Ana içeriğe atla

Sağlıklı Tüyolar

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Çikolata Ömrü Uzatır Mı? İşte Çikolatanın Faydaları
Çikolata Ömrü Uzatır Mı? İşte Çikolatanın Faydaları

iyihisset.com

15 Tem 2018

Çikolatasız bir hayat düşünmek size de imkansız geliyorsa Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yapılan araştırma yüzünüzü güldürecek. Danimarka’da yaşayan 55 bin kişi üzerinde yapılan ve toplamda 13 yıl süren araştırma, bitter çikolata yemenin kalp üzerinde olumlu etkileri olduğunu ortaya koydu. Hazır bu habere sevinmişken çikolatanın bütün faydalarını gözden geçirmek istedik. Bakalım, çikolata sağladığı faydalar sayesinde ömür uzatıyor mu? Unutmadan, burada bahsettiğimiz koyu renkli bitter çikolata.

Besin Değeri Çok Yüksek

Yüksek kakao oranına sahip bitter çikolatanın besin değeri oldukça yüksek. Lif ve mineral açısından zengin olan çikolatanın 100 gramında 11 gram lif, yüzde 67 demir, yüzde 58 magnezyum, yüzde 89 bakır, yüzde 98 manganez ve bolca selenyum, potasyum, fosfor ve çinko bulunuyor.

Mükemmel Bir Antioksidan Kaynağı

Çikolatadaki antioksidan, yüksek antioksidan kaynakları olarak bilinen acai çileği ve yaban mersininden bile fazla. Çikolatada bulunan ve bir tür antioksidan olan flavonoid, hücrelere zarar veren serbest radikallerin durdurulmasında etkin rol oynuyor.

Kalp Sağlığınızı Koruyor

Cleveland Kliniği’nde yapılmış olan çalışmalar flavanolların kan basıncını düşürmede ve kan dolaşımını düzenlemede etkin rol oynadığını gösteriyor. Ayrıca çikolatanın iyi huylu kolesterolü yükselttiği ve kötü kolesterolü düşürdüğü de biliniyor. Bunların haricinde çikolatadaki magnezyum ve flavonlar kalp atışını da düzenliyor.

Diyabet Riskini Azaltıyor

İnsülin duyarlılığını arttıran bitter çikolata, diyabete karşı sizi koruyor. Flavanoidler tekrar kendini göstererek nitrik oksid adı verilen gazı meydana getiriyor ve bu gaz insülin duyarlılığını kontrol altına alıyor.

Beyne İyi Geliyor

Nottingham Üniversitesi’nde yapılan araştırmalar, çikolatanın beyne iyi geldiğini ve beyin gücünü arttırdığını vurguluyor. Beyne giden kan akışında üç saatlik bir akış artışına sebep olan bitter çikolata aynı zamanda hafızaya da iyi geliyor.

Stresi Azaltıyor

Yaşam kalitemizi oldukça düşüren stresle de bitter çikolata sayesinde savaşabiliriz. Finlandiya’da Helsinki Üniversitesi’nde hamile kadınlar üzerinde yapılan bir araştırma da bunu kanıtlıyor. Hamilelik boyunca bitter çikolata yiyen bir grup kadın ile hamileliğinde hiç çikolata yemeyen kadınlar doğumdan sonra bir araya getirilerek çocuklarının davranışları hakkında yorum yapmaları isteniyor. Çikolata yiyen kadınların 6 ay üstü bebeklerinin çok daha mutlu oldukları ortaya çıkarken stres yüklü olan kadınların bebeklerinin daha korku dolu ve stresli oldukları görülüyor.

Kilo Kontrolü Sağlıyor

Lif yüklü bitter çikolata sizi tok tutar ve uzun süre doygunluk hissi kazandırır. Zararlı atıştırmalıklar yemek yerine bitter çikolata yemeyi tercih edenler, uzun süre kendilerini tok hissettiğinden abur cuburdan uzak durmuş oluyor.

Cildinizi Koruyor

Bitter çikolatadaki flavonoidler antioksidan özellikleri ile cildi zararlı UV ışınlarına karşı koruyor. Ayrıca atardamarları genişletip cilde giden kan miktarını arttırarak daha sağlıklı bir cilt görünümüne sahip olmanızı sağlıyor.

Daha Mutlu Hissettiriyor

Bitter çikolatanın içinde bulunan kafein, serotonin, endorfin ve feniletilamin kendinizi çok daha iyi hissetmenizi sağlar.

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Sağlıklı Tüyolar yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.