Ana içeriğe atla

Sağlıklı Tüyolar

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Bir Fincan Türk Kahvesinin 8 Faydası
Bir Fincan Türk Kahvesinin 8 Faydası

iyihisset.com

29 Haz 2018

Dostluklarımıza eşlik eden Türk kahvesinin, bize keyif vermekten başka birçok özelliği var desek, şaşırır mısınız? Evet, yanlış duymadınız, Türk kahvesinin faydaları saymakla bitmiyor. Siz de Türk kahvesinin faydaları nelerdir diye merak ediyorsanız, hemen anlatalım.

1. Antioksidan Deposu

Türk kahvesinin yararları arasında ilk göze çarpan özellik, antioksidan niteliğinde olması. Özellikle bol köpüklü ve telveli Türk kahvesi vücudunuzdaki toksinlerden arınmanızda yardımcı oluyor. Bu özelliğinden dolayı cildin yaşlanmasını da geciktiriyor.

2. Kansere Karşı Savaşçı

Kanserli hücrelerin gelişmesini yavaşlatan Türk kahvesinde bulunan antioksidanlar pankreas, göğüs, kolon kanseri, bağırsak kanseri risklerini önemli ölçüde azaltıyor. Kolorojenik asit bakımından oldukça kuvvetli olan Türk kahvesi, kanserli hücreler üzerinde oldukça etkili rol oynuyor. Türk kahvesinin faydaları arasında bunun bile olduğunu biliyor muydunuz?

3. Ağrı Kesici Özelliğe Sahip

Özellikle şiddetli baş ağrısı ile mücadele ediyorsanız, Türk kahvesine başvurabilirsiniz. Kahvenin faydaları arasında yer alan ağrı kesici özellik, aslında oldukça bıçak sırtı bir konu. Çünkü gün içinde içtiğiniz kahve miktarı üç fincanı geçerse migren ağrılarına davetiye çıkarabilirsiniz. Eğer Türk kahvesini kararında içecek olursanız, doğal yollardan ağrı kesici içmiş olursunuz. Böylece Türk kahvesinin faydalarından yararlanmış olursunuz.

4. Konsantrasyon Sağlamaya Yardımcı

Türk kahvesinin faydaları arasında zihni zinde tutmak da var. Zihniniz üzerinde olumlu etkilere sahip olan Türk kahvesi sayesinde konsantrasyon dağınıklığınızla baş edebilirsiniz.

5. Alzheimer Düşmanı

Baş etmesi oldukça güç bir hastalık olan Alzheimer da Türk kahvesi sayesinde etkisini kaybediyor. Çünkü Türk kahvesinin faydaları arasında bilişsel faaliyetlerdeki yavaşlamayı geciktirmek de bulunuyor. Türk kahvesi tüketenlerin Alzheimer hastalığı ile tanışması çok daha geç yaşlarda olabiliyor.

6. Rahat Nefes Almaya Yardımcı

Nefes problemleri yaşayanlar da Türk kahvesinin faydaları sayesinde derin bir nefes alıyor. Antioksidan özelliğinden dolayı solunum yollarındaki iltihaplara da iyi gelen Türk kahvesi, astım hastalığı ve nefes darlığı ile savaşanlara yardımcı oluyor.

7. Ömrü Uzatmada Etkili

Yanlış duymadınız, belki de Türk kahvesinin faydaları arasında en çok dikkat çekici olan özellik bu. Bildiğiniz üzere Yunan kahvesi ve Türk kahvesi aslında birebir aynı. Atina Üniversitesi Tıp Bölümü de uzun yaşayan sakinleri ile ünlü olan Yunanistan’ın Ikaria Adası’nda bir araştırma yaparak, 65 yaş üstü 71 kadın ile 71 erkeğin kahve içme alışkanlıklarını incelemiş ve sonuçta kahve içenlerde endotel doku daha yüksek çıkmış. Endotel dokuları yüksek çıkanların daha sağlıklı ve uzun bir yaşam sürdüğünü ve endotel hücre fazlalığının kahve tüketmeyle doğru orantılı olduğunu açıklayan kurum, adadaki birçok sakinin uzun ömrünü kahve tüketimine bağlamış.

8. Sporda Yağ Yakımını Kolaylaştırır

Türk kahvesinin faydaları arasında yaptığınız sporun etkisini artırmak da var. Örneğin; spor yapmadan yarım saat önce içeceğiniz bir bardak Türk kahvesi sizi sadece tok tutmakla bırakmıyor, aynı zamanda adrenalin salgılatarak sporda daha çok yağ yakmanızı sağlıyor.

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Sağlıklı Tüyolar yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.