. Birçok farklı nedene bağlı olarak oluşan bu durum aynı zamanda düzenli olarak nemlendirici kullanmamak ve su içmemekten de kaynaklanmaktadır.

Yağlı cilt bakımı nasıl olmalıdır?

cilt, sağlık, tip, bakım, yağlı

Yağlı ciltler genel olarak pürüzlü ve nemli bir görüntüye sebep olduklarından birçok kişiyi rahatsız ederler. Özellikle kadınların dış görünüşlerinde istemedikleri bu durumdan kurtulmak için yapılan ilk ve en büyük hatalardan biri doğrudan kimyasal bakım ürünler ve malzemeler kullanmaktır. Bu ürünler yağlı ciltlere ilk aşamada iyi geliyor gibi görünse de içeriğinde bulunan çok sayıdaki kimyasal madde nedeniyle farklı birçok sağlık sorununa neden olmaktadırlar. Bunun yerine yapılabilecek en iyi uygulamalardan biri doğal yüz yıkama köpükleri ya da sabunları ile sabah ve akşam yüzü yıkamaktır. Yine makyajın çıkarılması için de yağlı ciltlerde zeytinyağı sabunu gibi doğal ürünler tercih edilebilir. Ek olarak yağlı ciltlerde yüzü yıkarken çok soğuk ya da sıcak su tercih edilmemeli, bunun yerine ılık sular daha sık kullanılmalıdır.

Doğal yüz maskelerini tercih edebilirsin

cilt, sağlık, tip, bakım, yağlı

Yağlı cildine yönelik uygulayabileceğin doğal bakım ürünlerinden biri de maskelerdir. Doğal içerikler ve özlerle evde de rahatlıkla hazırlayabileceğin bu maskeleri düzenli olarak bakım rutinlerin içerisine ekleyerek cildinde de yağlarla savaşabilirsin. Yağlı cilt için beyaz kil, bal, limon suyu ve yumurta beyazını karıştırarak hazırlayabileceğin beyaz kil maskesi, 1 çay kaşığı karbonat ve birkaç damla limon suyu ile yapabileceğin karbonat maskesi gibi bakımlarla cildini daha sağlıklı ve parlak hale getirmen mümkün. Cildine sağlıklı gelecek kahve, zerdeçal, limon, muz gibi besinleri farklı formüllerle bakım ürünlerine çevirebilir ve bunlarla daha sağlıklı bir cilde kavuşabilirsin.

Beslenmeye de dikkat etmelisin

cilt, sağlık, tip, bakım, yağlı

Daha sağlıklı, pürüzsüz ve bakımlı bir cilde kavuşmak için dikkat etmen gereken en önemli noktalardan bir diğeri de beslenmedir. Günlük beslenme alışkanlıkları cildimizin genel sağlık durumunu da doğrudan etkilemektedir. Genel olarak çok fazla şekerli yiyecekler tüketmek, kafeni ağırlıklı içecekler içmek, tuz, süt ürünleri, gluten, işlenmiş yiyecekler, paketli yiyecekler, alkol, kızarmış yiyecekler doğrudan cilt sağlığı üzerinde de olumsuz ektilere etkilere sahiptir.

Bunun yanında mevsiminde çıkan taze sebze ve meyveleri de doğrudan tüketmek de cilt sağlığın için çok önemlidir. Greyfurt, muz, kale, ceviz, badem, salatalık, ananas, mercimek, avokado, yulaf, Hindistan cevizi, keten tohumu, yeşil çay gibi besinleri daha sık tüketmenin cilt sağlığı üzerinde olumlu etkileri olduğu bilinmektedir.

Suyu unutmamalısın

cilt, sağlık, tip, bakım, yağlı, su

Sağlıklı ve güzel bir cildin olmazsa olmazlarından biri de sudur. Günde, saat başı bir bardak su içmek hem cildin yağlanmasını azaltır hem de çok daha sağlıklı bir yapıya kavuşmasını sağlar. Kuruyan ve susuz kalan ciltler, genel yapının bozulmasına bunun ardından da çizgilerin ortaya çıkmasına neden olur. Yine dikkat etmen gereken noktalardan biri de bakım ürünlerini su bazlı olarak seçmektir. Cildin yağlıysa ve sürekli makyaj yapan biriysen ürünlerini yağ bazlı değil, su bazlı olarak tercih etmen gerekir.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
16 + 3 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.